بروزرسانی سیاهه انتشار آلودگی هوای تهران از نیمه اول سال آینده

بروزرسانی سیاهه انتشار آلودگی هوای تهران از نیمه اول سال آینده

به گزارش بکسیها، در سالهای اخیر برخی دیگر از آلاینده ها مانند ذرات معلق بیشتر از ۱۰ میکرون و دی اکسیدنیتروژن در بعضی مقاطع تبدیل به آلاینده شاخص شده اند این در حالیست که سیاهه انتشار آلودگی هوای تهران برپایه اطلاعات سال ۹۶ تهیه و در سال ۹۸ انتشار یافته است. در این سیاهه بیشتر به ذرات معلق کمتر از ۲.۵ و کمتر به دیگر آلاینده ها توجه شده است به قول مدیر واحد مدل سازی و پیشبینی شرکت کنترل هوای تهران سیاهه انتشار آلودگی هوای تهران از نیمه اول سال آینده شروع می شود.به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، موجودی، لیست یا سیاهه انتشار آلاینده های هوا، محاسبه میزان آلاینده های موجود در جو است. یک موجودی انتشار معمولا شامل کل انتشارات در ارتباط با یک یا چند گاز خاص گلخانه ای یا آلاینده های هوا است که منشاء آن در همه دسته های منبع در یک منطقه جغرافیایی خاص و در یک بازه زمانی مشخص است. به عبارتی سیاهه انتشار شامل مجموعه ای از داده ها است که انتشار آلایندگی تولیدی از منابع متعدد را به تفکیک مکانی و زمانی بیان می کند.

هدف از تولید سیاهه انتشار، کمی سازی مقادیر آلایندگی تولیدی از منابع مختلف، شناسایی، اهمیت سنجی و مقایسه منابع مختلف برای آلاینده های گوناگون، تولید مقادیر اولیه مورد نیاز برای مدلهای پراکنش آلودگی هوا و مدلهای عددی فتوشیمیایی بزرگ یا کوچک مقیاس، اجرا و اثرسنجی سناریوهای مختلف کاهش آلودگی هواست.

فاز اول پروژه محاسبات سیاهه انتشار آلایندگی شامل مونوکسید کربن (CO)، اکسیدهای نیتروژن (NOx)، هیدروکربن های آلی فرار (VOCs)، اکسیدهای گوگرد (SOx) و ذرات معلق (PM) است که نخستین نسخه از سیاهه انتشار در سال ۱۳۹۸ برای ۱۰ کلانشهر آلوده کشور همچون شهرهای تهران، مشهد، کرج، اصفهان، تبریز، شیراز، اراک، اهواز، قم و کرمانشاه تهیه شد.

حسین شهبازی در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با آخرین سیاهه انتشار شهر تهران اظهار نمود: آخرین سیاهه انتشار در سال ۹۸ انتشار یافته که برای سال پایه ۹۶ است. به صورت معمول هر چهار تا پنج سال یک مرتبه سیاهه انتشار را بروزرسانی می کنند و این به میزان تغییر و تحول در منابع آلاینده بستگی دارد.

وی با عنایت به اقدامات انجام شده برای تهیه سیاهه انتشار جدید اظهار داشت: برنامه ریزی های لازم و انجام اولویت بندی برای بروزرسانی سیاهه انتشار منابع آلاینده شهر تهران در حال انجام می باشد.

شهبازی در رابطه با تدوین سیاهه انتشار جدید برای آلاینده های هوا اظهارکرد: تغییر و تحولات قابل ملاحظه ای در ماهیت منابع آلاینده شهر تهران رخ نداده است که منجر به دگرگونی سهم منابع آلاینده و از اولویت خارج شدن برخی راهکارهای کاهش آلودگی هوا شده باشد اما برنامه ریزی برای بروزرسانی سیاهه انتشار هم می تواند صورت گیرد.

مدیر واحد مدل سازی و پیشبینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، به موانع تهیه سیاهه انتشار جدید اشاره نمود و افزود: موانع بودجه ای و منابع همیشه وجود دارد که در سالهای اخیر هم پررنگ تر شده است همینطور دسترسی به اطلاعات لازم برای تهیه سیاهه انتشار سخت تر شده و دریافت اطلاعات زمان برتر است.

وی توضیح داد: در سیاهه انتشار به حجم بسیار زیادی اطلاعات از منابع آلاینده مختلف از خودرویی تا صنایع و نیروگاه ها نیاز داریم. بدین جهت امکان دارد به دلیل اتفاقات سایبری و مواردی از این دست، در تهیه سیاهه انتشار جدید، پروتکلهای دریافت اطلاعات سختگیرانه تر شده باشد، بنابراین فرایند دریافت اطلاعات زمان بر خواهد شد البته این بعنوان احتمال است و هنوز اطلاعات دقیقی نداریم.

مدیر واحد مدل سازی و پیشبینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به مهم ترین تغییرات بوجود آمده در شهر تهران اشاره نمود و اظهار داشت: تغییر در ترکیب ناوگان خودرویی از مهم ترین تغییرات است. خودرو های درحال تردد به لحاظ سن و فناوری های نوین گرفتار تغییر و تحولاتی شده اند همینطور تعدادی خودرو از چرخه حمل و نقل حذف گردیده است.

وی ضمن اشاره به این تغییرات اظهار داشت: این تغییرات در میزان تولید آلودگی منابع آلاینده موثر بوده و بهتر است گام به گام با تغییرات جلو برویم و سیاهه انتشار را با شرایط فعلی تطبیق دهیم تا فاصله و شکاف ها میان منابع اطلاعاتی و حقیقت ها زیاد نشود.

شهبازی در انتها در رابطه با زمان تهیه سیاهه انتشار جدید اظهار داشت: در نظر است تا به روز رسانی سیاهه انتشار شهر تهران از نیمه اول سال آتی آغاز شود.

منبع:

1401/08/16
10:07:51
0.0 / 5
528
تگهای خبر: بازی , پروژه , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد