شورای ششم رسیدگی به چه معضلات زیست محیطی را در اولویت قرار دهد؟

شورای ششم رسیدگی به چه معضلات زیست محیطی را در اولویت قرار دهد؟

به گزارش بکسیها یک کارشناس محیط زیست با تاکید بر این که توسعه پایدار و حل مشکلات زیست محیطی در اولویت شورای ششم باشد، اظهار داشت: چنانچه شوراهای شهر بخواهند توسعه ای تک بعدی را مدنظر داشته باشند، مشکلات زیست محیطی شهرها تشدید خواهد شد.محمدحسین بازگیر در گفت و گو با ایسنا با اشاره به ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر اظهار نمود: در حال حاضر خوشبختانه تبلیغات چهره به چهره و برگزاری همایش های پرهزینه جای خودرا به تبلیغات در فضای مجازی با کمترین هزینه داده است.

وی افزود: با اهمیت ترین موضوع در مورد نامزدهای شورای شهر این است که ببینیم آیا این افراد درکی از توسعه پایدار دارند یا خیر؟ چنانچه شوراهای شهر بخواهند توسعه ای تک بعدی را مدنظر داشته باشند، مشکلات زیست محیطی شهرها ازجمله آلودگی هوا، مشکلات مربوط به پسماندها و... تشدید خواهد شد.

این کارشناس محیط زیست با اعلان اینکه توسعه پایدار توسعه ای است که منافع همه نسل ها را مدنظر داشته باشد و مولفه های مختلف ازجمله پیشرفت اقتصادی و اجتماعی و حفظ محیط زیست را درکنار هم درنظر بگیرد، اشاره کرد: ما باید نیازهای نسل امروز را به شکلی برطرف نماییم که خللی در زندگی نسل های آینده ایجاد نشود. بدین جهت یکی از ارکان مهم توسعه پایدار حفظ محیط زیست است و ما نیاز داریم که کاندیداهای شورای شهر برنامه های خودرا دراین زمینه اعلام کنند.

بازگیر در ادامه اظهار داشت: یکی دیگر از موضوعات مهم برای انتخاب کاندیداهای شورای شهر این است که بررسی نماییم که شهردار منتخب آنها چه خاصیت هایی دارد؟ این مسئله از آنجایی اهمیت دارد که خیلی از افراد برای انتخاب شهردار و مدیران شهری به دنبال مهندسان یا شهرسازان هستند و از این نکته غفلت می کنند که وظیفه مجموعه شهرداری فقط شهرسازی و ساخت و ساز نیست.

به گفته وی شهر پایدار به شهری گفته می شود که به تمامی نیاز شهروندان همچون هوای پاک، فضای مناسب برای ورزش، نبود آلودگی صوتی، مدیریت حمل و نقل عمومی و... پاسخ دهد. بدین جهت شهری می تواند پاسخگوی این نیازها باشد که فقط مدیران آن به دنبال رونق ساخت و ساز در آن نباشند.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به این که ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری یکی از موضوعات مهمی است که باید برای آن چاره ای اندیشیده شود، اشاره کرد: چنانچه شهرداری ها درآمدهای پایداری نداشته باشند به تراکم فروشی روی می آورند و این مسئله تغییر کاربری اراضی را به دنبال دارد.

بازگیر در آخر با تاکید بر این که در حال حاضر محیط زیست ما در خیلی از نقاط ازجمله شهرها در وضعیت شکننده ای قرار دارد و نیاز داریم که ارتقای فاکتورهای زیست محیطی در اولویت شورای شهر و مجموعه های شهرداری باشد، اظهار نمود: به کاندیداهای شورای شهر پیشنهاد می شود که طرح های جامع و تفصیلی شهر خودرا مطالعه و آنرا نقد و تحلیل کنند همین طور برنامه هایی را برای بهبود وضعیت مدیریت پسماندها، افزایش سرانه فضای سبز، کنترل آلودگی هوا، ساماندهی و مدیریت آب های سطحی و فاضلاب ها و... درنظر داشته باشند و این برنامه ها را نیز به مردم اعلام کنند.

منبع:

1400/03/18
22:57:46
0.0 / 5
889
تگهای خبر: فضای مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد