رییس سازمان ثبت اسناد و املاك:

تعقیب مسئولان اجرایی كه در پاسخ به استعلامات ثبت كوتاهی كنند

تعقیب مسئولان اجرایی كه در پاسخ به استعلامات ثبت كوتاهی كنند

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك اظهار داشت: دستگاه های اجرایی كشور مكلف هستند پاسخ استعلامات دوایر اجرای ثبت درباب بدهكاران را بدهند، در غیر اینصورت مسئولان مربوطه قابل تعقیب خواهند بود.به گزارش بکسیها به نقل از مهر ذبیح الله خدائیان در نشست با رئیس و کارکنان اداره کل ثبت استان سمنان، اجرای طرح کاداستر، اعتبار دادن به اسناد رسمی نسبت به اسناد عادی، تسریع در اجرای مفاد اسناد رسمی همین طور هوشمندسازی سازمان ثبت اسناد و املاک را مورد تاکید قرار داد.
وی بر لزوم اجرای طرح کاداستر اصرار کرد و اظهار داشت: این مهم نیازمند کار جهادی و روحیه بسیجی است و از ابتدا با مشکلاتی همچون کمبود اعتبار، نبود نقشه بردار و همکاری نکردن دستگاه های اجرایی روبرو بودیم که توانستیم قسمتی از این مشکلات را رفع نماییم.
خدائیان اشاره کرد: اجرای طرح کاداستر مهمترین خدمت به نظام بوده و از اصلی ترین وظایف ما است و باید مدیران تلاش نموده و پیگیری آن باشند در این میان می توان از بخش خصوصی نیز کمک بگیریم.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اظهار داشت: ما بر آن هستیم که ثبت، هوشمند شود چونکه خدمات ثبتی به نحوی هستند که امکان ارائه آنها به صورت الکترونیکی وجود دارد با این وصف باید به نحوی عمل شود که مردم برای انجام امور ثبتی خود نیازی برای مراجعه به واحدهای ثبتی نداشته و بتوانند به صورت غیر حضوری کارهای خودرا انجام دهند.
وی افزود: از اقداماتی که در دستور کار است و بخش هایی از آن انجام شده تنقیح قوانین و مقررات ثبتی است.
وی تصریح کرد: مقررات ثبتی از قدیمی ترین مقررات بوده و در ضمن دوره قانونگذاری در کشور همچنان بر تعداد قوانین و مقررات افزوده شده و ما امروز با حجم عظیمی از این قوانین مواجه هستیم که ناسخ و منسوخ آنها مشخص نمی باشد پس پالایش قوانین در دستور کار است که نسبت به شناسایی قوانین و مقررات منسوخه و حذف آنها از مجموعه قوانین اقدام گردد و با کلیه لوایح اصلاحی نسبت به یکپارچه سازی قوانین اقدام گردد.
وی تکثر و تعدد بخشنامه ها، نظام نامه ها، بخشنامه ها و دستورالعمل را از عوامل کندی کارها و پیچیدگی امور برشمردند و بر لزوم تسریع در تنقیح این مقررات تاکید کردند.
معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به الکترونیکی کردن کلیه فرآیندهای اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا افزودند: این طرح اجرا شده، ولی دیده می شود بعضی از واحدهای ثبتی مجدداً مبادرت به تشکیل پرونده فیزیکی می کنند.
خدائیان این اقدام را انحراف از اجرای طرح دانسته و افزودند: واحدهای ثبتی باید فقط نسبت به تشکیل پرونده الکترونیکی اقدام نموده و کلیه فرآیندهای اجرا را باید بر روی پرونده الکترونیکی انجام دهند.
وی یادآوری کرد: جستجوی اموال بدهکار و کلیه ابلاغیه ها و اخطاریه ها باید به صورت الکترونیکی باشد مگر در مواردی که مدیون فاقد سابقه ثبت نام در سامانه ثنا باشد که در چنین صورتی اخطاریه ها به صورت فیزیکی ابلاغ خواهند شد.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک تاکید کرد: کلیه دستگاه های اجرایی کشور مکلف هستند که در اسرع وقت پاسخ استعلامات دوایر اجرای ثبت درباب بدهکاران را بدهند در غیر این صورت مسئول مربوطه برمبنای ماده ۹۵ قانون ثبت و ماده ۲۱ قانون روش اجرای محکومیت های مالی قابل تعقیب خواهند بود و رؤسای ثبتی مکلفند مراتب را به دادستان مربوط اعلام نمایند.


1399/07/01
14:40:53
5.0 / 5
1192
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد