پیشنهاد شهرداری تهران به دولت برای تشکیل قرارگاه کرونا در تهران

پیشنهاد شهرداری تهران به دولت برای تشکیل قرارگاه کرونا در تهران

به گزارش بکسیها شهردار تهران اظهار داشت: برای مقابله با کرونا، شهرداری تهران پیشنهادی به دولت داده و خواسته که این نهاد، خدمات کنوکی اش در موضوع کرونا را توسعه داده و قسمتی از مسئولیت های جدی کار را بپذیرد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی، شهردار تهران ظهر امروز –یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰- در نشست ستاد مدیریت بحران کرونای شهرداری تهران، با اشاره به این که کرونا همه عرصه ها و صحنه های زندگی را تحت تاثیر قرار داده است، اظهار داشت: لطمه های ناشی از کرونا فقط به یک ساحت خاص نیست و اثرات جدی بر زندگی مردم گذاشته و خواهد گذاشت. ویروس کرونا موضوعی نیست که یک یا دو شبه از بین برورد؛ اما مهار آن مسیری کاملا علمی و مشخص دارد.
زاکانی اظهار داشت: فراتر از بهداشت و درمان توجه به خدمات اجتماعی، توجه به زنده نگه داشتن شهر و حفظ فاصله اجتماعی و همین طور ایجاد پروتکل ها و چارچوب های رفتاری اقداماتی است که این امکان را فراهم می آورد تا ما بتوانیم این بیماری را روز به روز محدودتر کرده و با یک شرایط ویژه زندگی طبیعی را به جامعه بازگردانیم.
بگفته شهردار تهران، امروز با همت ویژه ای که در دولت آیت الله رئیسی و به ویژه در وزارت بهداشت و درمان صورت گرفته است، یک گره از گره های مختلف موضوع کرونا باز شد و موضوع واردات و تزریق واکسن در مسیری قرار گرفت که شیب استفاده از آن تضمین مشخصی را برای آینده خواهد داشت.
زاکانی با اعلان اینکه باید در نظر بگیریم همه چیز تزریق واکسن نیست و همه چیز هم بهداشت و درمان نیست، توضیح داد: شهرداری تهران جلسات مختلفی را با اساتید مختلف برگزار کرده و در نهایت به یک مدلی برای مواجهه و توجه به کرونا رسیده است.
او اضافه کرد: مدل طراحی شده مدلی است که می خواهد هم ابعاد و پیچیدگی های این بیماری را ببیند و هم از ظرفیت های حاکمیتی و حکومتی و فراتر از آنها از ظرفیت های مردمی بر محور متخصصان استفاده نماید تا گره ای که بر زندگی مردم و جان و حیات آنان افتاده باز شود.
زاکانی اظهار داشت: باتوجه به اهمیت تهران و الگو پذیری سایر شهرها از این کلانشهر، در جلسات برگزار شده پیشنهاد این بود که شهرداری علاوه بر خدماتی که در گذشته انجام شده و باید از آنها به شایستگی قدردانی نمود، اما باید مسئولیت های جدید و محوری دیگری هم به عهده بگیرد.
او افزود: این پیشنهاد سبب شد تا سندی تنظیم و تقدیم وزیر کشور و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی شود. قبل از آن هم وزیر بهداشت و درمان در شهرداری در نشستی اعلام نمود که این مسیر پیشنهادی منطقی است و هفته گذشته هم این سند به رییس جمهوری تقدیم شد.
او با اشاره به تعدادی از جزئیات این پیشنهاد اظهار داشت: شهرداری تهران به اقتضای تاریخ و اسناد بالادستی نقش ویژه ای در بحران ها داشته و دارد، بدین سبب پیشنهاد قرارگاه کرونا در تهران متشکل از همه دستگاهها و نهادها راه اندازی می شود که البته سر فصل های مختلف وظایف و شرایطتش مشخص است و از این به بعد مقابله با این بیماری بر طبق این نقشه جامع صورت خواهد گرفت.
زاکانی اظهار داشت: این درخواست به رییس جمهوری و ۲ وزیر مربوطه ارائه شده و خواست اصلی شهرداری این بوده که این نهاد، آمادگی کامل دارد؛ اما محقق شدن خدمات نیاز به تدبیر دولت دارد که اصلا شهرداری در کار قرارگاهی قرار بگیرد یا نه. البته این درخواست و پیشنهاد یک کف حداقلی هم دارد که کل ظرفیت های شهرداری تهران فارغ از قرارگاه را به میدان می آورد و در قالب خدمات جدید به مردم ارائه می شود.
او با اشاره به انتصاب علی نصیری بعنوان سرپرست سازمان مدیریت بحران شهر تهران، توضیح داد: در نشست های مختلفی با سازمان مدیریت بحران شهر تهران قرار شد تا همه ظرفیت ها را برای مهار کرونا بعنوان مهلکت ترین بیماری که حیات جامعه را تهدید می کند به صحنه بیاوریم.
زاکانی اظهار داشت: بنا بر این در شهرداری ستادی را سامان دادیم که ابعاد مختلف کار را در دستور کار قرار دهد و با میدان داری مردم و کمک شهرداری بتوانیم سه وظیفه در زمینه های بهداشت و درمان، خدمات اجتماعی و مسایل پیرامون فاصله گذاری اجتماعی و ایجاد نشاط و زندگی در شهر را به اقتضای خدمات بر عهده بگیریم.
زاکانی این را هم اظهار داشت که اگر آن تدبیر از طرف دولت انجام شده و با درخواست شهرداری تهران موافقت شد، پا فراتر گذاشته می شود و سایر دستگاهها در یک قرارگاه مشترک فعالیت خودرا شروع می کنند؛ اما اگر انجام نشد، این بخش بر ما فرض واجب است که سایر امکانات را در مقابله با کرونا به کار بگیریم.
طبق گزارش سایت شهر، او افزود: برای تحقق این مهم هم، از سرپرست سازمان مدیریت بحران شهر تهران درخواست کردیم که دو نقشه راه داشته باشد؛ نخست نقشه راه حداقلی در قالب یک ستاد که امروز جلسه آن تشکیل شد که از همه مجموعه های خدمت دهنده در نیازهای کرونا بتوانیم در شهرداری استفاده نمائیم و دوم یک برنامه حداکثری که قرارگاه مربوطه است و تحقق آن نیاز به تدبیر دولت دارد.
منبع:

1400/06/29
13:45:02
0.0 / 5
854
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دستگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد