یك متخصص زنان و زایمان؛

خانواده ها باید از خطرات سقط های مكرر آگاه شوند

خانواده ها باید از خطرات سقط های مكرر آگاه شوند

بکسیها: یک متخصص زنان و زایمان، اظهار داشت: متاسفانه برخی مادران با این توجیه که حالا آماده پذیریش مسئولیت تربیت فرزند نیستند، یک یا دو سه مرتبه سقط ارادی انجام می دهند.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، امروز سیاست های کلان کشور برمبنای تشویق مردم به فرزند آوری برنامه ریزی شده است تا بتوان مقابل خطرات بالقوه کاهش و پیری جمعیت ایستادگی کرد.
جبهه انقلاب اسلامی در فضای مجازی برای تبیین مساله «جمعیت» با همکاری رسانه های رسمی کشور و مشارکت مرکز مدیریت حوزه های علمیه، بنیاد ملی خانواده، مرکز خدمات حوزه های علمیه، مؤسسه اندیشه مسطور، مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، قرارگاه جمعیت، سازمان بسیج جامعه زنان مبحث نشست های تخصصی خویش را به مسئله‌ی جمعیت اختصاص داد.
برهمین اساس کتایون حیدری متخصص زنان و زایمان در خلال ۳۲۱ نشست تخصصی کارشناسی، درباره اصلی ترین «عوامل مؤثر در کاهش ناباروری و راه حل کشور برای مواجهه با این چالش اجتماعی» در کشور نکاتی را بیان نمود.
ورزش در کاهش ناباروری مؤثر است
وی اظهار داشت: ورزش و کارهای بدنی مناسب روی ناباروری اثر مثبت دارد. گاهی روش های ساده ای برای پیش گیری از ناباروری وجود دارد. مانند کاهش استفاده از نورهای آبی که در طول شب برای مدت زیادی از آنها استفاده می نماییم، برخی معتقدند که این لامپ ها، اثرات سوئی بر سیستم بیولوژیک بدن دارند. انسان باید در طول شبانه روز به مقدار کافی استراحت کند و زمان خویش را مدیریت کند به این معنا که زمان استراحتش را صرف استفاده از نورهای آبی و مانیتورها نکند، رعایت همین نکات به ظاهر ساده اثرات زیادی بر کاهش روند ناباروری در بین زوجین خواهد داشت.
بیمه ها باید به یاری زوج های نابارور بشتابند
این متخصص زنان افزود: در درمان ناباروری باید به نقش بیمه ها توجه جدی داشت، آنها باید بطور کامل از زوج های نابارور حمایت کنند. امروز بخش اعظم هزینه های ناباروری در کشور را بیمه ها می پردازند، «طرح برکت» در این سال ها یکی از راهکارهای سیاست گذاران برای پشتیبانی از زوج های نابارور و خانواده های روستایی بوده است با بهره گیری از این طرح تابحال تقبّل حدود ۸۵ درصد از هزینه های درمان ناباروری را پذیرفته اند اما این مقدار برای بخشی بزرگی از جامعه‌ی ایرانی کافی نیست، یک کارمند به ویژه در درمان های طولانی مدت از عهده‌ی کار بر نمی آید بدین سبب حاکمیت برای هدف بزرگتری باید به کمک او بیاید.
مجلس طرح های مثبتی برای مواجهه با ناباروری در دستور کار دارد
حیدری در ادامه اظهار داشت: گروهی از خانواده های نابارور کشور را روستاییان می سازند که مشمول بیمه های روستایی هستند. متاسفانه برخی از داروهای درمان ناباروری تحت پوشش بیمه روستایی نیست بدین سبب این اجبار وجود دارد که بیمه های پایه و تکمیلی نقش پررنگی تری در برخورد با این مساله ایفا کنند، بیمه سلامت هم گرفتار همین معضل است اگر بیمه ها خدمات بهتری در حوزه تأمین دارو به مردم عرضه کنند، بخش عمده ای از مسائل کشور در درمان ناباروری حل خواهد شد. خوشبختانه مجلس درباره کمک به زوجین در درمان ناباروری طرح های خوبی در دستور کار دارد.
مراکز ناباروری باید در تمام استانها دایر شوند
وی اضافه کرد: معتقدم مراکز ناباروری مجتمع های درمان ناباروری باید در تمام مراکز استانها دایر شوند. البته در استان های بزرگ یک مرکز کفایت نمی کند و باید دست کم دو یا سه مرکز با تجهیزات کامل برای درمان ناباروری در این استانها وجود داشته باشد. این مراکز علاوه بر بهره بردن از متخصصین خبره‌ی زنان، باید آزمایشگاه ها و جنین شناسان ماهری استفاده کنند تا خانواده ها با سهولت بیشتری به این خدمات دسترسی داشته باشند.
درمان های معمول نیاز ۷۵ درصد از زوجین نابارور را مرتفع خواهد کرد
این متخصص زنان اشاره کرد: زوجین نابارور در گذشته از طرف جامعه طرد می شدند و فشارهای زیادی متحمل می شدند و گاهی محیط خانه برای زوجین به ویژه خانم ها، در برخورد با هجمه‌ی اقوام و جامعه غیرقابل تحمل می شد اما امروزه روش های ساده‌ی ناباروری مشکل بیش از ۷۵ درصد خانواده های ایرانی را مرتفع می کند و بخش دیگر هم با بهره گیری از درمان های پیشرفته مشکل خویش را حل خواهند کرد.
بیماران سرطانی با بهره گیری از روش «رزو تخمک» امکان تجربه مادر شدن را دارند
حیدری اظهار داشت: خوشبختانه مسائلی مانند اهدای تخمک در کشور ما پذیرفته شده است. بانوانی که در سنین پایین گرفتار سرطان می شوند و به ناچار از شیمی درمانی استفاده می نمایند، این امکان را دارند که تجربه‌ی شیرین مادر شدن را کسب کنند. سابق بر این بانوان تخمک ها را از دست می دادند اما امروزه این تخمک ها رزو می شوند به این معنا که قبل از شیمی درمانی تخمک بانوانی که درگیر سرطان هستند، فریز می شود و آنها می توانند بعد از ازدواج، باوجود این که شیمی درمانی و بیماری بدخیمی را پشت سر گذاشته اند با تخمک های خودشان بارور شوند.
وی افزود: بطور سفارش ما این است که اگر زوجین بعد از یکسال در پروسه فرزندآوری ناکام مانند از مشاوره استفاده کنند به ویژه خانم هایی که سیکل های مرتب ندارند، دقت کافی داشته باشند و مبادرت به باروری را زودتر انجام دهند، بانوانی که بیش از ۴۰ سال دارند، بدون فوت وقت به مشاوره مراجعه کنند.
استرس و فشار روحی، قدرت باروری زن و مرد را تضعیف می کند
این متخصص زنان اضافه کرد: پزشکان سفارش می کنند که خانواده ها و نزدیکان زوج های جوان از ایجاد فشار و استرس برای آنها در مسئله‌ی فرزند آوری بطور جد بپرهیزند. اعتقاد ما بر این است که تصمیم به فرزندآوری مختص به زوجین است و خانواده ها نباید آنها را تحت فشار قرار دهند. این اعمال فشار از طرف آنها اثری جزء ایجاد استرس و فشار نخواهد داشت.
وی اضافه کرد: استرس و فشار روحی از فاکتورهای مهم در تضعیف سیستم باروری زن و مرد است، در خیلی از موارد اگر استرس زوجین کاهش پیدا کند، باروری صورت می گیرد. ترس از ناباروری، عملکرد طبیعی بدن را تضعیف می کند و می تواند یکی از علل جدی افزایش رشد ناباروری باشد. توصیه‌ی اکید ما بستگان نزدیک زوجین این است که از ایجاد استرس و فشار بطور جدی اجتناب کنند و اجازه دهند تا آنها در آرامش مشکل خویش را رفع کنند.
قانون گذار، احراز شرایط پذیرش فرزند خوانده را تسهیل کند
حیدری اظهار داشت: پذیرش سرپرستی کودکان بی سرپرست در گذشته بسیار دشوار اما حالا به سبب تسهیلاتی که در نظر گرفته شده است، جامعه اقبال بیشتری به این مساله دارد، البته این مقدار کافی نیست و باید مشوق های بیشتری برای زوجینی که درمان بر آنها اثری ندارد در نظر گرفته شود. ارتقاء فرهنگ پذیرش ولایت فرزندان بی سرپرست، امری اخلاقی است و سبب غنای روحی خانواده هایی می شود که توانایی فرزندآوری ندارند.
خانواده ها از خطرات سقط های مکرر بدون دلیل آگاه شوند
وی اشاره کرد: متاسفانه گاهی برخی مادران با این توجیه که حالا آماده پذیریش مسئولیت تربیت فرزند نیستم، یک، دو یا سه مرتبه سقط ارادی انجام می دهند اما پس از گذشت مدت زمانی اندک که می خواهند مادر شدن را تجربه کنند، موفق به انجام این کار نمی شوند. باروری و حاملگی مطلبی نیست که شما خیلی راحت بتوانید به آن دست پیدا کنید؛ عوامل زیادی که گاهی خارج از کلمه هستند باید دست به دست هم بدهند تا یک حاملگی مناسب صورت بگیرد و آن حاملگی منجر به تولد فرزند زنده شود.
حیدری افزود: شاید این قضیه از معدود فرصت های طلایی یک خانواده و یک زن است که حامله شده و صاحب فرزند شود. این فرصت های طلایی وقتی به شما روی می آورند ارزان و به بهانه های پیش پا افتاده ای مانند وضع اقتصادی نامناسب یا ادامه تحصیل یا به سبب مهاجرت نمی خواهیم بچه دار شویم نباید آنرا ندیده بگیرید.
وی در آخر اظهار داشت: به دختران جوان اکیداً سفارش می نماییم که نسبت به فرزند آوری خود بعنوان یک فرصت استثنایی نگاه کنند، فرصت طلایی زندگی قبولی در کنکور و گرفتن مدرک عالی نیست، آنها ضروری هستند اما طلایی نیستند، در هرزمانی می توان به مهاجرت، تحصیل یا مواردی از این دست پرداخت اما شاید هنگامی اراده‌ی فرزندآوری پیدا نماییم که دیگر اثری نداشته باشد. به همین دلیل بطور جد سفارش می نماییم که بهانه های اینچنین یا حتی دلایلی جدی تر از این را دست آویزی برای سقط ارادی نوزاد خود قرار ندهند. علاوه بر نفی این عمل از دیدگاه فقهی و شرعی، دیگاه انسانی هم چنین حرکتی را نمی پسندد.

1400/03/02
22:04:15
0.0 / 5
669
تگهای خبر: خدمات , فضای مجازی , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد