تنها چاره پیشگیری از ساخت و ساز مجاور باغ گیاه شناسی چیست؟

تنها چاره پیشگیری از ساخت و ساز مجاور باغ گیاه شناسی چیست؟

به گزارش بکسیها شهردار اسبق شهرداری منطقه ۲۲ با تکیه بر این که توافق مدیریت شهری و ارتش تنها چاره پیشگیری از ساخت و ساز زمینهای مجاور باغ گیاه شناسی است، اظهار داشت: پروانه تعاونی ارتش قانونی می باشد و شهرداری باید برای حل این مشکل اجازه استفاده از تراکم و حقوق را به ارتش در جای دیگر بدهد و توافقی را حاصل کند.


علی نوذرپور در گفتگو با ایسنا، درباره ساخت و ساز مجاور باغ ملی گیاه شناسی در منطقه ۲۲ تهران و زمان صدور پروانه برای این پروژه اظهار داشت: مبحث زمینهای تعاونی ارتش و یا زمینهای ۵۱۱ هکتاری، سابقه اش به حدود ۱۶ سال قبل باز می گردد و در ازای واگذاری ۷۰ درصد از این ۵۱۱ هکتار، پروانه ساخت برای ۳۰ درصد مابقی این زمین به ارتش داده شده است.

وی ادامه داد: در حدود ۱۶ سال پیش که این مجوز برای ارتش صادر شد بلندمرتبه سازی به لحاظ طرح تفصیلی اشکالی نداشته است. در واقع به استناد بند ۱۶.۲۹ و ۱۶.۳۰ مندرج در طرح تفصیلی، منطقه ۲۲ شهرداری می توانسته مجوز بلندمرتبه سازی برای ساختمان های تجاری و مسکونی را صادر کند.
نوذر پور افزود: زمین هایی که در اطراف باغ ملی گیاه شناسی است به همین شکل مجوز دریافت کرده اند و برابر قانون، ساخت و ساز انجام می دهند. کل برج های این زمین یک پروانه دارند؛ بخشی از برج ها ساخته شده و مابقی که ساخته نشده است طبق پروانه صادر شده، مجاز هستند که ساخت و ساز را انجام دهند.
وی تصریح کرد: تنها موردی که می توانست تغییر کند این بود که در طرح تفصیلی منطقه ۲۲ پیشبینی شده بود با ارتش و تعاونی های بزرگ که دارای ساختمانهای بلندمرتبه هستند مذاکره صورت گیرد و به روش برد-برد توافق حاصل شود یعنی تعداد طبقات کاهش پیدا کند و به ازای این تراکم در جای دیگر به آنها تراکم داده شود.
شهردار اسبق شهرداری منطقه ۲۲ ضمن اشاره به این که حصول چنین توافقی نیازمند پیگیری شهرداری منطقه و تعاونی ارتش بود، اضافه کرد: بطور قطع عدم حصول این توافق مانع از حقوق تعاونی ارتش نخواهد بود و از نظر حقوق شهرداری طبق پروانه آنها می توانند کار خویش را ادامه دهند. هم اکنون هم تنها چاره موجود تعامل میان سازندگان یعنی تعاونی ارتش و شهرداری برای انجام یک معامله است.
وی افزود: باید در ازای عدم ساخت بخشی از برج ها که مشرف به باغ ملی گیاه شناسی است شهرداری تراکم در جای دیگر از زمینی که در اختیار دارد به تعاونی ارتش جهت استفاده بدهد، در غیر اینصورت از نظر قوانین شهری ایرادی به آن وارد نیست.
نوذرپور در پاسخ به سوالی درباره امکان قرارگیری زمینهای اطراف باغ گیاه شناسی در پهنه فضای سبز در طرح تفصیلی منطقه۲۲ اظهار داشت: خیر چنین امکانی وجود نداشت چون که مشاور طرح تفصیلی می آید و مجوزهایی که شکل گرفته نمی تواند لغو کند. درحقیقت این حقوق شکل گرفته و پروانه صادر شده بود؛ بنابراین پروانه هایی که صادر شده بعنوان وضعیت موجود می نشینند روی طرح و نمی تواند تغییر دهد.
وی تصریح کرد: در دوره ای که من شهردار منطقه ۲۲ بودم ۷۰ درصد همین طرح به نام شهرداری تهران سند خورد و به شهرداری بازگشت که جزو زمینهای پروژه هزارو یک شهر در منطقه ۲۲ است. اگر این اسناد به نام شهرداری نمی شد شهرداری می توانست مستند به مجوز کمیسیون ماده ۵ که انجام کار را منوط به انتقال سند کرده بود؛ درصورتیکه تابحال انجام نشده بود، جلوی کار را بگیرد.
نوذرپور خاطرنشان کرد: این برج ها همگی یک پروانه دارند و در این حالت وقتی یک بلوک ایجاد می شود پروانه همچنان اعتبار دارد و مالک می تواند مابقی بلوک ها را هم بسازد بدین سان تنها راه، توافق بین شهرداری و شورا با تعاونی ارتش است تا طی مذاکره توافق کنند که ارتش بپذیرد ساخت این بلوک های جدید را اجرا نکند و در جای دیگر از این حقوق استفاده نماید.
منبع:

1401/02/14
16:55:03
0.0 / 5
687
تگهای خبر: پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد