نبود ایستگاه در بعضی شهرستان ها چالش هواشناسی استان تهران

نبود ایستگاه در بعضی شهرستان ها چالش هواشناسی استان تهران

به گزارش بکسیها مدیرکل هواشناسی استان تهران اظهار داشت: هم اکنون برخی از شهرستان های استان فاقد ایستگاه هواشناسی هستند و هیچ داده و اطلاعات هواشناسی از آن شهرستان در دسترس نیست که در نوع خود چالش شمرده می شود.به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا ایران دارای سه دسته ایستگاه هواشناسی شامل ایستگاه های خشکی، ساحلی و دریایی و سطوح بالای جو تقسیم می شوند. ایستگاه های باران سنجی و دیتا لاگر، ایستگاه های کلیماتولوژی (اقلیم شناسی)، ایستگاه های سینوپتیک تکمیلی، ایستگاه های خودکار، ایستگاه های سینوپتیک اصلی، ایستگاه های فرودگاهی، ایستگاه های تحقیقات کشاورزی، ایستگاه های سینوپتیک منطقه کوهستانی زیرمجموعه ایستگاه های خشکی، ایستگاه های سینوپتیک ساحلی، بویه های خودکار دریایی زیر مجموعه ایستگاه های ساحلی و دریایی و ایستگاه های جو بالا، ایستگاه های سنجش از راه دور( رادار)، سنجش مبتنی بر امواج الکترومغناطیس)، سودار(سنجش مبتنی بر صوت) و لیدار(سنجش مبتنی بر نور)، هواپیماهای هواشناسی و ماهواره ای هواشناسی زیرمجموعه ایستگاه های سطوح بالایی جو هستند.

مجتبی جلالی در گفت و گو با ایسنا اظهارکرد: هم اکنون اداره کل هواشناسی استان تهران ۱۲ ایستگاه سینوپتیک، دو ایستگاه اقلیم شناسی (سنتی) و شش ایستگاه باران سنجی (سنتی) دارد. داده ها و اطلاعات هواشناسی پنج ایستگاه هواشناسی سینوپتیک بصورت بین المللی پخش می شود و ایستگاه هواشناسی آلودگی سنجی فیروزکوه در ارتفاع تقریبی ۳۵۰۰ متری بعنوان ایستگاه پایش بین المللی منطقه ای تابش زمینه جو شمرده می شود.

وی اضافه کرد: این ایستگاه ها هم اکنون پوشش نسبتا مناسبی از استان تهران ایجاد می کنند اما اصلا کافی نیست و پوشش مطلوب زمانی محقق می شود که در هر شهرستان حداقل یک ایستگاه هواشناسی وجود داشته باشد این در حالیست که هم اکنون برخی از شهرستان های استان فاقد ایستگاه هواشناسی هستند و هیچ داده و اطلاعات هواشناسی از آن شهرستان در دسترس نیست و این در نوع خود چالش شمرده می شود.

مدیرکل هواشناسی استان تهران اشاره کرد: به سبب توپوگرافی پیچیده و موقعیت کوهستانی منطقه و اقلیم متنوع در بعضی شهرستان های استان تهران نیاز به تعداد بیشتری ایستگاه وجود دارد.

وی با اشاره به برنامه ارتقای خدمات هواشناسی استان تهران اظهار داشت: توسعه و ارتقای شبکه ایستگاه های هواشناسی یکی از برنامه های توسعه ای است. در برنامه ارتقای شبکه ایستگاه های هواشناسی در نظر است که ایستگاه های سنتی به خودکار ارتقا یابند.

جلالی در آخر اظهار نمود: در جهت توسعه شبکه ایستگاه های هواشناسی طی یک سال آینده در صورت تامین اعتبار ملی و استانی شش ایستگاه اقلیم شناسی و ۹ ایستگاه باران سنجی در مناطق مختلف استان نصب و راه اندازی خواهد شد و به مجموعه ایستگاه های هواشناسی استان اضافه می شود و تا حدی چالش کمبود ایستگاه ها را بکاهد.

منبع:

1400/06/27
10:56:29
0.0 / 5
603
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد