جولان آلودگی هوا در پایتخت طی روزهای كرونائی و چند سفارش

جولان آلودگی هوا در پایتخت طی روزهای كرونائی و چند سفارش

بکسیها: درحالی طی روزهای اخیر کیفیت هوا در تهران به صورت پی در پی آلوده بوده است که این آلودگی - که خود سالانه عامل مرگ بیش از 7 میلیون نفر در جهان است - می تواند بر تشدید مبتلاشدن به ویروس کرونا اثرگذار باشد. در این شرایط وظیفه دستگاه های مسئول برای مدیریت آلودگی هوا چندین برابر شده است.به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، کیفیت هوای تهران درحالی امروز (۱۵ آذر) برای پنجمین روز پی در پی در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که طی این مدت بعضی از ایستگاه های سنجش کیفیت هوا در وضعیت قرمز و نشانگر هوای ناسالم برای همه افراد بودند. برای مثال طی روز چهارشنبه (۱۲ آذر) شاخص کیفیت هوا در ایستگاه های شادآباد (منطقه ۱۸)، شریف (شریف منطقه ۲)، تربیت مدرس (منطقه ۶)، پیروزی (منطقه ۱۳)، شهرداری منطقه ۱۰ و شهرداری منطقه ۱۱ فراتر از عدد ۱۵۰ رفته بود و هوای این مناطق در وضعیت ناسالم برای همه افراد قرار داشت.

هرچند که انتظار می رفت با وجود بارش باران در تهران طی روزهای اخیر و در کنار آن کاهش تردد خودرو ها به سبب محدودیت های کرونائی کیفیت هوا وضعیت بهتری داشته باشد اما روزهای پی در پی آلوده در تهران نشان داد که همچنان زور آلودگی و آلاینده ها کم نشده است.

حسین شهیدزاده - مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران - پیش از این در گفت و گو با ایسنا اظهار کرده بود که هوای آلوده در پایتخت طی روزهایی که با باران و کاهش تردد خودرو ها مواجهیم به چند دلیل رخ داده می دهد؛ اول آنکه وزش باد عامل بسیاری موثری برای خارج کردن آلودگی از شهرها است که متاسفانه سرعت آن در پایتخت کم است. دوم آنکه کاهش دما نیز ارتباط مستقیمی با آلودگی هوا دارد و هرچه دما سردتر شود احتمال آلودگی هوا بیشتر می شود.

به گفته شهیدزاده سومین عامل آلودگی هوا طی این مدت تردد خودرو های دیزلی است. باتوجه به آنکه بعضی از این خودرو ها اقلام ضروری را حمل می کنند، تردد آنها ممنوع نشده است و همچنان بر آلودگی هوا موثر هستند.

وی همین طور در گفت و گوی دیگری گفته است که بخش زیادی از ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون توسط خودرو های دیزلی و صنایعی که گازوییل و مازوت می سوزانند تولید می شود بدین سبب نیاز است که در این شرایط برای اطمینان از صحت انجام معاینه فنی خودرو های سنگین و استفاده از فیلتر مناسب در دودکش صنایع نظارت بیشتری صورت گیرد.

درحالی از شروع پاییز تا حالا کیفیت هوای تهران ۲۷ روز در وضعیت آلوده قرار داشته که سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده است که ویروس کرونا می تواند بوسیله ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون منتقل شود بدین سبب آلودگی هوا امکان مبتلاشدن به بیماری کووید ۱۹ را بیشتر می کند. از سویی دیگر آلودگی هوا هر ساله در دنیا سبب حدود ۷ میلیون مرگ زودرس می شود این درحالیست که ویروس کرونا - که این روزها تمام جهان را درگیر خود کرده - تا امروز کمتر از یک و نیم میلیون فوتی داشته است. بدین جهت اهمیت کنترل و مدیریت آلودگی هوا اگر بیشتر از کنترل اپیدمی کرونا نباشد کمتر از آن نیست.

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران سفارش می کند که در ایام آلوده، گروه های حساس ازجمله کودکان، سالمندان، بیماران خصوصاً بیماران قلبی و ریوی و زنان حامله از ترددهای غیرضروری بپرهیزند همین طور بهتر است که سایر افراد در روزهایی که شاخص کیفیت هوا بالا است تردد خود در سطح معابر را به حداقل رسانند. کاهش کارهای بدنی شدید و ورزش ازجمله دیگر سفارش ها برای روزهای آلوده است.

استفاده از مقدار زیادی مایعات، مصرف شیر کم چرب و عدم استفاده از فست فود، سوسیس و کالباس و غذاهای سرخ کردنی از سفارش های دیگر برای تقویت بدن در ایام آلوده است.
منبع:

1399/09/15
13:30:24
5.0 / 5
466
تگهای خبر: دستگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد