سفید کردن بام ها و کاشت درخت برای مبارزه با تغییر اقلیم در سیدنی

سفید کردن بام ها و کاشت درخت برای مبارزه با تغییر اقلیم در سیدنی

بکسیها: شهرداری سیدنی جهت کمک به مقابله با تغییر اقلیم و کاهش گرمای سوزان تابستان، تیره بودن بام خانه های نوساز را ممنوع کرد و از ساکنان این شهر خواست در هر باغچه یک درخت بکارند.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، بر طبق این طرح، رنگ بام خانه های نوساز باید روشن باشد و مساحت محوطه این خانه ها باید آنقدر باشد که در حیاط پشتی یک درخت جا بشود.
این قانون جدید ابتدا در محله حومه ای ویلتون در جنوب غربی این شهر اجرا می شود که خانه سازان تعداد زیادی خانه با بام تیره ساخته اند.
شهر سیدنی معمولا در تابستان گرفتار موج های شدید گرما می شود و دمای هوا در این شهر به ۵۰ درجه سانتی گراد هم می رسد. «کارگروه بین دولتی تغییر اقلیم» درماه جاری با انتشار گزارشی اخطار داد که دمای خشکی در استرالیا از سال ۲۰۱۰ تا کنون تا ۱.۴ درجه سانتی گراد افزایش یاقته است.
عموماً شهرها به دلیل وجود ساختمان های بتنی و جاده های آسفالت که گرما را جذب می کند بسیار گرم تر از مناطق روستایی می شود. روشن تر بودن رنگ بنای ساختمان ها باعث به حداقل رسیدن جذب گرمای خورشید و بازتابش بیشتر نور می شود و دمای داخل ساختمان ها را پایین تر نگه می دارد.
راب استوکز، وزیر برنامه ریزی و امور فضاهای عمومی ناحیه نیو ساوت ولز اظهار داشت: بام تیره گرما را در خود نگه می دارد و سبب افزایش درجه حرارت محیط خیابان ها و در نتیجه افزایش حرارت در پایتخت می شود.
استوکز هم چنین تصریح کرد: بام تیره منجر به بالا رفتن هزینه برق مورد نیاز برای خنک کردن خانه هم می شود.
متیو سانتاموریس، استاد معماری کارآمد دانشگاه نیو ساوت ولز در مصاحبه با سیدنی مورنینگ هرالد اظهار داشت: استفاده از «بام خنک» می تواند مصرف انرژی ساختمان های عایق نشده در غرب سیدنی را تا ۵۰ درصد کم کند.
شورای ناحیه غربی سیدنی هم از این اقدام استقبال کرد. بری کالورت رئیس این شورا اظهار داشت: «ین که بام را رنگ روشن بزنیم هیچ هزینه اضافه ای ندارد اما باعث صرفه جویی چشمگیر در هزینه انرژی و کاهش چشمگیرتر دمای مناطق حومه سیدنی می شود.
سیدنی نخستین شهری نیست که برای کاهش دما از راهبرد «بام های خنک» استفاده می نماید. در سال ۲۰۱۷ بام بیشتر از ۳۰۰۰ خانه را در شهر احمدآباد در غرب هند با گچ سفید و پوشش مخصوص بازتابنده نور پوشاندند. دمای هوا در این شهر گاهی به ۵۰ درجه سانتی گراد می رسد.
در نیویورک هم برای کاهش دمای داخلی ساختمان ها، مساحتی معادل ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار متر مربع از بام خانه ها را سفید رنگ زده اند.
اما اجرای این طرح در سیدنی با انتقادات متخصصانی هم روبه رو شده است. استفن مک ماهون رئیس شعبه نیو ساوت ولزِ مؤسسه توسعه شهری استرالیا، سیاست بام های خنک را «خام و ناکارآمد» توصیف کرد.
به گزارش ایندیپندنت، وی اعتقاد دارد که با اجرای این طرح محله های تازه ساز اسیر کاغذبازی الزامی و نامطلوب می شوند و کارایی دمایی ساختمان ها هم چندان بهبود پیدا نمی کند.
منبع:

1400/06/07
23:29:32
0.0 / 5
593
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد