تنها جزیره ایرانی خزر منتظر تصمیمات تاریخ ساز؛

دوراهی طبیعت و معیشت دربهشت پرندگان

دوراهی طبیعت و معیشت دربهشت پرندگان

بکسیها: آینده جزیره آشوراده در گرو تصمیمات چند روز آینده شورای عالی شهرسازی کشور بوده و انتظار می رود بعد از سال ها، گره طرح طبیعت گردی در تنها جزیره ایرانی خزر گشوده و معیشت بومیان متحول شود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اعظم محبی: سال ها است که طرح گردشگری جزیره آشوراده، تنها جزیره دریای خزر و یکی از ظرفیت های بی بدیل گردشگری کشور بعنوان مطالبه عمومی مردم مطرح است.
مسئولان مختلف استانی و کشوری بارها از حل مشکلات این طرح سخن به میان آورده ولی با این وجود تا حالا گره این طرح گشوده نشده است.
جزیره آشوراده در دو کیلومتری غرب بندرترکمن واقع شده و بعنوان یکی از مناطق حائز اهمیت پناهگاه حیات وحش میانکاله شمرده می شود و علاوه بر بهره مندی از رویشگاه های منحصر به فرد، آثار تاریخی و سواحل ماسه ای، همه ساله میزبان هزاران قطعه پرنده مهاجر از گونه های مختلف است که سبب شده «بهشت پرندگان آبزی» کشور لقب بگیرد.
از ابتدای دهه ۸۰ مقرر شده بود طرح بوم گردی در حدود ۳۸۰ هکتار از اراضی آشوراده عملیاتی شود که به سبب حساسیت های موجود و البته دغدغه علاقه مندان به محیط زیست، مساحت آن به یک دهم طرح بدوی رسید و طبق مجوزهای صادره از طرف محیط زیست قرار شد طرح گردشگری و بوم گردی آشوراده در دو بخش آشوراده و بندرترکمن اجرائی شود.
بر این اساس قرار شد تأسیسات و بناهای پشتیبان در ساحل بندرترکمن و کارهای بوم گردی و طبیعت گردی در داخل جزیره عملیاتی شود اما در ادامه مسیر، شورای عالی معماری و شهرسازی با برخی مواردی که در مجوز منظور شده بود، مخالفت کرد. از طرف دیگر با شکایت تعدادی از علاقمندان به طبیعت مراجع قضائی دستور به تعطیلی قسمتی از این پروژه دادند.
بازدید رییس جمهور از آشوراده
در سفر هفته گذشته رییس جمهور به گلستان هم این پروژه بعنوان یکی از مهم ترین خواسته های مردم و مدیران عنوان شد. رییس دولت سیزدهم از تنها جزیره ایرانی دریای خزر بازدید کرد و حضور وی، امیدها را برای حل چالش های فراروی این طرح بزرگ بیشتر کرد.

حجت الله رئیسی در بازدید از این جزیره عنوان نمود که برخی ساز و کارهای اداری و تعلل بین دستگاهی سبب اجرا نشدن این پروژه شده است.
پس از آن، رییس جمهور در جلسه هیأت دولت (۱۵ اسفندماه) به نهادهای متولی فرمان داد تا ظرف مدت ۱۰ روز مشکلات و چالش های فراروی این طرح را احصا کرده و برای آن چاره اندیشی کنند.
علی سلاجقه، رییس سازمان حفاظت محیط زیست هم درباب طرح گردشگری آشوراده، از دستگاه های اجرائی کشور خصوصاً وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی و وزارت جهاد کشاورزی خواست تا هر چه سریع تر با رعایت همه مسائل محیط زیستی نسبت به اجرای این طرح وارد عمل شوند.
حضور بی نظارت تخریب ایجاد می کند
یکی از مهم ترین چالش های فراروی این طرح، مسائل زیست محیطی است که باید با درنظر گرفتن تمامی الزامات آن صورت گیرد موضوعی که نماینده ولی فقیه گلستان در خطبه های نماز جمعه گرگان به اشاره نمود.
هر حضوری در طبیعت تخریب نیست بلکه حضور بی ضابطه و بی نظارت خسارت به همراه دارد یک استاد دانشگاه در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: ورود جدی به صنعت گردشگری طبیعی نیازمند زیرساخت و سرمایه گذاری گسترده است که نبود این پیش شرط ها سبب شده تا به ظرفیت های طبیعی و اقتصاد اکوتوریسم توجه چندانی نشود.
محمدرضا ملاعباسی اضافه کرد: در خیلی از کشورها، گردشگری طبیعی شاکله اصلی اقتصاد ملی را تشکیل می دهد در صورتیکه در کشور ما و با وجود پتانسیل های فراوان، این حوزه راکد مانده است.
وی بیان کرد: بررسی شواهد عینی از سایر کشورها بیان کننده آنست که اعمال مدیریت های بسته و حفاظتی مطلق از طبیعت در دوره فعلی زندگی بشر، ثمربخش نیست؛ یعنی اگر قرار بر صیانت از منطقه ای است باید حضور بومیان و ذی نفعان بطور واقعی در مدیریت پیش بینی شود.

ملاعباسی اظهار داشت: در مدیریت پناهگاه حیات وحش میانکاله و بطور خاص آشوراده، باید به جنبه های اکوتوریسم منطقه توجه ویژه تری کرد و اگر بتوانیم بر طبق زون بندی صحیح و بر طبق برد اکولوژیکی منطقه، امکان میزبانی از گردشگران را فراهم نماییم، زمینه اعتلای منطقه را فراهم می نماییم.
وی با تاکید بر این که باید همه ضوابط زیست محیطی درباب طرح گردشگری آشوراده لحاظ شود، بیان کرد: هر حضوری تخریب نیست، بلکه حضور بدون نظارت و بدون برنامه خسارت خلق می کند و در آشوراده، صرف حضور طبیعت گردها و فعالیت بومگردی ها سبب زیان به بوم سازگان منطقه نمی گردد بلکه اگر نظارت نشود، لطمه زا خواهد بود.
اما طبق گفته کارشناسان اجرای طرح گردشگری آشوراده نیازمند احیای خلیج گرگان بوده و نباید از این نکته مهم غافل شد. جزیره آشوراده هنگامی می تواند سبب جذب توریست باشد که یک جزیره باقی بماند و اگر خلیج گرگان خشک و یا باتلاقی شود، جزیره جذابیت های اصلی خودرا از دست خواهد داد.
طرح گردشگری آشوراده در گرو احیای خلیج است
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان هم در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: رییس جمهور با بازدید از خلیج گرگان و جزیره آشوراده دو دستور ویژه در این زمینه داد؛ نخست آنکه لایروبی کانال های منتهی به خلیج باید با فوریت شروع شود و در مورد آشوراده هم بیان شد که حوزه وزارت راه و شهرسازی ظرف ۱۰ روز با رعایت ملاحظات زیست محیطی موضوع را تعیین تکلیف و مجدداً بررسی کند.
عفت همدم اضافه کرد: روز پس از سفر رییس جمهور نمایندگانی از وزارت راه و شهرسازی و برنامه و بودجه در استان حضور یافته و تیم های اجرائی هم طرح را بررسی کردند.
وی اظهار داشت: روز سه شنبه (۱۷ اسفند) جلسه ای با معاون اجرائی رییس جمهور و با حضور دستگاه های متولی برگزار و دستوراتی در مورد خلیج گرگان صادر شده که امیدواریم ظرف چند روز آینده وارد فاز اجرائی شود.

همدم اشاره کرد: به سبب این که یکی از موضوعات طرح گردشگری آشوراده، احیای خلیج است و عملاً اگر نتوانیم آنرا احیا نماییم گردشگری آشوراده هم بی فایده است پس این مساله بصورت جدی دنبال می شود.
وی درباره چالش طرح هم توضیح داد که اختلافی بین شورای عالی معماری و شهرسازی و سازمان حفاظت محیط زیست مطرح بود که در این خصوص مقرر شده هفته آتی جلسه شورای عالی معماری و شهرسازی با حضور وزرای مرتبط اجرا شود و طرح گردشگری با رعایت ضوابط زیست محیطی و مجوزهایی که در سال ۹۶ صادر و ابلاغ گردیده مجدداً بررسی و موانع اجرائی برطرف شود.
همدم بیان کرد: مجری طرح سازمان همیاری شهرداری ها بوده که در سال ۹۷ برگزیده شد که امیدواریم خود این دستگاه یا با انتخاب سرمایه گذار، برابر با قوانین و مقررات و با رعایت تمامی مسائل کار را شروع کند.
مطالعات تکمیلی نیاز است
طبق گفته وی این طرح شامل دو بخش است که یک مرحله در آشوراده و دیگری در سایت پشتیبان به مساحت ۵۳۸ هکتار در ساحل اجرا خواهد شد که مطالعات فاز صفر آن انجام شده و برای اجرا نیاز به مطالعات تکمیلی دارد.
همدم با اعلان اینکه در جلسه شورای عالی معماری فاز صفر آنرا هم ارائه می نماییم تا تصمیم نهایی برای آن گرفتن شود، اظهار داشت: در داخل جزیره هم مطالعات فاز صفر و یک را آغاز نموده ایم و برای اجرائی شدن نیازمند مطالعات فاز دو است.

وی اضافه کرد: عملیات نقشه برداری، پیاده کردن نقشه در جزیره را هم در دست اقدام داریم که هر چه سریع تر در جزیره جانمایی و بعد عملیات اجرائی و آزمایشات ژئوتکنیک صورت گیرد.
موانع طرح برطرف شود
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: طرح گردشگری آشوراده مشکلاتی داشت که با دستور رییس جمهور جلسه ای با حضور سازمان های مربوط برگزار و مشکلات و موانع عنوان شد.
غلامرضا منتظری اضافه کرد: تصمیم رییس جمهور بر این بود که باید موانع برطرف و طرح فعال شود.
وی از برگزاری جلسات پیگیری با حضور معاون رییس جمهور و استاندار گلستان و سایر مسئولان آگاهی داد و اظهار داشت: باید از این فرصت خوب گردشگری نهایت استفاده را کرد.
به گزارش بکسیها به نقل از مهر، پس از سفر رییس جمهور به گلستان مردم چشم انتظار هستند تا در ایام آینده خبرهای خوشی درباب تنها جزیره ایرانی دریای خزر به گوش برسد.
این طرح بااینکه سالهای زیادی را از دست داده اما شروع عملیات اجرائی آن با رعایت تمامی ضوابط می تواند نوید روزهای خوب برای گردشگری گلستان باشد.


منبع:

1400/12/21
19:54:44
0.0 / 5
704
تگهای خبر: پروژه , دستگاه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد