چرا نباید به سگ ها و گربه های شهری به صورت افراطی غذا بدهیم؟

چرا نباید به سگ ها و گربه های شهری به صورت افراطی غذا بدهیم؟

به گزارش بكسیها درحالی طی روزهای سرد سال با افزایش غذارسانی های دستی به حیوانات شهری ازجمله سگ و گربه مواجهیم كه به قول بعضی از كارشناسان این كار نه تنها به علت تغییر رفتار اكولوژیك و افزایش بی رویه جمعیت آنها خطرناك می باشد بلكه غذارسانی های افراطی مشكلاتی را از جهت سلامت برای این گونه از حیوانات بوجود می آورد. یك فعال محیط زیست می گوید كه این مورد قابل ساماندهی است اما متاسفانه دستگاههای مسئول به درستی به وظایف خود عمل نمی كنند و از طرفی به مردم هم آموزش های لازم داده نمی گردد.محمد درویش در گفت و گو با ایسنا دراین باره اظهار نمود: سگ ها و گربه ها یکی از قدیمی ترین حیواناتی هستند که توسط بشر اهلی شده اند و همیشه باید کنار انسان زندگی کنند. برای مثال در کشورهای اتحادیه اروپا هیچگاه سگ یا گربه بدون صاحبی را در خیابان ها نمی بینیم. تمامی سگ و گربه ها در کشورهای پیشرفته دنیا مالک حقیقی دارند و یا توسط دستگاه هایی مثل شهرداری جمع آوری و در پناهگاه های مشخصی نگهداری می شوند تا زمانی که فردی به صورت داوطلبانه آنها را به سرپرستی بپذیرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه سگ ها و گربه های بدون صاحب در این کشورها شناسنامه پزشکی دارند و عقیم شده اند، خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور ما این مساله رعایت نمی گردد و شهرها و اطراف شان پر از سگ ها و گربه های بدون صاحب است این درحالیست که دستگاههای متولی بخصوص شهرداری ها باید نسبت به جمع آوری و نگهداری از آنها در منطقه ای امن، عقیم سازی و چک کردن شاخص های پزشکی اقدام نمایند.

این فعال حوزه محیط زیست با اشاره به اینکه به علت وجود خلاهایی برای مدیریت سگ ها و گربه های بدون صاحب در مناطق مختلف کشور ما، مدیریت این مساله به مردم سپرده شده است و آنان وارد عمل شده اند، اظهار داشت: بهرحال مردم گاهی اوقات نسبت به این مورد احساسی عمل می کنند و با غذارسانی های افراطی به این حیوانات سبب می شوند که رفتار اکولوژیک آنها تغییر کند و جمعیتشان بیش از اندازه زیاد شود.

درویش اضافه کرد: برای مثال درحال حاضر با افزایش تعداد موش ها در سطح شهر تهران مواجه هستیم این درحالیست که شکارچی طبیعی آنها یعنی گربه ها انگیزه ای برای این شکار ندارند و به شکلی رفتار اکولوژیک آنها تغییر کرده است. ازسویی دیگر غذارسانی های افراطی به حیوانات شهری سلامت آنها را هم به خطر خواهد انداخت چون که از یک سو هر حیوانی غذای مخصوص به خویش را دارد و از طرفی دیگر چاقی مفرط عمر آنها را کوتاه می کند.

این کارشناس محیط زیست در ادامه ضمن اشاره به اینکه درحال حاضر در کوهستان های اطراف تهران هیچ جنبنده ای به جز سگ دیده نمی گردد، خاطرنشان کرد: این مورد به علت این است که عده ای با غذارسانی های افراطی به سگ ها سبب افزایش جمعیت آنها و به دنبال آن از بین رفتن سایر موجودات زنده ازجمله میش بره ها شده اند.

وی با تکیه بر اینکه ما نباید اجازه دهیم سگ ها در طبیعت رها باشند و به حیات وحش صدمه وارد کنند، اظهار نمود: سگ به علت رفع نیازهای انسان یعنی نگهبانی، محافظت از گله و... به وجود آمده است و باید در کنار انسان زندگی کند. متاسفانه ما به این معادله به صورت منطقی نگاه نمی نماییم و از طرفی دیگر دستگاههای ذی ربط از زیربار مسئولیت نگهداری از حیوانات بلاصاحب شانه خالی کرده اند و الان با بی نظمی مواجه هستیم.

درویش در انتها با انتقاد از اینکه قانون پشتیبانی از حیوانات - که برای این مسائل چاره هایی عرضه کرده است - حدود پنج سال است که به تصویب نرسیده و در رفت و برگشت بین سازمان حفاظت محیط زیست و مجلس و سایر دستگاه ها است، اظهار داشت: این مورد با ابزارهای قانونی قابل ساماندهی است اما متاسفانه دستگاههای مسئول به درستی به وظایف خود عمل نمی کنند. از سویی دیگر به مردم هم آموزش های لازم داده نمی گردد.
1399/09/12
13:10:13
5.0 / 5
466
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد