گزارش بكسیها؛

قصه جنگل، قاچاقچیان چوب و جنگلبانان

قصه جنگل، قاچاقچیان چوب و جنگلبانان

به گزارش بکسیها جنگلبان گیلانی با وجود کمبود امکانات، نبود امنیت شغلی و حقوق اندک از جان خود برای حراست و صیانت از جنگل های استان می گذرد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: استان گیلان ۵۶۵ هزار هکتار جنگل دارد این در حالی است علیرغم این وسعت و گستردگی و حضور همیشگی سودجویان و قاچاقچیان تنها ۵۵۷ جنگل بان از این عرصه های طبیعی صیانت و حراست می کنند.
در ماه های اخیر بارها خبر ضرب و شتم محیط بانان و جنگلبانان شهرهای مختلف استان گیلان توسط سودجویان و قاچاقچیان چوب به انتشار یافته است. افرادی که برای حفاظت از این میراث ملی و امانت آیندگان با کمترین امکانات و تجهیزات و حتی حقوق های اندک و شرایط سخت کاری از جان خود می گذرند تا اجازه ندهند عده ای برای کسب منفعت یک تکه از درختان که حیات جنگل به آنها بستگی دارد را جدا کنند و در این میان حتی جان خویش را هم از دست می دهند.
شهید «ناصر پیروی» همچون این افراد بود که که در زمان ریاست خود در اداره منابع طبیعی ماسال به علت امتناع از برآوردن خواسته های گروهی از سودجویان ترور شد. از وی بعنوان یکی از خوشنام ترین و شجاع ترین جنگلبانان ایران نام برده شده است.

نبود امنیت شغلی و حقوق کافی
یکی از جنگلبانان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به کمبود نیرو برای حفاظت از عرصه های طبیعی استان گیلان، اظهار نمود: بیشتر نیروها شرکتی و قرقبان بوده و حقوق های خویش را بموقع دریافت نمی کنند.
وی با تاکید بر لزوم توجه و حمایت مسؤلان از جنگلبانان، اضافه کرد: یکی از مطالبات مهم از مسؤلان این است که امنیت شغلی ما را فراهم نمایند یکی از مطالبات مهم از مسؤلان این است که امنیت شغلی ما را فراهم نمایند.
این جنگلبان در ادامه به مبحث قراردادهای کاری جنگلبان اشاره و افزود: جنگلبانان برای حراست از جنگل از جان خود می گذرند در مقابل حقوق اندکی دریافت می کنند.
وی ضمن اشاره به مظلومیت قشر جنگلبان، تاکید کرد: مسؤلان باید صدای ما را بشنوند و برای رفع مشکلات ما اقدامی انجام دهند.
رفع تصرف ۱۵۰۰ هکتار از اراضی جنگلی گیلان
معاون جلوگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان هم ضمن اشاره به این که جنگل های هیرکانی بعنوان یک میراث طبیعی جهانی در استان گیلان قرار دارد، اظهار نمود: صیانت و حفاظت از این میراث پرارزش وظیفه و تکلیف همه ما است.
احمد آقایی ضمن اشاره به این که پارسال با حمایت دستگاه قضایی، متولیان حوزه منابع طبیعی موفق شده اند هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی جنگلی استان را رفع تصرف کنند، اظهار داشت: در پنج ماه نخست سال جاری هم ۲۸۲ هکتار از اراضی جنگلی رفع تصرف شده است.
وی به تشکیل حدود ۹۱۶ فقره پرونده با مبحث تعرض به منابع طبیعی و جنگلی هم اشاره و خاطرنشان کرد: برای رسیدگی به این مورد کمیته صیانت از جنگلها در استان گیلان راه اندازی و فعال است.

برخورد قاطع با متصرفان اراضی ملی
آقایی ضمن اشاره به برگزاری ۷۰ جلسه در چارچوب این کمیته، بیان نمود: در این جلسات همه اعضای شامل انتظامی، نظامی و امنیتی، منابع طبیعی، محیط زیست و دادستان های سراسر استان کوشیده در برخورد با متخلفان اقدامات مناسبی انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه منابع طبیعی و محیط زیست متعلق به همه نسل ها است و باید از آن حفاظت و صیانت شود، اظهار داشت: در سالهای اخیر مشاهده شده عده ای به منابع طبیعی تعرض کرده و در مقابل مأموران از قبول قانون تمرد کرده و ایراد ضرب و جرح می کنند.
معاون جلوگیری از جرایم دادگستری گیلان ضمن اشاره به تقدیم شهدایی در زمینه حفاظت و صیانت از منابع طبیعی، اظهار نمود: دستگاه قضایی با این افراد برخورد قاطع انجام می دهد دستگاه قضایی با این افراد برخورد قاطع دارد.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه عده ای در استان از این افراد حمایت می کنند، اظهار داشت: دستگاه قضایی به این افراد هم اخطار می دهد چونکه خط قرمز دستگاه قضا صیانت از منابع طبیعی است.
آقایی همینطور به مبحث ضرب و جرج محیط بان فومنی اشاره و اظهار نمود: ضاربان دستگیر و بازداشت شدند و اساسا مجازت سخت در انتظار این افراد است.

1400/06/30
17:50:30
0.0 / 5
814
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد