میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

کشف یافته های جدید باستانی در تخت جمشید

کشف یافته های جدید باستانی در تخت جمشید

کشف چند کتیبه در تخت جمشید، سرگردانی مسافران اربعین برای تهیه بلیت، تفاهمنامه گردشگری با تاجیکستان و تسهیلات مسکن به هنرمندان صنایع دستی همچون خبرهای میراث فرهنگی وگردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر -گروه جامعه؛ در این هفته همزمان با سفر آیت الله رئیسی به تاجیکستان، عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی هم در این سفر او را همراهی کرد و روایت مجازی از سفرش را در صفحات اجتماعی خود منتشر نمود.

ضرغامی درباره این سفر نوشت که بازدیدهای گوناگونی در ارتباط با رونق گردشگری دو کشور با مسؤلان مختلف داشته است. همینطور از مراکز دیدنی این کشور هم بازدید و با ایرانی ها ساکن در تاجیکستان ملاقات و گفتگو کرده است. او همینطور بر این نکته تاکید داشت که ارتباط گردشگری دو کشور در پایین ترین سطح قرار دارد، این در شرایطی است که تاجیک ها عاشق ایرانیان هستند. ما باید این مورد را جبران نماییم. ضرغامی در طول سفرش یک یادداشت تفاهم همکاری هم در حوزه گردشگری با رئیس کمیته گردشگری تاجیکستان امضا کرد. این هفته بعد از انتصاب علی اصغر شالبافیان بعنوان معاون گردشگری و علی دارابی بعنوان معاون میراث فرهنگی و قائم مقام وزارت میراث فرهنگی، کارشناسان مختلف اظهارنظرهای گوناگونی داشتند. آنها از انتصاب معاونت گردشگری خشنود اما از انتصاب معاونت میراث فرهنگی به علت تخصصی بودن آن انتقاد داشتند و احتمال دادند که ضرغامی بعد از مدتی فرد متخصصی را برای حوزه میراث فرهنگی انتخاب نماید و این انتصاب موفقتی باشد. کشف چند کتیبه مهم در تخت جمشید

این هفته حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اطلاع داد چند کتیبه مهم در کوه رحمت تخت جمشید کشف شده است. نتایج خوانش یکی از این کتیبه ها نشان داده است که این کتیبه ها با هدف معرفی و به افتخار یادبود شخص خاصی تهیه شده اند.

خبر دیگر در حوزه دیرینه شناسی هم از آن حکایت می کند که سرپرست هیئت دیرینه شناسی در تپه سگزآباد یافته هایی را داشته که شامل تدفین های نوزادان و کودکان داخل ظروف آشپزخانه ای به صورت تک نفره با هدایای مختلف بوده است. در این یافته ها، بافت های متراکمی از استخوان های جانوری هم پیدا شده است. این هفته از حوزه صنایع دستی هم خبر رسید که تسهیلات مسکن به هنرمندان صنایع دستی امسال اعطا می شود. فرهاد فلاح مدیر کل دفتر پشتیبانی از تولید صنایع دستی اظهار داشت: موفق به دریافت ۲ هزار سهمیه تسهیلات مسکن در سال ۱۴۰۰ شدیم. بر مبنای دستور بانک مرکزی، سقف تسهیلات خرید مسکن در شهر تهران ۶۰ میلیون تومان، در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۵۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است. مشکل زائرین اربعین در تهیه بلیت هواپیما مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی گفته است مجموع سفرهای هوایی اربعین برای رفت و برگشت زائرین حدود ۵۵۰ پرواز است. کسانی که می خواهند بلیت اربعین تهیه کنند به دفاتری که ما اعلام نموده ایم رجوع کنند. ایرلاین ها ملزم به فروش بلیت دوطرفه هستند. بر مبنای آخرین توافق بین سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکتهای هواپیمایی مقرر شد قیمت بلیت پروازهای تهران-نجف-تهران حدود ۵ میلیون تومان باشد اما بعضی از زائرین اربعین اعلام می کنند که بازار وعده به زائرین اربعین داغ است و آنها نتوانسته اند هنوز پروازی با قیمت مناسب و اعلام شده پیدا کنند.


منبع:

1400/07/01
11:28:41
0.0 / 5
815
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد