روش های کاهش اتلاف آب هنگام خانه تکانی

روش های کاهش اتلاف آب هنگام خانه تکانی

به گزارش بکسیها، سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار با اشاره به سنت خانه تکانی در بین ایرانیان همزمان با روز ملی آب (13 اسفند ماه) بر ضرورت استفاده از روش های کاهش اتلاف آب هنگام خانه تکانی اصرار کرد و اظهار داشت: در شرایطی که در کشور با کم آبی دست و پنجه نرم می نماییم، با مدیریت مصرف و جلوگیری از مصارف غیرضروری مانع از هدر رفت آب شویم.به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا حلیا سادات حسینی اظهار داشت: خانه تکانی در این سال ها با خانه تکانی در سالهای دور متفاوت می باشد و باید طور دیگری به خانه تکانی نگاه نماییم بدین سبب آنرا را با چاشنی صرفه جویی در مصرف آب انجام دهیم.

وی با اعلان اینکه می شود با اندکی آب، خانه را شست و شو داد و به هدف مورد نظر رسید، به برخی روش های مدیریت مصرف آب در این ایام اشاره و اظهارکرد: پیش از مبادرت به شست وشوی هر چیزی از خود بپرسید که آیا شستن آن وسیله واقعا لازم است یا از روی عادت این کار را انجام می دهید همین طور برای شست وشوهای ضروری برنامه داشته باشید و اقلام همجنس را در کنار هم بشویید تا میزان آب مصرفی کمتر شود.

وی افزود: شوینده های شیمیایی هر چند موجب پاکیزگی می شود اما استفاده نادرست از این مواد در کوتاه مدت لطمه جدی به سلامت انسان و محیط زیست وارد میکند. این مواد در چرخه استفاده از آب های خاکستری باقی می ماند و می تواند به محیط های مختلف مانند زمینهای کشاورزی وارد شود. وجود مواد شیمیایی در آب پروسه تصفیه فاضلاب را با مشکل مواجه می کند بدین سبب تا حد امکان از این شوینده های شیمیایی کمتر استفاده و مواد طبیعی همچون سرکه، جوش شیرین و... - که خاصیت پاک کنندگی دارند - را جایگزین شوینده های شیمیایی نماییم.

حسینی افزود: آبی که حاوی مواد شوینده شیمیایی نیست را می توان به مصرف گل ها و گیاهان خانگی رساند و اینطور از هدر دادن آنها جلوگیری کرد و پیش از مبادرت به شستن هر چیزی به راه حل ها و ابزارهای مورد نیاز آن فکر کنید.

سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در ادامه اظهارکرد: بمنظور کاهش و مدیریت مصرف آب در خانه تکانی خود سرویس و تعمیر شیرآلات خراب را در فهرست قرار دهید تا با این کار مانع از هدررفت آب تصفیه شده و تبدیل آب سالم به فاضلاب می شویم.

حسینی اضافه کرد: حتما هدفمان منع کردن خانواده ها از انجام خانه تکانی نیست اما تاکید داریم اگر مقرر است فرش های منازل شست وشو شود، بوسیله قالیشویی ها این کار صورت گیرد چون آنها منابع آب غیرکیفی را که برای شرب نیست، در اختیار دارند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در آخر به نقش موثر شهروندان در مدیریت و کاهش مشکلات محیط زیستی اصرار کرد و اظهار داشت: در کنار همه فرهنگ های خوبی که داریم و نوروز را نشانه تحول و نو شدن می دانیم، باید تلاش نماییم فرهنگ صرفه جویی در مصارف مختلف و خصوصاً آب را هم در دستور زندگی خود داشته باشیم و به فرزندان خود از این طریق آموزش دهیم.

منبع:

1401/12/14
12:06:39
0.0 / 5
414
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد