معاون عمرانی وزیر كشور:

دخالت شوراها در امور اجرائی شهرداری عملكردشان را به شورای شهرداری می كاهد

دخالت شوراها در امور اجرائی شهرداری عملكردشان را به شورای شهرداری می كاهد

به گزارش بکسیها معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور با تاکید بر این که شوراهای اسلامی شهرها تبلور و نمود مشارکت اصیل مردمی هستند، اظهار داشت: شوراهای اسلامی شهر و شهرداری بعنوان دو بازوی نظارتی و اجرائی نظام مدیریت شهری، نقش موثر و اساسی در روند اداره شهر ایفا می کنند.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد در برنامه ای تلویزیونی با موضوع انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اظهار داشت: شوراهای اسلامی شهرها با گذر از دولت محوری به مردم محوری یا شهروندسپاری، بعنوان تبلور و نمود مشارکت اصیل مردمی در عرصه تصمیم گیری های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی، به صورتی مشارکت جمعی و تصمیم گیری های مربوط به امور مردم هستند. شوراهای اسلامی شهر و شهرداری بعنوان دو بازوی نظارتی و اجرائی نظام مدیریت شهری، نقش موثر و اساسی در روند اداره شهر ایفا می کنند. باتوجه به اینکه شوراهای اسلامی شهر کارآمدترین ابزار حکومت محلی برای مدیریت شهری و در امتداد نهادینه شدن مشارکت مردم در ساختارهای تصمیم گیری محلی هستند توسعه نقش آنها در امور مدیریت شهری و شهرداری، ضرورت غیر قابل انکاری دارد.
شوراهای اسلامی شهر و روستا و شوراهای بالادست همچون نهادهای اساسی خاص در نظام جمهوری اسلامی ایران به شمار می آیند که برمبنای نظام عدم تمرکز اداری تشکیل شده اند.

وی ادامه داد: در امتداد تمرکززدائی و چابک سازی حاکمیت، یکی از دستاوردهای مهم نظام جمهوری اسلامی ایران، ایجاد شوراهای اسلامی شهر است که سنبل و نماد حاکمیت مردم بر تعیین سرنوشت اداری و اجتماعی خویش است. هدف از تشکیل و تاسیس این نهاد عالی محلی، دخالت و مشارکت دادن مردم در اداره و مدیریت امور منطقه و شهر خویش است. بااینکه شوراهای اسلامی شهر بعنوان یکی از نهادهای تصمیم گیری در امور مدیریت شهری در سطح محلی به شمار می آیند، اما می توان کارکردهایی همچون سیاستگذاری، قانون گذاری، برنامه ریزی، نظارت در امور سازمانی، تشکیلاتی، مالی، فنی، عمرانی، آموزشی، فرهنگی و بهداشتی سازمان شهرداری و سایر نهادهایی که مبادرت به ارائه خدمات شهری می نمایند، شناسایی و اعمال نمود. هر چه توزیع قدرت بوسیله شوراهای شهر بیشتر شود، درجه مشارکت شهروندان در تعیین سرنوشت خویش بالا رفته و فاصله بین حکومت کنندگان و حکومت شوندگان کاهش و گامی اساسی در تقویت نظام مردم سالاری است.

وی افزود: کار شورا نظارت است نه اجرا، دانستن این مهم خود به تنهایی بخش اعظمی از مشکلات، چالش ها و نارضایتی ها را برطرف می کند. دخالت در امور اجرائی شهرداری، دخالت در عزل و نصب مدیران و کارکنان شهرداری، دخالت در ستاندن عوارض و هزینه ها و … بر مغایر با قانون بوده و آنان را از رسالت اصلی خود دور می کند. خارج شدن از حوزه نظارت و ورود به حوزه اجرا، شوراها را محدود، محصور و مشغول در شهرداری کرده و عملکردشان را از شورای شهر به شورای شهرداری می کاهد. در حالی که حوزه و محدوده نظارتی شورای شهر خیلی وسیعتر و کارامدتر از حوزه اجرائی محدود در شهرداری است. این وضعیت، شورای منتخب شهر را از جهت پاسخگویی به مطالبات شهروندان در وضعیت نامناسبی قرار می دهد و سایر دستگاه های دولتی در سطح محلی هم برنامه ریزی و نظارت شورای شهر در امور شهری را نمی پذیرند.
به گفته ی ایشان، یکی از چالش ها و دلیلهای عدم رضایت عمومی شهروندان از عملکرد شوراها هم همین موضوع است. عنوان و مقام عالی و قوی، ولی در مقابل، عملکرد محدود، جزئی و ضعیف. شورای شهر باید شورای شهر باشد نه شورای شهرداری و با عدم تفکیک رهبری در مدیریت شهری، ضعف مکانیسم نظارت و تعادل بخشی در تنظیم رابطه شورا و شهردار، تداخل عملکردی شورا و شهردار، نحوه انتخاب اعضای شورای شهر و شهردار، حدود و ثغور وظایف و اختیارات شورا و… مواجه هستیم.

معاون وزیر کشور اشاره کرد: قرار بر این بود که در جهت تحقق تمرکززدایی و افزایش اختیارات محلی، اداره امور شهر با اتکاء آرای عمومی و از راه انتخاب اعضای شوراها که ارکان اصلی تصمیم گیری و اداره شهرند، صورت پذیرد. اصل یکصد قانون اساسی هم بیان می کند که برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، آموزشی و سایر امور رفاهی، اداره امور شهر با نظارت شورایی به نام شورای شهر صورت می گیرد. یعنی این اصل از قانون به وضوح اشاره می کند که کار شورا «نظارت» است. در صورتیکه در انتخابات ها با وعده و وعیدهای اجرائی کاندیداهای شورای شهر مواجه هستیم! اگر قرار بود شوراها اجرا کنند پس چه کسی نظارت کند؟ قانون، نظارت را برای شوراها تعیین کرده است. در اصل نظارت بالاتر از اجراست. اگر در اجرا با مشکلاتی مواجه هستیم بخاطر ضعف در نظارت است!

جمالی نژاد افزود: شورا قوانین محلی را تصویب می کند. بودجه سالانه را تأئید می کند. شهردار متخصص انتخاب می کند و همه وظایف اجرائی را در اختیار مدیر متخصص (شهردار) قرار می دهد. با این وجود نمی تواند در وظایف اداری و اجرائی شهردار که بعنوان رهبر اجرائی حقیقی است، دخالت نماید. بلکه موظف است عملکرد شهردار را در قالب قوانین اداری و برمبنای سیاست های عمومی، نظارت کند. نظارت بر عملکرد مدیران شهری از شهردار گرفته تا سایر مدیرانی که به نحوی در امور اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، آموزشی، … شهر اثر می گذارند.

وی ادامه داد: از چالش های اصلی شورای شهرداری عدم آگاهی به شرح وظایف و تداخل عملکردی آنست. این بزرگترین عامل درگیری و عزل و نصب های کوتاه مدت و در نهایت نارضایتی عمومی است! کار شورا نظارت است نه دخالت. اهم چالش ها و لطمه های دیگر شورای اسلامی شهر در دهه های گذشته را می توان در مواردی چون عدم تبیین و وضع قوانین و مقررات لازم برای نظام شورایی بر طبق اصول هفتم، صدم، صدو یکم و صدو سوم قانون اساس، محدود نگهداشتن اختیارات شوراها فقط در زمینه شهرداری و عدم مداخله آنان در سایر امور شهری، کم اثر بودن شوراهای اسلامی در انتهای سلسله مراتب نظام تصمیم گیری کشور خلاصه کرد.
همین طور مخدوش شدن جایگاه، استقلال و اختیارات شوراها در وضع قوانین جدید، رویکرد و نگرش سیاسی و گروهی به انتخاب اعضای شوراها بجای توجه به نیروهای متخصص و رعایت اصل نخبگی و خبره گی با داشتن مدرک تحصیلی در رابطه با اداره عمومی، داشتن تجربه در نهادهای تصمیم گیری جمعی، کم توجهی به آموزش های عمومی و تخصصی و برگزاری کارگاه های تخصصی کاربردی برای آشنایی اعضای شوراها با وظایف و مسئولیتهای محوله، بی توجهی اعضای شوراها به ماهیت ستادی و نظارتی خود و روی آوردن به امور اجرائی و مدیریتی شهرداری ها، نبود ضمانت اجرائی لازم برای اجرای مصوبات شوراها و چند شغله بودن اعضای شوراها و در نتیجه بی میلی به وظایف شورا نیز از عمومی است! کار شورا نظارت است نه دخالت از دیگر چالش ها و لطمه های دیگر شوراهای اسلامی شهر است.
منبع:

1400/03/26
10:27:08
0.0 / 5
520
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دستگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد