زاكانی:

هیچ انحصار و رانتی برای ساخت مسکن وجود ندارد

هیچ انحصار و رانتی برای ساخت مسکن وجود ندارد

بکسیها: به گزارش بکسیها، شهردار تهران با تاکید بر این که هیچ انحصار و رانتی برای ساخت مسکن وجود ندارد، اظهار داشت: اگر حوزه ساخت و ساز به صورت شفاف و عادلانه در نظر گرفته نشود، تبدیل به رانت می شود؛ اما در این عرصه ما خودمان از بخش خصوصی درخواست کرده ایم که ورود پیدا کند.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی در حاشیه «آیین امضای ۵ تفاهمنامه برای ساخت ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در شهر تهران»، بیان نمود: سال قبل قرارگاه مسکن افتتاح شد. هدف گذاری این بود که بعنوان خادم شهروندان، خدمت گذاری و وظیفه خویش را انجام دهیم تا مشکلات افرادی که در حوزه مسکن با مشکلاتی روبرو هستند را حل نماییم و اجازه ندهیم سوداگری ها به زندگی مردم صدمه بزند. همینطور هدف گذاری دیگر اینست که اقتصاد کشور در بعد حرکت بر مدار مسکن، رونق ویژه و جدیدی پیدا کند.
شهردار تهران ضمن اشاره به امضای تفاهمنامه برای ساخت ۱۵۰ هزار واحد مسکن، اظهار داشت: ساخت این ۱۵۰ هزار واحد مسکن احتیاج به مقدمه سازی بسیاری دارد که یکی از این مقدمه سازی ها منطبق بر معرفی زمین است. این گونه نیست که ابتدا تفاهمنامه امضاء شود و سپس به دنبال زمین بگردیم. از پیش کارهایی نظیر یافتن اراضی، بارگذاری و... صورت می گیرد. برای مثال تفاهمنامه ای با نیروی هوایی ارتش انجام شد تا پادگان دوشان تپه [که انقطاعی میان خیابان پیروزی و دماوند ایجاد می کرد] به فضاهای عمومی و محل ساخت ۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن تبدیل گردد.
زاکانی در رابطه با این که هر تعداد واحد مسکن توسط چه نهادی ایجاد می شود، بیان نمود: ساخت حدود ۱۵ هزار واحد از ۱۵۰ هزار واحد مسکن با نیروی هوایی ارتش، ۸ هزار و ۸۰۰ واحد [که در رابطه با ۵ هزار واحد آن امروز صحبت شد و ۳ هزار و ۳۰۰ واحد آن با فراجا است]، ۲۰ هزار واحد با سپاه، ۱۰ هزار واحد با تأمین اجتماعی و ۱۰۰ هزار واحد با بخش خصوصی است.
ایشان در ادامه اظهار داشت: با توافقات صورت گرفته، به سرعت مسیر اصلاح در کمیسیون ماده ۵ و مجوزهای آن صادر خواهد شد. این اقدام امکانی را بوجود می آورد تا کسری یک میلیون واحد در بازار مسکن تهران [که در حال حاضر ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در تهران زندگی می کنند]، تأمین شود و همینطور مسکن از حوزه سوداگری بیرون برود و سنگینی بار ساخت مسکن از روی دوش مردم برداشته شود.
شهردار تهران ضمن اشاره به تفاهمنامه های مختلف برای ساخت بالغ بر ۴۰۰ هزار واحد مسکن تا به امروز، خاطرنشان کرد: از تفاهم های صورت گرفته، حدود ۲۵ هزار واحد مسکن در قسمت غیر از شهرداری و حدود ۹ هزار واحد هم توسط سازمان نوسازی شهرداری تهران شروع شده است. به فضل الهی تا دو ماه آینده، ساخت ۲۰ هزار واحد مسکن دیگر توسط سازمان نوسازی شهرداری تهران آغاز خواهد شد.
به قول زاکانی؛ سازمان نوسازی شهرداری تهران از ۱۵ سال قبل تا سال ۱۴۰۰، حدود ۵ هزار واحد مسکن ساخته بود؛ اما در یک بازه یک ساله ساخت ۹ هزار واحد مسکن شروع شده و از دو ماه آینده ساخت ۲۰ هزار واحد دیگر آغاز می شود.
ایشان در ادامه سخنان خود این اطمینان را به شهروندان تهرانی داد که نهضت ساخت مسکن به کمک دولت انقلابی و اراده رئیس جمهور، بار مسکن را از روی دوش مردم سبک خواهد نمود.
شهردار تهران در پاسخ به این پرسش که ساخت این واحدهای برنامه ریزی شده چه تعداد اشتغال ایجاد خواهد کرد، اظهار داشت: هر واحد دو اشتغال ثابت بوجود می آورد و بخش زیادی هم اشتغال های در رابطه با مسکن را فعال می کند. ساخت مسکن به اقتصاد کلان کشور، حرکت اقتصادی، اشتغال کشور، ایمنی و زیبایی و سکناپذیری شهر تهران کمک می نماید.
زاکانی درباره ی قیمت واحدهای مسکن توضیح داد: شرایط بگونه ای تنظیم می شود تا بتوانیم قیمت تمام شده منطقی داشته باشیم و در راه پیش رو به کسانی که می خواهند در حوزه ساخت و ساز مسکن ورود کنند، کمک نماییم. این کمک ها به صورت مشوق های عمومی (عموم مردم) و خاص (برای انبوه سازان) اعلام می شود.
وی با تاکید بر این که هیچ انحصار و رانتی برای ساخت مسکن وجود ندارد و درِ ساخت و ساز برای ورود بخش خصوصی باز است، اضافه کرد: اگر حوزه ساخت و ساز به صورت شفاف و عادلانه در نظر گرفته نشود، تبدیل به رانت می شود اما در این عرصه ما خودمان از بخش خصوصی درخواست کرده ایم که ورود پیدا کند. برداشتن این دفعه توسط بخش خصوصی و نهادهای دیگر یک لطف است.
شهردار تهران با اشاره به اینکه اصل ۳۱ قانون اساسی اعلام نموده است که باید هر ایرانی یک خانه درخور و شأن داشته باشد، اظهار داشت: اما الان با چنین وضعیتی روبرو نیستیم چون که به قانون اساسی عمل نشده است. مشکل ما اینست که به قانون اساسی عمل نمی نماییم. قانون اساسی برگرفته از مکتب امام (ره) و بنیان های اساسی انقلاب است.
زاکانی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: بالغ بر ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برای شهر تهران پروژه سرمایه گذاری تعریف شده است که یک رونمایی در دو روز و ۲۳۱ پروژه در چارچوب ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بود که باز هم بعد از آن پروژه سرمایه گذاری تعریف شد؛ بنابراین هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری در شهر تهران نداریم.
وی با اشاره به اینکه برای استخدام در شهرداری محدودیت وجود دارد، اضافه کرد: حدود ۳ برابر نیروی شهرداری شهرهایی از جنس تهران، در شهرداری تهران وجود دارد. بنابراین پیگیری شده تا به نیروهای موجود انگیزه و ارتقاء داده شود و بتوانیم همین نیروهای با ارزش را نگه داریم. با عنایت به بازنشستگی هم نیروهای نخبه و متعهدی که بتوانند بار شهر را کم کنند، دنبال خواهند شد. سن میانگین نیروهای شهرداری تهران ۴۲ سال است که از میانگین عمومی دستگاههای دیگر بالاتر است.

مردم ما شایسته خدمت هستند
علیرضا زاکانی شهردار تهران همینطور در آیین امضای ۵ تفاهمنامه برای ساخت ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در شهر تهران اظهار نمود: امروز که در خدمت شما هستیم یک سال و دو ماه و ۱۳ روز است که شهردار تهران هستم و از ابتدا توجه به این بود که ناظر به همه مسائل شهر مسئولیم، چه در کارهایی که مستقیما به ما برمی گردد و چه کارهایی که در ارتباط با سایر دستگاه ها است و ما تلاش کردیم در کنارشان کمک نماییم تا کارها به صورت مناسبی پیش برود.
وی با اشاره به اینکه مردم ما شایسته خدمت هستند، اضافه کرد: در این آشوب گری های اخیر، می بینید که همه شیاطین جمع شدند؛ اما مردم با وجود این که در سختی هستند، با آنها همراهی نکردند. ما هم کارگزار این انقلاب و نوکر این مردم هستیم.
زاکانی افزود: مردم در مضیقه و فشار هستند و یکی از این فشارها به علت کمبود مسکن می باشد و این به علت آن است که در گذشته نگاهی در تهران حاکم بوده که علاقه داشته تهران را گران کند؛ ۳۱ هزار پروانه در سال ۹۱ به حدود ۵ هزار پروانه در سال ۱۴۰۰ رسید که حاصل این نگاه نادرست دومینوی وضعیت مسکن می باشد که بلای جان مردم شده است.
شهردار تهران ضمن اشاره به کمبود یک میلیون واحد مسکن برای ساکنین شهر تهران افزود: معمولاً در رابطه با جمعیت پذیری استان تهران با شهر اشتباه گرفته می شود، استان تهران مهاجرپذیری بالایی دارد اما مهاجرپذیری شهر تهران سال قبل ۳۴ هزار نفر بوده و بسیار پایین است.
وی گره گشایی از اقتصاد کشور را مبحث مهم بعدی اعلام نمود و اضافه کرد: تولید در این مسأله خیلی مهم است و اشتغال یکی از بزرگترین مشکلات است و عدم استقلال اقتصادی هم وجود دارد؛ مسکن که راه بیفتد بیشتر از ۱۰۰ مبحث را در کنار خود فعال می کند و در واقع لوکوموتیو حرکت است؛ بر همین مبنا از سال قبل با نگاه مسئولیت پذیری اعلام کردیم که می توانیم در این مورد اقدام نماییم و قرارگاه جهادی مسکن را ایجاد کردیم و بر مبنای آن سرمایه ها و ظرفیت های خود در شهرداری و شهر را اعلام کردیم و بعد از آن مشارکت با سایر نهادها و حتی بخش خصوصی را در پیش گرفتیم.
زاکانی بیان نمود: روز گذشته در کمیسیون ماده پنج مصوب شد که یک کارگروه در نوسازی تشکیل گردد تا کل مدارس دولتی تهران که عمده آنها فرسوده می باشند را ارزیابی نماییم و با همراهی آموزش و پرورش سنجش نیازهای سرانه آموزشی انجام و بر طبق این نیازها در نقاط مختلف، مجتمع های آموزشی ساخته شود.
شهردار تهران ضمن اشاره به این که یکی از کارهایی که در مبحث تفاهم با نهادها انجام شد، مبحث پادگان ها بود، بیان نمود: تفاهم پادگان جی تمام و عملیات اجرایی آن شروع شده و در جنگ افزارسازی تفاهم انجام و قدر السهم ها مشخص و پروانه ها صادر شد؛ در تفاهم ۰۶ هم قدرالسهم ها معلوم و تفاهم دوشان تپه هم موارد مشخص شد؛ همینطور با بنیاد مستضعفان تفاهم کردیم و با ستاد اجرایی مقدمه تفاهم را داشتیم و با سپاه، فراجا و تأمین اجتماعی هم مذاکراتی را انجام داده ایم.
طبق گزارش سایت شهر، وی با اشاره به اینکه وقتی می گوییم یک میلیون مسکن کم داریم بخشی از آن به کارکنان این نهادها برمی گردد، تصریح کرد: نتیجه یکی از تفاهمنامه هایی که برای ۱۰ هزار واحد با یک بخش خصوصی امضا کرده بودیم امروز مشخص و بنا شد از ماه آینده عملیات اجرایی را شروع و مدل و الگویی را دنبال می کنند که هر دو روز یک طبقه آن هم با یک کیفت مناسب ساخته شود؛ همینطور بشدت به دنبال معماری ایرانی اسلامی و شهرک سازی هستیم که در درون خود همه سرانه های خویش را ببیند.1401/08/25
08:51:57
0.0 / 5
525
تگهای خبر: آموزش , پروژه , دستگاه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد