صدور دستور تأمین اعتبار زباله سوز ۸۰۰ تنی برای تولید برق از زباله

صدور دستور تأمین اعتبار زباله سوز ۸۰۰ تنی برای تولید برق از زباله

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران اظهار داشت: سازمان مدیریت پسماند مکاتبات خویش را با نهاد ریاست جمهوری انجام داده و دستورات لازم کمک به برای تأمین اعتبار راه اندازی زباله سوز ۸۰۰ تنی صادر گردیده است اما با عنایت به اینکه واپسین روزهای فعالیت دولت دوازدهم است و به علت آن که تعهد خارج از برنامه برای دولت آینده ایجاد نشود، اتفاقی رخ نداده است.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، صدرالدین علیپور درباره تولید برق از زباله تصریح کرد: در مجتمع آرادکوه واحد زباله سوزی با ظرفیت ۲۰۰ تن در روز وجود دارد که ۳ مگاوات ساعت در روز برق تولید می کند. این واحد از بهمن ۹۳ فعالیت خویش را آغاز کرد و برق تولیدی خویش را به شبکه ارسال و پول آنرا از وزارت نیرو دریافت می کند.
دستور نهاد ریاست جمهوری برای تولید برق از زباله
علیپور در تشریح تولید ۳ مگاوات ساعت برق روزانه اظهار داشت: برای آن که مشخص شود از زباله ها چقدر برق تولید می شود کافی است میزان تولید را در مقیاس با یک لامپ ۱۰۰ واتی بسنجیم. ۳ مگاوات ساعت در واقع ۳۰۰۰ کیلووات ساعت و ۳ میلیون وات ساعت است که میتوان با آن ۳۰هزار لامپ ۱۰۰ واتی را روشن کرد.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در پاسخ به این سؤال که قرار بود یک واحد زباله سوز ۸۰۰ تنی در آرادکوه آغاز به کار کند، این تصمیم در چه مرحله ای است؟ اظهار نمود: سازمان مدیریت پسماند مکاتبات خویش را با نهاد ریاست جمهوری (دفتر رئیس جمهور و دکتر جهانگیری) انجام داده و دستورات لازم به منظور کمک به تأمین اعتبار راه اندازی این زباله سوز ۸۰۰ تنی صادر گردیده است. اما با عنایت به اینکه واپسین روزهای فعالیت دولت دوازدهم است و به علت آن که تعهد خارج از برنامه برای دولت آینده ایجاد نشود، اتفاقی رخ نداده است. سازمان مدیریت پسماند اما این مطالبه را از دولت جدید پیگیری خواهد نمود. حتی به دنبال آن است که ظرفیت خویش را با ورود زباله سوزهای جدید تا ۲۵۰۰ تن در روز افزایش دهد.
دلیل متوقف شدن استفاده از پنل های خورشیدی در آرادکوه
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران افزود: بطور قطع در مقایسه با کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای منطقه در استفاده از انرژی های تجدیدپذیر عقب تر هستیم. با عنایت به اقلیم ایران می توانیم از انرژی های خورشیدی، بادی و زمین گرمایی استفاده نماییم و ظرفیت تولید انرژی را افزایش دهیم.
علیپور اظهار داشت: اگر در مجتمع آرادکوه زباله سوزی را به ۲۵۰۰ تن در روز برسانیم چیزی بالغ بر ۵۰ تا ۶۰ مگاوات ساعت تولید برق می شود. از طرفی میتوان در آرادکوه پنل های خورشیدی نصب کرد. سازمان مدیریت پسماند در گذشته طرحی با کره جنوبی پیش برد اما به علت تحریم ها متوقف گردید. طبق آن طرح اگر از پنل های خورشیدی استفاده می شد، چیزی بالغ بر ۲۰ مگاوات ساعت برق تولید می شد. میتوان انرژی خورشیدی هم به ظرفیت سازمان مدیریت پسماند اضافه شود.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا تحریم ها بر تجهیز کردن آرادکوه به زباله سوزهای ۲۵۰۰ تنی اثرگذار هستند؟ اظهار داشت: بطور قطع اثرگذار است. چند سال پیش با شرکت فرانسوی به توافق های لازم دست پیدا کردیم اما تحریم ها اجازه نداد که به مرحله امضای قرارداد وارد شویم و در سالهای اخیر هم چندین بار فراخوان های بین المللی داشتیم اما به علت وجود تحریم ها نتوانستیم از جذب سرمایه های خارجی استفاده نماییم.
علیپور اضافه کرد: زباله سوزی صنعت های هزینه بری است. در واقع در روند راه اندازی و ابتدایی آغاز به کار هزینه زیادی نیاز دارد که در ادامه فعالیت این هزینه به سرمایه گذار برمی گردد و توجیه پذیری اقتصادی پیدا می کند. مساله این است که شهرداری از محل اعتبارات خود نمی تواند هزینه این زباله سوزها را تأمین کند ازاین رو یا باید سرمایه گذار جذب شود یا دولت در این راستا به شهرداری کمک نماید.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران افزود: سال قبل قانون ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش خصوصی قرار شد برای مشترکان پرمصرف عوارضی در نظر گرفته شود که این عوارض جهت تأمین اعتبار زباله سوزها هزینه خواهد شد. امیدوار این است که در دولت آینده مطالبات بیشتر شده و تهران به یک مدیریت پسماند پایدار برسد.
بیش از ۵۰ میلیون یورو هزینه زباله سوز ۸۰۰ تنی
برپایه گزارش سایت شهر، علیپور در پاسخ به این سؤال که برآورد مالی تأمین زباله سوزها، چقدر است؟ اظهار داشت: جهت راه اندازی این زباله سوز ۸۰۰ تنی بیشتر از ۵۰ میلیون یورو سرمایه گذاری اولیه برآورد شده است. البته سیستم ها متفاوت می باشد و هر تکنولوژی قیمتی متفاوت دارد.
او در انتها اضافه کرد: در شمال و جنوب کشور آب های سطحی بالاست، زباله سوزی امکان آلودگی آب را زیاد می کند. بنابراین برای رسیدن به یک مدیریت پسماند پایدار باید حتما دستگاه زباله سوز وجود داشته باشد. دولت باید به شهرهایی که اعتبارات کافی ندارند، کمک نماید تا شهروندان از برق ساخته شده منتفع شوند.
منبع:

1400/04/20
00:03:02
0.0 / 5
712
تگهای خبر: تكنولوژی , دستگاه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد