از سوی وزیر آموزش و پرورش؛

اعلام نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان

اعلام نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان

بکسیها: وزیر آموزش و پرورش، نحوه ارزشیابی و برگزاری امتحانات اختتام سال دانش آموزان در پایه های مختلف تحصیلی را تشریح نمود.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، محسن حاجی میرزایی در برنامه گفتگوی وزیر با خانواده بزرگ آموزش و پرورش که از کانال ویژه «گفتگو با شما» در شبکه شاد پخش گردید، با اشاره به اینکه بیش از ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار پیام از معلمان، دانش آموزان و خانواده ها به دست ما رسیده است و شش میلیون کاربر این پیام را ارسال کرده اند، اظهار داشت: همکارانم پیام ها را دسته بندی کرده اند و برمبنای بیشترین فراوانی به این پیام ها پاسخ می دهم.
وی اضافه کرد: مهم ترین دغدغه در پیام های رسیده، امتحانات آخر سال است و بیش از ۳۰ درصد سوالات و ابهامات و درخواست ها به این مساله مربوط می شود. برمبنای پیش بینی ها و هماهنگی هایی که به عمل آوردیم قرار ما این است که امتحانات را پس از عید فطر یعنی از ۲۷ اردیبهشت شروع نماییم. تلاش می نماییم امتحانات حداکثر تا پیش از ۲۸ خرداد که زمان برگزاری انتخابات است به انتها رسیده باشد.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه بدین سان ۲۷ اردیبهشت زمان اختتام آموزش ها برای دوره آموزش برای متوسطه و آخر اردیبهشت زمان اختتام آموزش برای ابتدایی ها است، اظهار داشت: امتحانات به دو صورت حضوری و غیرحضوری است. اصرار داریم که امتحانات پایه نهم و دوازدهم حضوری برگزار شوند. این سوال مطرح گردیده است که "چرا در چنین شرایطی روی امتحانات حضوری تکیه می شود؟ " ما قطعا بدون هماهنگی با ستاد ملی کرونا و رعایت ملاحظات، سفارش ها و پروتکلهای بهداشتی کاری انجام نخواهیم داد.
وی افزود: این کار زمانی انجام می شود که با مسئولین بهداشت هماهنگ شده باشد و از این جهت نگرانی وجود ندارد. اما این کار به خاطر شما دانش آموزان است برای اینکه امتحانات این دو پایه امتحانات تأثیرگذاری است و در آینده شغلی و تحصیلی تان اثرگذار می باشد و اگر غیرحضوری باشد احتمال تضعیف حقوق شما وجود دارد و نگرانی هایی پیرامون همسانی نمره دهی و سنجش تحصیلی دانش آموزان ایجاد می شود. باید امتحانات یکسانی برگزار و مطمئن باشیم حق هیچ دانش آموزی تضعیف نمی گردد.
حاجی میرزایی ضمن اشاره به اینکه اگر در زمان اعلام شده از طرف ستاد کرونا اجازه برگزاری امتحانات حضوری داده نشود، ممکنست امتحانات به تأخیر بیفتد اما مصر هستیم حضوری باشد، اظهار داشت: برای سایر پایه ها اگر اجازه برگزاری حضوری امتحان وجود نداشت، ارزشیابی ها غیرحضوری خواهد بود و اختیار را به شورای مدرسه داده ایم و می تواند از روش های مختلفی برای سنجش پیشرفت دانش آموزان استفاده نماید. معلم با اهمیت ترین عامل ارزشیابی است و مهم این است به ارزیابی دقیقی از وضعیت تحصیلی دانش آموزان خودش برسد. هنوز بیش از سه هفته به انتها سال تحصیلی باقی مانده و امیدوارم به سمت آرامش بیشتر و مهار کرونا پیش برویم و شرایط شهرهای ما به وضعیت مناسب تری برسد.
وی درباره حذفیات امتحانات نیز توضیح داد که حذفیات کتب درسی را برای تمام پایه های تحصیلی در وضعیت وضعیت قرمز، نارنجی و آبی در ابتدای سال تحصیلی مشخص کردیم. از مناطق و مدیران می خواهم اطلاعات را در اختیار دانش آموزان قرار دهند. حذفیات روی سایت مرکز سنجش وزارتخانه و سازمان پژوهش قرار دارد. امیدواریم اختتام خوشی برای این سال تحصیلی داشته باشیم که با سختی های بسیاری همراه بود و تجربه های نویی را پشت سر گذاشتیم و با مشکلات و تنگناهای بسیاری روبه رو شدیم. همه ما سعی کردیم این کاستی ها را به حداقل ممکن برسانیم.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه قریب به ۳۰ درصد پیام های رسیده به دست ما درباره مشکلات آموزش در فضای مجازی است، اظهار داشت: یک دغدغه این است که یادگیری در فضای مجازی به خوبی اتفاق نمی افتد. ما این را قبول داریم. از دانش آموزان و معلمان می خواهم تلاش بیشتری داشته باشند. خوشبختانه اقدامات خوبی صورت گرفته است و محتواهای مناسبی ساخته شده و در دسترس می باشد. از عدم پوشش اینترنت گلایه شده است. درست است که پوشش اینترنت سراسری نیست، هرچند پهنای باند و پوشش روز به روز بهبود می یابد.
وی افزود: درباره رایگان بودن استفاده از اینترنت نیز باید اظهار داشت که کار در شبکه شاد رایگان است؛ بوسیله هر کدام از اپراتورها وارد شوند. هیچیک از اپراتورها حق ندارند بابت خدمات در شاد پولی بگیرند و نمی گیرند. اگر خطایی رخ داده حتما منعکس کنند، پیگیری می شود.
حاجی میرزایی ضمن اشاره به اینکه یکی دیگر از دغدغه ها برگزاری کلاس حضوری است خاطرنشان کرد: حالا شرایط کشور دشوار است و ما به هفته های آخر سال رسیدیم و به نظر نمی رسد مجالی برای برگزاری کلاس حضوری وجود داشته باشد. علاقمند بودیم دوره حضوری کوتاهی برای جبران برگزار نماییم اما شرایط، شرایط مناسبی نیست و پیش بینی نمی نماییم امسال کلاس حضوری داشته باشیم. ولی امیدواریم سال آینده کلاس ها حضوری باشد.
وزیر آموزش و پرورش همین طور در پاسخ به پرسشی درباره استخدام در آموزش و پرورش اظهار داشت: درباره مشمولان قانون تعیین تکلیف که باید تبدیل وضعیت می شدند اقدامات لازم صورت گرفته و تا کنون بیش از دو سوم مشمولان در گروه های چهارگانه معلمان حق التدریس، خرید خدمات، نهضتی و مربیان پیش دبستانی تعیین وضعیت شده اند و یک سوم باقی مانده تا آخر بهار ۱۴۰۰ تعیین وضعیت خواهند شد.
وی اضافه کرد: همه کسانی که علاقمند به استخدام در آموزش و پرورش هستند می توانند بوسیله مسیرهای موجود اقدام نمایند. یک روش استخدام، شرکت در کنکور سراسری و انتخاب دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی است و افراد از روزی که پذیرفته شوند استخدام می شوند. مسیر دوم ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است که از میان فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها به اندازه نیازی که داریم با برگزاری آزمون استخدامی نیرو جذب می نماییم. برای کسانی که با آموزش و پرورش همکاری داشته اند این آمادگی را داریم که سن شرکت در آزمون را به میزان سال هایی که با همکاری داشته اند افزایش دهیم تا بتوانند از امکان استخدام برخوردار شوند.
وزیر آموزش و پرورش همین طور اعلام نمود که حق التدریس همکاران را آخر سال قبل تسویه کردیم و ۱۵ روز شهریور تا آخر اسفند محاسبه و پرداخت گردید.
حاجی میرزایی با تکیه بر اینکه مکرر اعلام کردیم در مدارس دولتی دریافت پول وجه قانونی ندارد و امری داوطلبانه است، اظهار داشت: مدرسه حق ندارد اولیا را مجبور کند و اگر این کار را انجام دهد تخلف است.
وی درباره طرح رتبه بندی معلمان نیز اظهار داشت: قول داده بودیم که تا پیش از اختتام سال لایحه را تحویل مجلس دهیم که این امر محقق شد و در دولت تصویب و تقدیم مجلس شد. حالا در مراحل بررسی و تصمیم گیری در مجلس است و وقتی در مجلس تصویب شود اجرا می شود. بودجه اش را پیش بینی کردیم و از اول فروردین قابل اجراست. امید است این وعده هم به سرعت به نتیجه برسد و سریع تر وضعیت رتبه بندی هم روشن و قطعی شود.


منبع:

1400/02/04
10:12:30
0.0 / 5
960
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد