رییس شورای عالی استانها عنوان كرد

هیچ نیروگاهی در تهران مازوت استفاده نمی کند

هیچ نیروگاهی در تهران مازوت استفاده نمی کند

به گزارش بکسیها، رئیس شورای عالی استانها با اشاره به این که در فصل سرما کشور در مقابل دو گانه توقف صنایع و مازوت سوزی و آلودگی هوا قرار می گیرد، اظهار داشت: تلاش شهرداری ها برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی با هدف کاهش آلودگی هواست.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، پرویز سروری در حاشیه برگزاری اجلاس عمومی شورایعالی استانها در تشریح روند تاثیرگذاری مدیریت شهری در موضوع آلودگی هوا با تکیه بر این که در تهران نیروگاه ها به هیچ عنوان از مازوت استفاده نمی کنند اظهار داشت: امروز متاسفانه در کشور در ارتباط با تامین برق با عنایت به شدت مصرف با مشکلات بسیاری مواجه هستیم.
وی ادامه داد: این افزایش مصرف ما را در مقابل دوگانه ای قرار داده است که یا باید مجموعه های صنعتی را متوقف نماییم و یا باید در بعضی استانها برای تامین برق از مازوت استفاده نماییم که به تبع آن آلودگی هوا را به همراه دارد و امروز این مشکلی است که با آن مواجه هستیم.
سروری افزود: با تمام این مشکلات تا جایی که امکان پذیر بوده گاز بعنوان جایگزین مازوت استفاده می شود که یک نمونه آن در کلانشهر تهران است که نیروگاه ها از مازوت استفاده نمی کنند؛ اما باتوجه به کاهش دما در کشور شدت مصرف گاز هم افزایش زیادی داشته و به سختی تامین مصارف خانگی و سایر بخش ها صورت می گیرد.
سروری تصریح کرد: شوراها در سرتاسر کشور به این مباحث ورود پیدا کرده اند و در حد توان خود می توانند با تعیین نقش فرهنگی خود و ارتباط مستقیمی که با مردم دارند، نقش آفرین باشند. برای مثال در تهران با تشکیل کارگروه های مختلف با دستگاههای مرتبط و موثر در این عرصه تعاملات جدی داریم البته این مورد تنها به مدیریت شهری مربوط نیست.
رئیس شورایعالی استانها با تکیه بر این که برای رفع معضل آلودگی هوا باید همه دستگاههای در رابطه با هم افزایی تدابیر لازم را اتخاذ کنند، اضافه کرد: وقتی از یک سو تولید خودرو باز گذاشته می شود و سالانه ۸۰۰ هزار خودرو وارد شهر می شود در حالیکه خروجی حتی ۱۰ درصد این رقم هم نیست، یعنی یک غول بزرگ متحرک آلودگی در شهر رها شده است.
وی ادامه داد: در این شرایط اگر صنایع متوقف شوند تولید لطمه می بیند و عرضه افزوده می شوند و به دنبال آن قیمت کالاها بالا می رود و باز هم مردم لطمه می بینند؛ پس نیاز است در این عرصه اولویت بندی صورت گیرد و تلاش نماییم با فرهنگ سازی، مصرف بهینه از طرف شهروندان محقق شود.
سروری افزود: بدون شک مردم همیشه گره گشا بوده اند و اگر امروز هم در مصرف توجه بیشتر داشته باشند شاید دیگر احتیاج به مازوت سوزی در کشور و یا قطع برق نداشته باشیم.
وی ضمن اشاره به این که بیش از ۸۰ درصد سهم آلایندگی شهر تهران در ارتباط با منابع آلاینده متحرک است، اضافه کرد: مدیریت شهری با وجود تمام مشکلات مالی با تامین منابع مالی لازم، اقدامات گسترده و موثری را برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی که در سال های اخیر در تهران به دست فراموشی سپرده شده بود، بر داشته است؛ اما برای موتورسیکلت ها باید تصمیم ملی اتخاذ شود و شهرداری به تنهایی نمی تواند برای جایگزینی موتورهای کاربراتوری به انژکتوری و برقی اقدام کند؛ در واقع شهرداری ها می توانند برای این مورد تسهیلات فراهم نمایند ولی اتخاذ تصمیم منجر به یک اقدام موثر، باید توسط دستگاههای بالاسری و تعامل دولت و مجلس صورت گیرد و مدیریت شهری نیز همراهی کند.
رئیس شورایعالی استانها تصریح کرد: مدیریت شهری با حساسیت و جدیت موضوعات در ارتباط با آلودگی هوا در تهران و سایر کلانشهرها را دنبال خواهد نمود و تمام ظرفیت های موجود را برای سلامت شهروندان به کار خواهد گرفت که تحقق این مهم نیز به حرکت درآمدن چرخ نوسازی ناوگان های حمل و نقل عمومی در شهرهای کشور است که با حساسیت دنبال خواهد شد.
منبع:

1401/09/26
08:39:13
0.0 / 5
517
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد