در نامه سرگشاده ای به رئیس جمهور منتخب؛

فعالان حوزه آموزش و پرورش از دغدغه هایشان گفتند

فعالان حوزه آموزش و پرورش از دغدغه هایشان گفتند

بکسیها: تعدادی از فعالان حوزه تعلیم و تربیت در نامه سرگشاده ای به رئیس جمهور منتخب از دغدغه هایشان نسبت به حوزه تعلیم و تربیت گفتند.


به گزارش بکسیها به نقل از مهر، محمود فرشیدی دبیرکل جامعه اسلامی فرهنگیان و علی کریمی فیروزجایی دبیرکل جمعیت اسلامی فرهنگیان و مسلم میرزاپور دبیرکل کانون تربیت اسلامی در نامه سرگشاده ای خطاب به رئیس جمهور منتخب سیزدهم نوشتند: «فَبَشِّرْ عِبَادِالَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِکَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ. حضرت آیت الله رئیسی رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران سلام علیکم انتخاب جنابعالی را بعنوان رئیس جمهور ملت عزیز وسربلند ایران اسلامی صمیمانه تبریک عرض می نمائیم. بی تردیداین موهبت پاداشی است که خداوند متعال به خدمات صادقانه ی شما در حوزه های مختلف بخصوص در آستان قدس رضوی و هم در دوران ریاست قوه قضائیه عطا فرمود و امیدواریم که در سنگر ریاست جمهوری هم مشمول توجهات خاصه حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) قرار داشته باشید. نگارندگان این نامه که در دوران زندگانی خویش، دغدغه ی اصلی شان آموزش وپرورش آینده سازان کشور بوده است؛ اینک مواردی را بعنوان پیشنهاد در زمینه ی شاخصهای اصلی وزیر تراز آموزش وپرورش تقدیم می دارند، که با عنایت به وضعیت کنونی تعلیم و تربیت کشور علاوه بر شاخصه های اصلی تعهد و ولایت مداری و انقلابی بودن خصوصیت هایی لازم و ضروری برای وزیر آینده دستگاه بزرگ آموزش و پرورش است. ۱- باورمندی به نظام تعلیم و تربیت اسلامی و اجرای سند تحول بنیادین و آشنائی با مبانی و اهداف این سند که همواره مورد عنایت وتاکید مقام معظم رهبری بوده است. ۲- هوشیاری و قاطعیت در مقابل جریان نفوذ تعلیم وتربیت غربی در کشور با عنایت به این که جریان غرب گرایانه ی تعلیم وتربیت، سالیان سال است که در آموزش وپرورش کشور اقتدار، حکمرانی و نفوذ دارد و اصحاب این جریان با تمام توان در راه اجرای سند تحول بنیادین سنگ اندازی کرده اند و زیرنظام های این سند بویژه اهداف دوره های تحصیلی را مغایر با اهداف سند تدوین نموده اند و در دانشگاه فرهنگیان با برگزاری میز یونسکو برای تبیین اهداف یونسکو و گرفتن الگو و همکاری با آن کوشیده اند و در انجمن مطالعات برنامه درسی خود دانشنامه ایرانی برنامه درسی را با محتوای مقالات دانشمندان غربی تدوین می کنند که مغایر با برنامه درسی ملی نظام اسلامی می باشد و در نهایت حاصل همین گرایش های بیگانه منجر به اجرای سند ۲۰۳۰ در مدارس سراسر کشور شد و شواهد مختلف دیگر که در صورت ضرورت تقدیم خواهد گردید. با عنایت به این موارد وزیر تراز دولت حضرتعالی نباید هیچ گونه وابستگی فکری و نشانه های همکاری با جریان غرب گرا در آموزش وپرورش داشته باشد. ۳- جوان گرایی و تحول خواهی ضرورتی است که مقام معظم رهبری همواره به آن تاکید داشته و در دیدار با دانشجویان به صورت ویژه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به اهمیت آن یادآوری می فرمایند و حضرتعالی هم در جریان انتخابات بعنوان رویکرد کلیدی و سیاست اجرایی خویش جوان گرایی و تحول خواهی را مهم ترین راه برون رفت از مشکلات کشور تبیین فرموده اید. در آموزش وپرورش هم برای ارتقای پیشرفت تحصیلی، پیشگیری از خروج سالانه دو میلیون دانش آموز از چرخه آموزش، کاهش تراکم کلاسی، توانمندسازی مستمر معلمان در حین خدمت، غنی سازی و تنوع در محیط یادگیری، ارتقای رتبه منطقه ای و جهانی آموزش عمومی، افزایش اعتبارات غیر پرسنلی، بازسازی و توسعه فضا و تجهیزات آموزشی و تحول برنامه ها و کتاب های درسی و هدایت تحصیلی متناسب با استعداد دانش آموزان و نیاز جامعه، همه و همه نیازمند وزیری جوان گرا و تحول خواه
است. ۴- وزیرآموزش وپرورش باید از جنس معلمان و دارای پایگاه در بدنه آنها باشد در طول چهل/۴۰ سال قبل هدایت وزارت آموزش و پرورش، حداقل به مدت ۱۵ سال به وزیران میهمان از سایر وزارت خانه ها سپرده شده است و حاصلی جز تحقیر جامعه میلیونی فرهنگیان و پیدایش این باور که دولت و حکومت ما را صغیر و نیاز مند قیم می داند؛ نداشته است. بعلاوه وزیر آموزش وپرورش، برای تصدی مدیریت ها نیازمند انتخاب درست جمع کثیری از نیروهای زبده و کارآمد در درون آموزش و پرورش است که طبعاً وزیر میهمان از چنین ارتباطی برخوردار نیست. و تجربه و شواهد نشان داده است که استفاده از وزیران میهمان در ادوار گذشته صدمه های جدی نظیر انحلال مراکز تربیت معلم، انحلال معاونت پرورشی، تصویب سند ۲۰۳۰ و …بر پیکر آموزش و پرورش وارد کرده است. ۵- وزیر پیشنهادی جنابعالی برای سکانداری عظیم ترین وزارت خانه نظام مقدس جمهوری اسلامی باید به صورت کمی وکیفی از سوابق مدیریتی موفق و توان اجرایی لازم وکافی برخوردار باشد. و نکته ی آخر این که تشکل های انقلابی جامعه فرهنگیان کشور همچنان که در جریان انتخابات به حکم وظیفه شرعی و انقلابی تمام توان خود رابرای مشارکت مردم و پشتیبانی از جنابعالی، بدون هیچ گونه چشمداشتی در سرتاسر کشور به میدان آوردند اینک هم آمادگی کامل خویش را برای هر گونه انجام وظیفه ی انقلابی اعلام می دارند و برای توفیقات روز افزون شما به حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف توسل می جویند.»


منبع:

1400/04/21
18:40:41
0.0 / 5
823
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دستگاه , رایانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد