آغاز صدور مجوز بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان های پایتخت

آغاز صدور مجوز بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان های پایتخت

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از شروع صدور مجوز بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان ها در مناطق 22 گانه پایتخت آگاهی داد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، حمیدرضا صارمی درباره جزییات این دستورالعمل اظهار داشت: قسمتی از ساختمان های موجود شهر تهران، بر طبق آخرین ضوابط و بخشنامه های لرزه ای، طراحی و اجرا نشده اند و در معرض خطر فروریزش در زلزله های متوسط و شدید قرار دارند. این ساختمان ها بعضاً به دلایلی از قبیل عدم توجیه اقتصادی، محدودیت های طرح تفصیلی، مسائل حقوقی و مالکیتی، واقع شدن در محدوده بافت های تاریخی، مساحت کم و عدم امکان تجمیع با پلاک های مجاور، امکان تخریب و نوسازی ندارند و بی توجهی به نوسازی و بهسازی لرزه ای آنها، مخاطرات جانی و خسارات مالی بسیاری را در زمان وقوع زلزله در برخواهد داشت.
وی افزود: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز با هدف کاهش این مخاطرات و ارتقاء نسبی کیفیت ساختمان های لطمه پذیر، "دستورالعمل فنی بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان های شهر تهران" را تدوین کرده که با تصویب شورای اسلامی شهر تهران و تایید نهایی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ساز و کار اجرائی آن به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ می شود.
معاون شهردار تهران با تاکید بر این که این فرایند، جایگزین بهسازی لرزه ای تفصیلی ساختمان ها طبق ضوابط دستورالعمل های مربوطه همچون نشریه ۳۶۰ سازمان برنامه و بودجه نخواهد بود، اظهارکرد: دامنه شمول این مجوز، ساختمان های فقط مسکونی و یا ساختمان های مسکونی دارای سطوح تجاری یا اداری در حد ۲۰ درصد مساحت عرصه و حداکثر ۵۰ مترمربع، با لحاظ شرایط ۶ گانه ای که در دستورالعمل ابلاغی آمده، خواهد بود.
صارمی درباره اجرای طرح بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان و نقشه های اجرائی مربوطه، توضیح داد: این طرح در حدود شرایط مذکور در دستورالعمل ابلاغی، توسط سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و بوسیله شرکت های دارای صلاحیت، تهیه و ازطریق یک شرکت دارای رتبه پیمانکاری از سازمان برنامه و بودجه یا واجد صلاحیت اجرا از سازمان نظام مهندسی ساختمان و یا افراد حقیقی و حقوقی دوره دیده و دارای صلاحیت اجرای بهسازی لرزه ای نسبی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اجرا می شود.
وی اشاره کرد: ثبت درخواست مجوز نیز با درخواست مالک یا نماینده قانونی وی با ارائه اسناد مالکیت، سابقه شهرداری، اقرارنامه رسمی از طرف مالک یا نماینده قانونی وی و معرفی شرکت مجری در قالب مجوز بهسازی لرزه ای نسبی امکان پذیر خواهد بود.
بنا براعلام روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران افزود: بمنظور تشویق و تشویق مالکان ساختمان های لطمه پذیر به ارتقاء عملکرد لرزه ای بنا در مقابل زلزله نیز سازمان نوسازی شهر تهران موظف شده است تا بوسیله دفاتر توسعه محله ای، با هماهنگی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، راهکارهای تشویقی و ترویجی، نظیر ارائه تخفیف در هزینه های اجرای بهسازی لرزه ای نسبی و تخصیص تسهیلات بانکی برای متقاضیان بهسازی لرزه ای نسبی با بهره گیری از کلیه ظرفیت های موجود در داخل و خارج شهرداری تهران را پیگیری کند.
منبع:

1401/04/08
23:16:57
0.0 / 5
591
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد