بررسی عملكرد وزارت میراث فرهنگی در سال گذشته، بخش سوم

اتفاقات مهم سال ۹۹

اتفاقات مهم سال ۹۹

بکسیها: ضرر صنعت توریسم ایران از کرونا و تعطیلی سفرها، به نتیجه نرسیدن وام های کرونایی، تصویب یک مصوبه جنجالی و امضای تفاهمنامه گردشگری با یک کشور فقیر همچون اتفاقات سال ۹۹ بود.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در سالی که با کرونا گذشت؛ سخت بود و بیشترین اخباری که منتشر می شد، با کلید واژه کرونا همراه بود. حوزه میراث فرهنگی و گردشگری هم از این قاعده مستثنا نبود و هر آنچه که اعلام شد، یا درباره مشکلات فعالان این حوزه ها بود، یا وعده هایی که داده می شد. در کنار آن چند اتفاق هم افتاد و وعده هایی داده شد که ربطی به کرونا نداشتند.
یکی از این وعده ها درباره ورود هتل کپسولی به ایران بود، هتل هایی ارزانقیمت و کم جا که وزیر میراث فرهنگی وعده داد در فرودگاه ها و بیمارستانها نصب می شود اما این اتفاق نیفتاد و همان هتل های کپسولی وارد شده به ایران هم روی دست وزارت میراث فرهنگی ماند.
وعده دیگر درباره سفرکارت ملی بود. این سفرکارت و وام ۲۰ میلیون تومانی آن هم وعده دیگری بود که اجرایی نشد. برای اجرا کردن آن هم دست نگه داشتند.
در حوزه میراث فرهنگی خبر دیگر درباره حکم تخریبی بود که دیوان عدالت اداری به سینما ایران داد. سینمایی که باآنکه در لیست میراث ملی ایران قرار ندارد، اما از سینماهای پرارزش تهران به حساب می آمد. پارسال وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سیدحسن خمینی دیدار کردند و درباره راه اندازی بازارچه دائمی صنایع دستی و یک موزه و تعریف یک مسیر جدید گردشگری که تصویرگر زندگی امام خمینی (ره) باشد، تعهداتی داده شد. در اینباره اعلام گردید جهت راه اندازی موزه شماره ۲ قول تخصیص اعتبار داده شد که با انجام این مهم تا آخر سال جاری فاز یک موزه آغاز خواهد شد. چون با وجود چهار میلیون اثر در موزه های کشور و ۴۰۰ هزار اثر در مخزن موزه ملی، پتانسیل نمایش ۲ تا ۳ هزار اثر در موزه شماره ۲ وجود خواهد داشت. در تیر ماه سال قبل هم برپایه پیگیری های پلیس بین الملل ناجا و همکاری اینترپل وین، برخی از اشیای باستانی متعلق به جمهوری اسلامی ایران که توسط افراد سودجو به صورت غیرقانونی به کشور اتریش قاچاق شده بود، برابر توافق قضائی پلیسی میان دو کشور طی تشریفات قانونی به نماینده سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش تحویل داده شد. اشیا متعلق به دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی است که بعد از اطلاع اینترپل تهران از این مورد با استعلامات صورت گرفته از وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشخص شد، اشیای مورد نظر متعلق به جمهوری اسلامی ایران بوده است. قرار بود این اشیا تا آخر سال ۹۹ به ایران برگردد.
وعده های کرونایی
در جریان شیوع ویروس کرونا و خسارت زیاد به تأسیسات گردشگری، اعلام گردید که تأسیسات گردشگری می توانند از حداقل ۱۶ میلیون تومان تا ۹۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۲ درصد و با دوره تنفس حدود شش ماه بهره مند شوند. بسیاری از فعالان این حوزه بعدها اعلام نمودند که نتوانسته اند این وام را بگیرند.
امهال مالیاتی هم وعده دیگر بود که به هتل ها داده شد اما هتلداران گفتند نه تنها این اتفاق نیفتاده بلکه با گذشت چند ماه باید ۱۰ درصد جریمه به سبب ندادن مالیات بپردازیم.
اتفاق ناگواری که در بین خبرهای ناخوشایند کرونایی از وزارت میراث فرهنگی به گوش رسید؛ فوت ناگهانی سه تن از کارکنان و کارشناسان این وزارت خانه بود که به استان سیستان و بلوچستان به همراه راننده ای که از کارکنان اداره کل میراث فرهنگی استان بود، به مأموریت رفته بودند. این خبر یک شوک ناگهانی به همه کارکنان وزارت خانه بود.
در سال قبل از موزه مردم شناسی سرای کاظمی هم دزدی شد. سارق برخی از لوازم اداری را از این موزه برده بود و گفتند که دستگیر هم شده است.
جنجال بلاگرها
این دستگیری ها در حوزه های دیگر هم بود، یکی از بلاگرها که خویش را مدرس گردشگری می دانست به منطقه ای باستانی در استان سیستان و بلوچستان رفت و منطقه ای مرزی اما پر از آثار باستانی به کمک یکی از بلدهای محلی دیدن کرد. او تصاویری از این منطقه گرفت که سبب شد خیلی از باستان شناسان و دوست داران میراث فرهنگی به او و همراهش ایراد بگیرند تصاویری مضحک که با اسکلت های تاریخی و آثار به جا مانده منتشر شد؛ عصبانیت عده ای از افراد را برانگیخت.
یگان حفاظت از میراث فرهنگی هم از دستگیری او خبر دادند. خبر دیگر در ارتباط با دستگیری یک اینستاگرامر بود که در فضای مجازی مبادرت به تبلیغ گنج یابی و دفینه شناسی می کرد. چند بار خبر دستگیری وی آمد و باز هم مشاهده می شد که در فضای مجازی به فعالیت خود ادامه می دهد. آن قدر که رسانه ها به خبرهای دستگیری یگان حفاظت میراث فرهنگی تردید کردند.
امضای تفاهمنامه گردشگری بین ایران و ونزوئلا هم یکی دیگر از خبرهای جنجالی سال قبل بود. با این تفاوت که مقرر است در ایام آینده هیأتی از وزارت میراث فرهنگی و بخش خصوصی به ونزوئلا سفر کنند. کشوری که نه مبدا گردشگران ورودی به ایران است و نه مقصد گردشگران ایرانی.
بسیاری از کاربران اینترنتی نسبت به این مورد اعلام نمودند که باز هم حتما مقرر است با راه اندازی تورهای گردشگری بین دو کشور، تنها ایرانیان به ونزوئلا سفر کنند تا با خرج دلارها در خارج از کشور، وضعیت اقتصادی ونزوئلا هم مانند گرجستان بهتر شود.
امحای لنج ها
خبر جنجالی دیگر پارسال در ارتباط با مصوبه ای بود که هیأت دولت آنرا تأیید کرد. در این مصوبه اعلام گردید که لنج های فایبرگلاس و چوبی کمتر از ۵۰۰ تن ظرفیت باید طی ۵ سال آینده امحا شوند. مصوبه ای که در واقع دهن کجی به دانش سنتی ساخت لنج های چوبی بود. میراثی که در لیست جهانی یونسکو هم ثبت شده است. در اینباره جلسات مختلفی برگزار شد و وزیر میراث فرهنگی گفت از سازمان بنادر خواست که تغییری در مصوبه اعمال شود ولی هنوز این اتفاق نیفتاده است.


منبع:

1400/01/13
21:44:06
0.0 / 5
627
تگهای خبر: اینترنت , فضای مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد