تأثیر منفی گرما و کم بارشی پاییز بر کیفیت هوای تهران

تأثیر منفی گرما و کم بارشی پاییز بر کیفیت هوای تهران

به دنبال پیشبینی پاییز گرم و کم بارش در سالجاری، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: این وضعیت آب و هوایی می تواند اثر منفی بر کیفیت هوای پایتخت نسبت به سالهای قبل بگذارد.حسین شهیدزاده در گفت و گو با ایسنا افزود: باید بررسی نماییم که دمای هوا در پاییز چه قدر گرم تر از سالهای گذشته است؟ اگر مشابه دمای تیر و مرداد باشد یعنی دما بالا باشد امکان دارد آلاینده ازن در مهرماه هم تولید شود؛ اتفاقی که قبلا نیفتاده است چون ازن آلاینده ای است که به دنبال تابش مستقیم نور خورشید تولید می شود و معمولاً در پاییز که تابش شدید خورشید نداشتیم، ازن تولید نمی شد یا میزان آن خیلی کم بود.

وی ضمن اشاره به پیشبینی گرمای نسبی هوا و کاهش بارش در پاییز اظهار داشت: در این شرایط جوی با عنایت به افزایش نسبی سرعت بادهایی که معمولاً در این فصل می وزد باید انتظار خیزش گرد و خاک و افزایش غلظت ذرات معلق درشت تر را در تهران داشته باشیم چونکه گرما در کنار عدم بارش می تواند سبب افزایش آلاینده ذرات معلق شود.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: اگر دمای هوا در پاییز به قدری بالا باشد که احتیاج به استفاده از دستگاههای خنک کننده مثل کولر حس گردد، انرژی بیشتری در خانه ها مصرف می شود و چون این انرژی معمولاً از منابع فسیلی در نیروگاه ها تأمین می شود، آلاینده های زیادی همچنان در نیروگاه ها تولید می شود که می تواند وارد شهر شود و غلظت آلاینده های پایتخت را بالاتر ببرد.

وی تصریح کرد: در مجموع افزایش دمای هوا در پاییز می تواند اثر منفی بر کیفیت هوای پایتخت نسبت به سالهای قبل بگذارد.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به رابطه دمای هوا با لایه اختلاط و میزان غلظت آلاینده ها در هوای پایتخت اظهار داشت: وقتی هوا گرم تر باشد ارتفاع لایه اختلاط یعنی ارتفاعی که آلودگی در آن پراکنده می شود و غلظت آن کمتر می شود، بیشتر است. در این شرایط آلاینده ها در فضای بیشتری توزیع می شوند و غلظت آلودگی کاسته می شود پس این پارامتر به کیفیت هوا کمک می نماید.

شهیدزاده در انتها اظهارکرد: در سالهای قبل با آغاز فصل پاییز ارتفاع این لایه روی شهر تهران کم و در زمستان بسیار کاسته می شد بخصوص در شب ها به ۵۰ تا ۱۰۰ متر می رسید این در حالیست که ارتفاع لایه اختلاط در ایام گرم بیشتر از ۱۰۰۰ متر است و هر آلودگی که تولید شود، توزیع می شود ولی بعید می دانم تأثیر آن در پاییز سالجاری به اندازه ای باشد که کیفیت هوای تهران را بهتر از سال قبل بکند.
1400/06/19
14:06:52
0.0 / 5
754
تگهای خبر: دستگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد