در دیدار وزیر دادگستری عراق با دبیر ستاد حقوق بشر مطرح شد؛

تاکید بر تسریع شناسایی و محاکمه عاملان و آمران ترور سردار سلیمانی

تاکید بر تسریع شناسایی و محاکمه عاملان و آمران ترور سردار سلیمانی

به گزارش بکسیها، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در دیدار وزیر دادگستری عراق بر تسریع شناسایی و محاکمه عاملان و آمران ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس تاکید نمود.


به گزارش بکسیها به نقل از مهر، کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر امروز (سه شنبه)، با عبدالستار محمد، وزیر دادگستری عراق، و هیئت همراه دیدار و درباب مسائل فیمابین و تعاملات دوجانبه حقوقی و قضائی و حقوق بشری گفتگو نمود.
غریب آبادی ضمن ابراز امیدواری درباب گسترش روابط دو کشور در زمینه های مختلف خصوصاً حوزه های حقوقی و قضائی گفت: یکی از برنامه های ستاد حقوق بشر، ترویج و پشتیبانی از حقوق بشر و حقوق شهروندی برمبنای آموزه های دینی است.
وی با اشاره به رویکرد دوگانه کشورهای سلطه جو درباب حقوق بشر، اضافه کرد: پدیده حقوق بشر به ابزار سیاسی برای سوءاستفاده از کشورهای مستقل تبدیل گشته، اما این مساله نمی تواند مانع حرکت ما در پیشبرد مواضع حقوق بشری مان باشد و بطور قطع اقدامات ویژه ای برای مقابله با رویکرد های دوگانه سیاسی کشورهای غربی در دستور کار خواهیم داشت.
دبیر ستاد حقوق بشر ایران با بیان آمادگی ایران برای همکاری حقوق بشری با کشور عراق، اذعان داشت: این همکاری طیف گسترده ای را شامل می شود همچون تبادل تجربیات دو کشور در زمینه حقوق بشر و ترویج آن، آموزش های گسترده در زمینه حقوق بشر و حقوق شهروندی خصوصاً با تمرکز بر ارتقا حقوق بانوان و کودکان، توسعه همکاریهای دو کشور در عرصه ی جهانی و سازمان های بین المللی.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه های گوناگون در مسافرت رییس وقت دستگاه قضا کشورمان به عراق، اظهار داشت: یکی دیگر از حوزه های مهم و قابل توجه دو کشور مبارزه با تروریسم و تروریست ها و رسیدگی به پرونده ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و همراهانشان است که پیرو توافق دو کشور و تشکیل کمیته مشترک، از دولت محترم عراق تقاضا داریم هر چه سریع تر نخستین جلسه کمیته تحقیقات مشترک برای شناسایی و محاکمه عاملان و آمران این جنایت در محاکم قضائی عراق را برگزار کنند.
غریب آبادی پرونده منافقین را از دیگر موضوعات مهم در زمینه همکاریهای دو کشور دانست و اصرار کرد به زودی پیشنهادات عملی ایران دراین زمینه به کشور عراق ارائه خواهد شد.
معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت برطرف نمودن مشکلات اتباع دو کشور، اشاره کرد: باتوجه به مراودات انسانی گسترده ایران و عراق، رویکرد های مناسبی برای حل مشکلات اتباع باید اتخاذ شود، خصوصاً مشکلات زنان ایرانی که با مردان عراقی ازدواج کرده اند.
وی همکاری دو کشور در حوزه انتقال محکومان را خوب ارزیابی کرد و با اعلان اینکه اولویت جمهوری اسلامی ایران، انتقال زندانیان ایرانی به داخل کشور است، اضافه کرد: هم اکنون حدود ۲۵۰ ایرانی در عراق خصوصاً در اقلیم کردستان زندانی هستند و حدود ۸۰ نفر عراقی نیز در زندان های ایران حضور دارند و امیدوار هستم درخواست های معاضدت قضائی تسریع گردد.
اعلام آمادگی وزیر دادگستری عراق برای ادامه همکاری با ستاد حقوق بشر
در ادامه عبدالستار محمد وزیر دادگستری عراق، اظهار داشت: این دیدار فرصتی است تا ما بتوانیم مسائل فی ما بین حوزه حقوقی را به بحث و بررسی بگذاریم من اطلاع دارم که دارای تجارب گسترده در حوزه حقوق بشر هستید.
وی ادامه داد: اداره حقوق بشر ما نیز که زیر مجموعه وزارت دادگستری عراق است، آمادگی کامل دارد تا با ستاد حقوق بشر ایران همکاری لازم را داشته باشد. اداره حقوق بشر وزارت دادگستری عراق به چند بخش تقسیم می شود و هرکدام وظیفه رسیدگی به حقوق خاصی مثل حقوق بانوان و حقوق کودکان را بر عهده دارند.
وی در بخش دیگری از سخنانش درباب کمیته مشترک بین ایران و عراق در مورد شهادت دو شهید بزرگوار اظهار داشت: این مساله در صلاحیت شورای عالی قضائی است، اما بمحض این که به بغداد برگشتم به مراجع ذی ربط این موارد را ابلاغ می کنم تا کارها تسهیل شود.
وزیر دادگستری عراق در خاتمه درباره انتقال محکومان بیان کرد: بمحض این که به بغداد برگردم تعداد زندانیان باقی مانده را نیز پیگیری می نماییم.


منبع:

1400/07/28
10:04:25
0.0 / 5
575
تگهای خبر: آموزش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد