دو بانک دیگر برای پروژه نهضت مسکن پای کار آمدند

دو بانک دیگر برای پروژه نهضت مسکن پای کار آمدند

به گزارش بکسیها بعد از گذشت حدود 9 ماه از آغاز پروژه نهضت ملی مسکن، سرانجام دو بانک دیگر بجز بانک مسکن وارد فرایند پرداخت تسهیلات شده و البته انعقاد قرارداد عاملیت را به بانک مسکن واگذار کرده اند.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، حدود ۱۱ ماه از تصویب قانون جهش تولید و تامین مسکن و حدود ۹ ماه از اجرای پروژه نهضت ملی مسکن در قالب این قانون می گذرد. اما طی ۱۱ ماه اخیر بجز بانک مسکن ۲۶ بانک و موسسه اعتباری که مکلف به تامین تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی این طرح بودند، عملکردی دراین زمینه ارائه ندادند و در حقیقت هیچ نوع پرداختی در این زمینه نداشتند.
در این باره شنیده می شد بانکها اعلام نموده اند درباب پرداخت تسهیلات بلندمدت گرفتار محدودیت های نرم افزاری هستند و به تدریج تا آخر سال جاری این مشکل را حل می کنند. یکی از پیشنهادات آنست که بانکها سهمیه متعهد شده خود در طرح نهضت ملی مسکن را به بانک مسکن بدهند تا این بانک وظیفه پرداخت وام ها را به عهده بگیرد. اما تا کنون خبری از اجرای این پیشنهاد نبود. اجرای این طرح پیش نیازهایی همچون اجرای تفاهم نامه های گوناگون را می طلبد که ظاهرا با دو بانک صنعت معدن و تجارت و توسعه صادرات منعقد شده است.
در این راستا بتازگی محمود شایان - مدیرعامل بانک مسکن در دیدار با استاندار خراسان رضوی، از انعقاد قرارداد عاملیت با دو بانک صنعت و معدن و توسعه صادرات و انتقال سهم تسهیلات این دو بانک به بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن آگاهی داده است.
امروز هم چنین وزارت راه و شهرسازی آخرین وضعیت طرح نهضت ملی مسکن را اعلام نمود که بر این اساس عملیات ساخت یک میلیون و ۳۸۳ هزار و ۵۱۳ واحد شروع شده است. از این تعداد ۹۵۴ هزار و ۲۳۸ هزار واحد در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی و ساخت و ساز قرار دارند. تعداد ۴۲۹ هزار و ۲۷۵ واحد نیز کلنگ زنی و عملیات اجرائی آن شروع شده است. تا حالا برای اجرای یک میلیون و ۵۳۵ هزار و ۲۷۶ واحد نیز تامین زمین انجام شده است.
بنا بر این گزارش، دولت سیزدهم برمبنای قانون جهش تولید و تامین مسکن مصوب ۱۷ مرداد سال ۱۴۰۰ ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را در برنامه خود گنجانده است. حدود ۵.۵ میلیون نفر برای این طرح نام نویسی کرده اند که ۳.۶ میلیون نفر تایید شده اند. طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی از روز ۱۵ تیرماه ۱۴۰۱ ثبت نام مجدد شروع می شود. نام نویسی در سامانه طرح های جامع حمایتی مسکن به آدرس saman.mrud.ir صورت خواهد گرفت.
تاکنون ۵۵۹ هزار نفر در بانک مسکن برای واحدهای نهضت ملی مسکن افتتاح حساب کرده که میزان آورده آنان ۱۸ هزار میلیارد تومان بوده و از محل تسهیلات نیز ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به حساب سازندگان پرداخت شده است. تعداد ۳۰۷ هزار و ۱۹۸ واحد نهضت ملی مسکن به بانک برای انعقاد قرارداد معرفی شده اند که از این تعداد ۱۰۴ هزار و ۴۰۰ واحد قراردادهایشان منعقد و مبلغ تسهیلات منعقد شده ۳۵ هزار میلیارد تومان است. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خواهد بود و زمان ساخت پروژه ۱۸ تا ۲۴ ماه تعیین شده است.1401/04/26
10:26:43
0.0 / 5
586
تگهای خبر: پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد