عضو جامعه هتلداران كشور:

هتل زنجیره ای نداریم

هتل زنجیره ای نداریم

بکسیها: عضو جامعه هتلداران کشور اظهار داشت: سرمایه گذاری خارجی در بخش گردشگری کشور صورت نمی گیرد اگر هم باشد مربوط به گذشته است همین طور هتل های زنجیره ای در کشور نداریم.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، عباس بیدگلی عضو هیأت مدیره جامعه هتلداران ایران در سمپوزیوم ملی یکصدسال گردشگری که طی دو روز در دانشگاه علم و فرهنگ انجام شد اظهار داشت: صنعت گردشگری پرنوسان است و فراز و فرودهای زیادی را در قرن ۱۴ تجربه کرده است و کمترین عامل بیرونی، این صنعت را گرفتار نوسان می کند به ویژه حوزه هتلداری و اقامتی. الان هم با شرایط متفاوتی رو به روست. پس از چند سال که صنعت گردشگری با سختی پشت سر گذاشت؛ در بعضی از مواقع می بینیم که هنوز اتاق پیدا نمی گردد ولی در روزهای غیر پیک ضریب اشغال پایین می آید این اشکالی است که حوزه اقامت با آن رو به روست ممکنست چند روز در سال تعطیل باشد در آن صورت هتل های کیش و مشهد و شمال مسافر زیادی دارند اما هتلدار در ۹۵ درصد روزهای دیگر سال باید ضریب اشغال ۱۰ تا ۲۰ درصدی را تجربه کند. در این شرایط هتلدار یا دست اندرکار حوزه اقامت چطور باید نوسان را مدیریت کند و همیشه هم برقرار باشد؟
وی در ادامه اظهار داشت: نیروی انسانی در این صنعت مهم و باارزش است. در سالهای قبل آموزش هایی داده شده اما در مدت اخیر بسیاری از دست اندرکارانی که آموزش دیده بودند از صنعت خارج شدند و امیدواریم در پساکرونا باردیگر برگردند و هم سرعت موضوعات آموزش چه اکادمیک و چه تجربی افرایش پیدا کند تا جای خالی را پر کند.
بیدگلی بیان کرد: وقتی قرن ۱۴ بررسی می شود می بینیم مراکز اقامتی تا پیش از دو دهه پیش در قالب هتل و مهمانپذیر فعالیت می کرد اما در این دو دهه انواع دیگر مراکز اقامتی نیز فعالیت می نمایند و باید در کنار توسعه کمی، توسعه کیفی نیز مدنظر قرار گیرد. همین طور سرمایه گذاری خارجی در این صنعت تقریباً در چند دهه اخیر انجام نشده و سرمایه گذاری داخلی نیز در مقایسه با صنایع دیگر قابل توجه نیست این نشان میدهد که حوزه هتلداری و اقامت برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی جذاب نیست و این نیازمند اقدامات جدی است.
بیدگلی بیان کرد: اسناد بالادستی و قوانین خوبی برای صنعت هتلداری و اقامت نداریم تنها قانون جدی و متمرکز قانون توسعه جهانگردی مصوب سال ۷۰ است شاید در بعضی دیگر از قوانین به آن اشاره ای شده باشد اما نیازمند قانون جامعی در این خصوص هستیم که حوزه اقامت در آن دیده شده باشد. بحث تدوین سیاست های کلی نظام را چندین بار از مجمع تشخیص مصلحت نظام پیگیری کردیم و در دستور کار نیز بود ولی به سرانجام نرسید تا تکلیف نظام را با صنعت گردشگری مشخص نماید. هنوز جای آن خالی است و امیدواریم که در برنامه هفتم توسعه این مساله مورد توجه قرار گیرد و در قانون شرح وظایف و اهداف وزارتخانه نیز امیدواریم این مساله مد نظر باشد.
وی اضافه کرد: زنجیره های هتلداری زیادی در ایران فعال نیست. اگر هم باشد هست مربوط به گذشته است همین طور صنوف اقامتی ما قدیمی هستند و الان در تمام استانها تشکل های هتلداری استانی را داریم اما در گذشته صنوف فعال تفویض اختیار بیشتری داشتند ولی الان این طور نیست.

1400/08/01
10:05:39
0.0 / 5
930
تگهای خبر: آموزش , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد