رییس مركز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران:

قراردادهای رسانه ای منطبق بر مقررات و سیاستهای شهرداری است

قراردادهای رسانه ای منطبق بر مقررات و سیاستهای شهرداری است

به گزارش بکسیها رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران ضمن اعلام خرسندی خود از فرآیند شفاف سازی در این مجموعه اظهار داشت: بر این اساس شهروندان و رسانه ها می توانند عملکرد شهرداری تهران را نقد کنند و بدانند بیت المال چگونه هزینه می شود.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، غلامحسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران ضمن اشاره به قراردادهای انتشار یافته شهرداری تهران با رسانه ها در فضای مجازی اظهار نمود: بنده استقبال می کنم از این که شهرداری تهران در یک فرایند شفاف اطلاعات سازمان را برای عموم مردم دسترس پذیر کرده و بر اساس این مبحث مردم و رسانه ها می توانند عملکرد شهرداری تهران را نقد کنند و بدانند بیت المال چگونه هزینه می شود.
قراردادهای حوزه ارتباطات و رسانه ها بسیار متنوع است
محمدی اضافه کرد: همینطور ما باید هر خبری که در فضای رسانه ای مطرح می شود را بررسی نماییم و بدانیم از چه زاویه ای انتشار یافته و اصلا این موضع صحیح است یا خیر و یا بنا به دلایلی سانسور شده مطرح شده است؛ قراردادهای مدیریت شهری در حوزه ارتباطات و رسانه ها بسیار متنوع است و بخشی در ارتباط با تولید محتوا و بخشی به توزیع محتوا مربوط می شود.
رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیان نمود: مانند خیلی از نهادها و ارگان های دیگری که روابط عمومی ها با استفاده از امکانات خود یا خرید خدمت مبادرت به تولید و توزیع محتوا می کنند، ما هم به علل محدودیت هایی که در تبلیغات و اطلاع رسانی در شهرداری تهران به منظور کنترل قراردادها و کاهش هزینه ها در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران و همینطور سازمان ها و شرکت ها ایجاد کردیم تصمیم گرفتیم فعالیت های برون سپاری رسانه ای به صورت متمرکز صورت گیرد.
محمدی افزود: این گام اول سبب شد تا بسیاری از اقداماتی که در شهرداری تهران به نام فعالیت رسانه و تبلیغات انجام می شد، توسط مرکز ارتباطات شهرداری تهران کنترل شود. به ازای آن برای آنکه بتوانیم اخبار را که شامل اخبار و اطلاع رسانی عمومی مانند موضوعات ترافیک، پسماند، فضای سبز، معماری و شهرسازی و همینطور گزارش عملکرد روزانه شهرداری تهران است را به گوش مردم برسانیم، مبادرت به برون سپاری قرار دادهای خبر و تولید و توزیع محتوا منطبق با قوانین و مقررات و تعرفه هایی شرکت تبلیغاتی شهرداری تهران نمودیم.
رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران خاطرنشان کرد: این فعالیت ها عمدتا خاص هستند و اساسنامه ای شرکت پیام رسا دارد که در آن درج شده است که فعالیتهای تبلیغاتی و هنری به تشخیص هیات مدیره و یا با فراخوان بین کسانی که بتوانند کار را انجام دهند (زمانی که افراد محدودی شرایط انجام خدمت را دارند) می توانند ترک تشریفات برایشان انجام بشود که البته این مساله خود تشریفاتی دارد که با گزارشی توجیهی همراه می باشد.
او بیان نمود: مثلا در یکی از این قراردادها بیان شده است که برای شبکه اجتماعی توئیتر برای یک فرد مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان داده شده است که این مورد از اساس دروغ است که چنین چیزی نه ممکن و نه معقول است و قانونی نیست. قرارداد فوق الذکر برای توزیع تعدادی اخبار مشخص در سال طبق تعرفه های مصوب بوده است.
رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران اظهار داشت: ما برای اطلاع رسانی دقیق و مناسب با خیلی از رسانه ها فعالیتهایی را مطابق قانون داشتیم و حتی در بعضی از روزنامه ها ویژه نامه هایی منتشر گردید که عملکرد شهرداری تهران به خوبی به شهروندان تهرانی گزارش داده شود.
محمدی اظهار داشت: فعالیتهای تبلیغاتی و هنری در شهرداری تهران عمدتا کارسازی اش از شرکت پیام رسا انجام می شود که این مورد بر مبنای قوانین و با نظر هیات مدیره و گزارشات توجیهی انجام می شود.
وی در ادامه تصریح کرد: وظیفه روابط عمومی اطلاع رسانی اقدامات سازمان از طرق شفاف به عموم شهروندان است. رسانه های مکتوب و مجازی، رسمی و غیررسمی برای این مهم مورد استفاده قرار می گیرند؛ بنابراین این که با افراد و شرکت ها بحث تولید و توزیع محتوا قرارداد بسته شود از وظایف ذاتی روابط عمومی است. این که گفته شود شهرداری دارای روزنامه است و روابط عمومی هم خبرگزاری شهر را دارد با عنایت به بررسیها و درخواستهای اطلاع رسانی در سازمان به هیچ وجه پاسخگو نیست و روابط عمومی با استفاده از ابزارهای نوین رسانه ای و صدا و سیما و روزنامه ها باید حجم گسترده تری از مخاطبان را پوشش دهد.
او اظهار داشت: مطابق قانون شهرداری تهران به شرکت پیام رسا این اجازه را داده است که طبق مصوبه هیات مدیره در معاملات خرد و کلان هنری و تبلیغی علاوه بر مناقصه از مسیر ترک تشریفات، اقدام نماید. این مورد بدلیل این است که اگر فرضا شهرداری قصد داشته باشد در روزنامه ای خاص، فیلمی خاص و یا کمپین اطلاع رسانی خاصی که احتیاج به مشخصات ویژه ای بنا به تقاضای پیمانکار دارد نقش آفرینی کند و احتمال زیاد از مسیر فراخوان و مناقصه این اقدام ممکن نیست با تصویب مدیران کارسازی لازم را انجام دهد.
او اظهار داشت: در شهرداری تهران از دهه هفتاد این شرکت تبلیغاتی با همین مکانیزم مشغول به فعالیت است و خیلی از اقدامات آن مورد سوال بوده و متاسفانه بدلیل عدم دسترسی رسانه ها هیچ وقت شفاف نشده و رسیدگی هم نشده است. اما امروز ما به صورت شفاف همه قراردادها و مقررات را در دسترس قرار میدهیم تا علاوه بر نهادهای نظارتی عموم شهروندان هم بررسی نمایند و نظرات خویش را بگویند.
طبق گزارش سایت شهر، محمدی افزود: بسیاری حتی با این حجم فعالیتها ما را در زمینه اطلاع رسانی نقد می کنند البته چون رسانه ملی با ما همکاری نداشت نتوانستیم خیلی از فعالیتهای مدیریت شهری بخصوص در حوزه تغییر ریل را به خوبی اطلاع رسانی نماییم. اما حداکثر توان خویش را در شرایطی که مردم از نظر فکری و معیشتی نسبت به عملکرد کل حاکمیت نقد داشتند را برای تبیین ریل جدید مدیریت شهری بکار گرفتیم. گمان میکنم فارغ از نیت خوانی ها این نقد و بررسیها بنفع عموم شهروندان است.
منبع:

1400/04/13
12:29:20
0.0 / 5
992
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد