معاون میراث فرهنگی تهران خبر داد

حفاظت از تپه چشمه علی با ۲۰۰ میلیون تومان

حفاظت از تپه چشمه علی با ۲۰۰ میلیون تومان

بعد از سال ها کم توجهی و لطمه به تپه چشمه علی شهر ری و وعده های مکرر برای حفاظت از آن، سرانجام معاون میراث فرهنگی استان تهران آگاهی داد که فاز اول پروژه ساماندهی و حفاظت از این اثر باستانی با اعتباری بیش از دو میلیاردریال (200 میلیون تومان) از محل اسناد خزانه اجرا می شود.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، مرتضی ادیب زاده تصریح کرد: تپه چشمه علی شهرری با پیشینه تاریخی چندهزارساله، جزو نخستین استقرارگاه­ های انسان در مناطق فلات مرکزی ایران بوده و فرهنگ سفال قرمز و نخودی با نقوش حیوانی و گیاهی و هندسی سیاه رنگ مکشوفه از این تپه با عنوان فرهنگ چشمه علی شناخته شده است. وضعیت فعلی تپه به سبب ریزش دامنه تپه نیازمند حفاظت است.
معاون میراث فرهنگی استان تهران اظهار نمود: در این پروژه برای شناخت و مطالعات فنی و تهیه سایت پلان مجموعه چشمه علی، شامل کوه و باروی ری باستان و چشمه و نقش برجسته و تپه تاریخی، به وسیله فتوگرامتری و مستندنگاری سه بعدی با هلی شات در حال انجام می باشد.
ادیب زاده اضافه کرد: ساماندهی و استواری بخشی جداره های تپه و مرمت دیواره های تخریب شده با ملات خاکی و کاهگل و همین طور پاکسازی سطوح تپه اجرا خواهد شد و این پروژه توسط متخصصان مرمت آثار و بنا با نظارت اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و رعایت اصول حفاظتی تپه و تقویت جداره های خاکی به انجام می رسد.
تپه چشمه علی در سالهای ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۵ هجری شمسی توسط تیم کاوش اریک اشمیت کاوش شد و آثاری مربوط به شروع هزاره چهارم، دوره های اسلامی و اشکانی به دست آمد که حالا قسمتی از این آثار در موزه های آمریکا و بخش دیگر در موزه ایران باستان نگهداری می شود. با درگذشت اریک اشمیت، تحقیقات بار دیگر در سال ۱۳۷۷ شمسی توسط گروهی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دانشگاه تهران و دانشگاه برادفورد از سر گرفته شد و نشانه های فرهنگی از هزاره های ششم، پنجم و آغازین چهارم به دست آمد.1400/05/11
20:05:28
0.0 / 5
698
تگهای خبر: پروژه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد