یك عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران خبر داد

قابلیت شصت نقطه تهران برای تبدیل شدن به شهر

قابلیت شصت نقطه تهران برای تبدیل شدن به شهر

به گزارش بکسیها عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: 60 نقطه در پایتخت این ظرفیت را دارند که به شهر تبدیل شوند.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، جعفر بندی شربیانی در نشست خبری نخستین اجلاس همکاری کمیسیون های معماری و شهرسازی شوراهای استان تهران ضمن اشاره به چگونگی و چرایی شکل گیری این مجمع اظهار داشت: وقتی به آمار و ارقام موجود در شهر تهران دقت کنیم متوجه اهمیت این اجلاس خواهیم شد.
وی ادامه داد: تراکم جمعیتی در استان تهران 20 برابر کل کشور است؛ در هر کیلومتر مربع در سطح کشور به صورت میانگین 45 نفر ساکن است در صورتی که در تهران 996 نفر است. هشت دهم درصد وسعت کشور به استان تهران اختصاص دارد که 17 درصد جمعیت کل کشور است. با عنایت به این میزان جمعیت ناچاریم توجه ویژه ای به مبحث شهرسازی در استان تهران داشته باشیم.
شربیانی ضمن اشاره به سرعت فزاینده رشد شهری در تهران، افزود: در سال 35 در استان تهران هفت شهر داشتیم که در سال 95 به 44 شهر رسید. سال جاری تهران 49 شهر دارد که نشان دهنده سرعت فزاینده شکل گیری نقاط شهری است. امروز 60 نقطه این ظرفیت را دارند که تبدیل به شهر شوند.
وی تصریح کرد: با این میزان تراکم، لزوم وجود قوانین و مقررات مشترک در کل استان تهران و همینطور هم افزایی کل شهرها و انتقال تجارب آنها احساس می شود.
شربیانی با اشاره به اینکه در دوره قبلی اجلاسیه در شهرهای بزرگ شکل گرفت که ریاست آن با تهران بود خاطرنشان کرد: در بهمن ماه هم این جلسه در تبریز برگزار شد که مهدی عباسی عضو شورای اسلامی شهر تهران، ریاست آنرا بر عهده گرفت. در استان تهران هم قصد اجلاس این مجمع را داریم که با شورای فرادستی استان تهران هماهنگی های لازم انجام شده و دوم خردادماه در ایوان ری با حضور روسای کمیسیون های معماری و شهرسازی شوراهای اسلامی استان تهران برگزار می شود.
وی تصریح کرد: ما به دنبال شکل گیری شبکه فعالیتهای مشترک بین کمیسیون های معماری استان هستیم و همینطور می خواهیم بسترسازی برای تبادل تجربیات را در مورد مسائل مختلف فراهم نماییم که می تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل کند.
عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: شهرها بر حول قوانین و دستور العمل ها و ابلاغیه های شهرسازی و نمای آنها در حوزه موضوعات معماری شکل می گیرند که این مورد از حیث قوانین مبتنی بر کیفیت بخشی به زندگی شهروندان در شهرهای ما کمتر مورد توجه قرار گرفته است و می خواهیم با ایجاد این مجمع آنرا تقویت نماییم که منجر به ارتقاء کیفیت زندگی مردم خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه معماری و شهرسازی مختلفی را در نقاط مختلف شهر تهران شاهد می باشیم، اضافه کرد: مشکلات خاصی به استان تهران در این خصوص تحمیل شده که با همکاری این کمیسیون ها به دنبال آن هستیم که به این مشکلات بپردازیم.
نایب رییس مخبر کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه شش هزار و 100 هکتار بافت فرسوده و هشت هزار و 700 هکتار بافت ناپایدار در تهران وجود دارد، خاطرنشان کرد: 4.5 میلیون نفر از جمعیت 12 میلیون نفری تهران در این مناطق زندگی می کنند. با عنایت به این آمار سکونتگاه های غیررسمی و بافت فرسوده مورد اهمیت است.

وی با تاکید بر این که بانک ها و دولت باید مشوق ها را بوجود آورده و مدیریت شهری تسهیل گر باشند، تصریح کرد: تهران تعداد قابل توجهی نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. اعتقاد داریم که باید حلقه وصل نهادها و سازمان ها در استان تهران باشیم.
شربیانی ضمن اشاره به تشکیل شورای نظارت بر گسترش شهر تهران در گذشته با حضور وزرا و بالاترین مقام اجرایی دولت وقت، اظهار داشت: در این شورا به دنبال این بودند که گسترش شهر تهران قاعده مند پیش برود اما تعطیل شد. یکی از پیگیری های مجمع، احیای شورای نظارت بر گسترش شهرها خواهد بود و باید یک مجمع جهت پیشگیری از گسترش های بی قاعده تشکیل گردد که امیدواریم با برگزاری مجمع، شورای نظارت شکل بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: ما باید بتوانیم در مرحله اول مدیریت درستی را در حرائم و محدوده شهری تهران ایجاد نماییم. از هم گسیختگی در تدوین قوانین معماری و شهرسازی سبب شده با تعارض بین بخشداری ها، فرمانداری ها و شهرداری حرائم را از دست بدهیم. یکی از اشکالات اصلی تهران مبحث حرائم شهری است.

شربیانی با اشاره به اینکه چالش هایی در حوزه بازآفرینی وجود دارد، اظهار داشت: رشد فزاینده، مسائل و مشکلات شهر تهران، گسترش قارچ گونه تهران و مشکلات قانونی ساختاری همچون مسائل در زمینه بازآفرینی است که باید آنرا مورد توجه قرار دهیم.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: در جهت بازآفرینی، باید بتوانیم جذابیتی را برای مردم ایجاد نماییم تا مشارکت فعالانه داشته باشند و در این حوزه باید تسهیلات تشویقی ایجاد نماییم و اجرای پروژه های محرک توسعه را در دستور کار قرار دهیم. برای احیای محله نفرآباد اقداماتی در گذشته انجام شده بود که مورد توجه مردم قرار نگرفت و بعد از بازنگری های صورت گرفته، این اقدام شکل گرفت تا در کمیسیون ماده پنج مورد تایید قرار بگیرد تا یک طرح 30 ساله روی زمین مانده را به نتیجه برسانیم.
وی ضمن اشاره به بافت ایرانی- اسلامی در معماری و شهرسازی، خاطرنشان کرد: قوانین مشوق و ایجاد جذابیت برای مردم جهت ساخت و ساز به شکل بافت ایرانی-اسلامی شفاف و روشن نیست. در این حوزه در مرحله عملیات موفق نبودیم. در مورد معماری غیر ایرانی-اسلامی خاص که منظر شهر را مورد تعرض قرار می دهد قوانینی وجود دارد و کمیته نما با همین نیت در دوره چهارم مدیریت شهری شکل گرفت. باید در زمینه این بافت هم قوانین و بسته های تشویقی داشته باشیم که به سمت این نوع از معماری حرکت نماییم.

شربیانی ضمن اشاره به ایجاد انسجام در توسعه سکونتگاهی و همینطور ایجاد روابط افقی و داوطلبانه بین نهادی در منطقه کلانشهری استان تهران، خاطرنشان کرد: ایجاد مدیریت یکپارچه شهری، ایجاد منابع درآمدی پایدار و تعادل بخشی به سرانه درآمدی آنها و ایجاد ساختار قانونی برای اداره و برنامه ریزی تهران از اهداف نهایی این مجمع است.

منبع:

1401/02/25
10:12:04
0.0 / 5
643
تگهای خبر: پروژه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد