رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور:

برگ سبز خودرو سند رسمی نیست

برگ سبز خودرو سند رسمی نیست

به گزارش بکسیها رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: در قانون مشخص شده که پیش از صدور سند رسمی (خودرو) باید از نیروی انتظامی برای تعویض پلاک و تسویه جرایم و اصالت خودرو استعلاماتی انجام و بعد سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود، ولی برخی گفتند که دیوان عدالت اداری این قانون را نسخ کرده است در حالیکه دیوان عدالت اداری صلاحیت نسخ قانون را ندارد.به گزارش بکسیها به نقل از قوه قضاییه، ذبیح الله خداییان ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در برنامه تلویزیونی «عیار» شبکه افق با مبحث زمین خواری، اظهار نمود: یک مشکل مهمی که در کشور وجود دارد رواج اسناد عادی است، اغلب معاملات با این اسناد صورت می گیرد و زمینه جرائمی همچون پولشویی، فرار مالیاتی، فروش مال غیر و تغییر کاربری را فراهم می آورد.

وی ضمن اشاره به تدوین طرح اعتبار اسناد رسمی، اظهار داشت: برای مبارزه با انجام معامله با سند عادی، طرح اعتبار اسناد رسمی را که در سند تحول قضایی بر آن تاکید شده، به مجلس عرضه کرده ایم و تصویب شده، ولی شورای نگهبان ایراداتی را بر آن وارد کرده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: در این طرح پیشبینی شده که از یک تاریخی تمام معاملات در مورد املاکی که دارای سابقه ثبتی هستند باید با سند رسمی صورت گیرد و سند عادی اعتبار ندارد، ولی شورای نگهبان ایراد گرفته و عنوان کرده این مورد خلاف شرع است.

وی خاطرنشان کرد: استدلال ما این است که نظم جامعه ایجاب می کند که باید یک جایی به این معضل آخر داده شود و امنیت روانی مردم نسبت به اسنادی که دارند افزایش یابد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان داشت: درصورتیکه در شورای نگهبان این مصوبه خلاف شرع تشخیص داده شود و مجلس اصرار داشته باشد از راه مجمع تشخیص مصلحت نظام امکان تصویب آن وجود دارد.

خداییان در ادامه در پاسخ به سئوالی در مورد تعریف زمین خواری تصریح کرد: زمین خواری، رفتارهای غیرقانونی در اراضی ملی و منابع طبیعی و اراضی دولتی است که منجر به تصرف غیرقانونی یا تغییر کاربری غیر مجاز آنها می شود.

معاون رئیس قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگری در مورد خرید و فروش خودرو و ثبت رسمی آن، با اشاره به اینکه همه دستگاه ها و مردم باید تابع قانون باشند، خاطرنشان کرد: به باعث ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، نقل و انتقال خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد.

وی افزود: در این قانون مشخص شده که پیش از صدور سند رسمی باید از نیروی انتظامی برای تعویض پلاک و تسویه جرایم و اصالت خودرو استعلاماتی انجام و بعد سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود، ولی برخی گفتند که دیوان عدالت اداری این قانون را نسخ کرده است در حالیکه دیوان عدالت اداری صلاحیت نسخ قانون را ندارد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اینکه برگ سبزی که در نیروی انتظامی صادر می شود سند عادی است نه رسمی، اظهار داشت: در سال گذشته، نزدیک به ۷۹ هزار پرونده اجبار به تنظیم سند رسمی خودرو تشکیل شده است که طرفین به باعث انجام معامله عادی برای نقل و انتقال خودرو با مشکلاتی مواجه و ناچار به طرح دعوی در محاکم شده بودند.

معاون رئیس قوه قضاییه در ادامه در پاسخ به سئوالی در مورد طرح کاداستر، تصریح کرد: کاداستر یک طرح ملی زیرساختی برای ساماندهی زمین و مسکن در کشور است که در اغلب کشورهای جهان اجرا شده است.

وی اضافه کرد: در سال ۹۳ قانون جامع حدنگار در کشور ما تصویب گردید و دستگاههای اجرایی مکلف شدند ظرف ۲ سال نقشه املاک خویش را در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک قرار دهند و این سازمان ظرف ۵ سال نسبت به اجرای طرح کاداستر اقدام نماید، ولی بنابر عللی، این کار تمام نشده بود

خداییان بیان داشت: در دوره جدید مدیریت قوه قضاییه، طرح جامع حدنگار بعنوان یکی از محورهای طرح تحولی ریاست دستگاه قضا مورد تاکید قرار گرفت بنابراین پارسال و با وجود همه گیری ویروس کرونا، همکاران در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یک کار جهادی و شبانه روزی را در زمینه اجرای طرح کاداستر انجام دادند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطرنشان کرد: در سال ۹۹، با کمک سازمان جنگلها و مراتع، ۴۷ میلیون هکتار از منابع طبیعی و مراتع سنددار شده و در واقع طرح کاداستر در طول یک سال، چهار و نیم برابر چهل سال قبل اجرا گردیده است

منبع:

1400/02/27
22:31:13
0.0 / 5
737
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد