گله ها و درخواست های ناشران از شهرداری

گله ها و درخواست های ناشران از شهرداری

بکسیها: ناشران و اصحاب رسانه در نشستی که در اولین روز از «هفته کتاب» برگزار شد، از دغدغه های خود در حوزه کتاب گفتند که پاسخ آنها با وعده هایی از طرف نماینده شورای شهر و شهرداری تهران همراه بود.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، این جلسه بعد از برنامه «کتاب گردی» با حضور علیرضا نادعلی، نایب رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، مسعود رنجبریان، شهردار منطقه ۶ تهران، هومان حسن پور، رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، تعدادی از ناشران و اصحاب رسانه در روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) در اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اجرا شد.
محمدتقی عرفان پور، مدیر نشر علوم دانشگاهی در شروع این جلسه با اشاره به اینکه قاچاق کتاب حیات نشر را به خطر انداخته است، خطاب به شهردار منطقه ۶ و عضو شورای شهر تهران اظهار نمود: هر کسی مسئولیتی دارد و باید به مسئولیتش واقف باشد و توقع داریم که به آن عمل کند.
وی در عین حال به اینکه اتحادیه ضابط کسب وکارهای قانونی می باشد اشاره و بیان کرد: متاسفانه طی چندسال اخیر کم کاری هایی از نهادهای مسئول دیده شده است. اگر کار نشر رونق داشته باشد، زندان ها خلوت تر می شود.
عرفان پور در ادامه به نشر کتاب های قاچاق اشاره نمود و اظهار داشت: این در حالیست که اگر همکاران ما که پروانه کسب دارند، تخلفی انجام دهند با آنها برخورد قانونی خواهد شد. توقع ما این است که مدیران شهری به این مسائل (چاپ غیرقانونی کتاب ها و دست فروشان کتاب) رسیدگی کنند. در مکان مسکونی کار چاپ غیرقانونی انجام می شود.
این ناشر درباب دست فروشان کتاب اظهار داشت: باید جلو فعالیت اقتصادی کسانی که پروانه کسب ندارند، گرفته شود.


در ادامه این جلسه، علیرضا رییس دانایی، مدیر انتشارات نگاه با اشاره به انبارهای کتاب های قاچاقی که بتازگی کشف و ضبط شده اند، بیان کرد: چاپخانه ای که کشف شد، در سه شیفت شبانه روزی کار می کرد. در روز تولد پیامبر کتابی را منتشر نمودند که با دین ما در تناقض است (کتاب هایی مثل «سه شیاطین»، «۲۳ سال»، «آیات شیطانی» و...). شما می توانید به جمع آوری این ها کمک کنید. ما مخالف دست فروشی نیستیم، اما این ها اصلا کاسب نیستند، ما مخالف این ها هستیم. این ها کتاب هایی چاپ می کنند که ما می ترسیم اسم شان را ببریم.


این در حالی بود که مسعود رنجبریان، شهردار منطقه ۶ تهران در ادامه و در واکنش به اظهارات انجام شده ناشران، با اشاره به راهکارهای قانونی اظهار داشت: ماموران ما وقتی با کسانی مواجه می شوند که در مکان مسکونی کار تجاری انجام می دهند، موظفند آنرا به ماده ۱۰۰ بفرستند و آن مکان را ببندند. یا سد معبر جزء وظایف شهرداری است که اجازه ندهد فعالیت کنند. اما وقتی بعضی کتاب هایی که با دین ما در تناقض است، منتشر می شود، ما در شهرداری ضابط قضایی نیستیم اما می توانیم کارگروهی تشکیل دهیم. اتحادیه می تواند چشم و گوش ما شود.
وی در ادامه بیان کرد: شهرداری اهداف دیگری (اهداف اقتصادی) را هم دنبال می کند اما باید کارگروهی تشکیل گردد که کتاب ضاله یا بدون مجوز را علاوه بر اینکه مکان نشر و توزیع آنرا می بندد، به دادگاه بفرستد.
شهردار منطقه ۶ تهران همین طور خواهان اطلاع رسانی از اتحادیه ناشران دراین زمینه شد و برای پاکسازی مراکز نشر بدون مجوز مذکور نیز وعده داد.
علیرضا نادعلی نیز درباب اظهارات ناشران درباره فعالیت نشر در مکان مسکونی توسط ناشران بدون مجوز اظهار داشت: در دوره قبل برای فضاهای مسکونی طرحی داشتیم اما ظاهرش حمایت بود ولی موانعی داشت که به آن نقطه عمل نمی رسید.
وی در عین حال از اینکه راسته کتاب بدون حل مساله قاچاق کتاب و جمع آوری دست فروشان کتاب قابل حل نیست گفت.
در ادامه این جلسه که به مناسبت اولین روز «هفته کتاب» برگزار شد، خبرنگاران حاضر نیز پرسش هایی را مطرح نمودند.
شهردار منطقه ۶ تهران در پاسخ به پرسشی درباب بی تفاوتی و گاهی همکاری تعدادی از ماموران شهرداری با دست فروشان کتاب اظهار نمود: بحث دست فروشان و فروشندگان بدون مجوز در شهرداری مقوله خاصی است. ما طبق قانون باید جلو سد معبر را بگیریم. اما در این خصوص احتمال دارد یک سری هماهنگی ها و توافقات شده باشد. از این دست فروشان از سر دلسوزی گاهی چشم پوشی می شود. اما اهتمام ما بر این است با عواملی که از دست فروشان کتاب چشم پوشی می کنند، برخورد نماییم.


همین طور از طرف خبرنگار ایسنا نیز پرسش هایی درباب موضع شورای شهر و شهرداری نسبت به ضعف در تبلیغات حوزه کتاب و کتابخوانی و کم توجهی به چهره های فرهنگی و ادبی در تبلیغات شهری و همین طور بحث تعطیلی کتابفروشی ها عنوان شد که در ابتدا شهردار منطقه ۶ درباره بحث تبلیغات اظهار نمود: این مساله مربوط به سازمان زیباسازی است. بسیاری از تابلوهای تبلیغاتی در اختیار مناطق نیست. مناطق خودشان نمی توانند تبلیغات کنند فقط یک سری پرتال های کوچک هست که در معابر خارج از بزرگراهی و خارج از معابر شریانی درجه یک است و خیلی در معابر اصلی تابلوهای تبلیغاتی نداریم و بیشتر در اختیار سازمان زیباسازی است. اما حتما باید در هفته کتابخوانی و در زمان های خاص بتوانیم تبلیغات کتاب و کتابخوانی را ترویج دهیم.
این در حالی بود که نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش ها، ضمن بیان اینکه برخی از حمایت ها ممکنست ساده باشد اما ما در زمینه خودمان می توانیم تسهیل گری هایی انجام دهیم تا دغدغه های شان از بخش شهرداری راحت باشد، اظهار داشت: من همین چند روز پیش با سازمان زیباسازی درباره تبلیغات صحبت کردم. سازمان زیباسازی بیشتر یک سازمان اقتصادی فرهنگی شناخته می شود اما همیشه بعد اقتصادی آن بیشتر بوده. الان آن چه تاکید ما است این است که بر بعد فرهنگی تکیه کنند. من با رییس سازمان زیباسازی برای تبلیغ کتاب قرار ویژه دارم. حتما هم از جای کوچکی آغاز می شود اما باید این جریان افزون تر شود. یکی از مسائلی که داریم نیاز است تا از فضاها و کلیه مساحت هایی که در اختیار سازمان زیباسازی است، استفاده بهینه ببریم و بر آن تاکید می نماییم. اگر نیاز به تذکر در صحن علنی هم وجود دارد، می توانیم به مناسبت «هفته کتابخوانی» این را تبدیل به یک تذکر نماییم تا بدانند برای صنف و اتحادیه و ما بعنوان نماینده مردم مهم می باشد.
نادعلی همین طور با اشاره به طرحی که درباب مسئله فضاهای مسکونی و چاپ بدون مجوز کتاب در صحن علنی شورا وجود دارد، به اهمیت رسانه و افکار عمومی در بحث جمع آوری دست فروشان اشاره و بیان کرد: ماجرای کتابفروشان نیاز به روشن گری دارد. بطورمثال در یک بازه سه ماهه می توانیم در رسانه ملی و فضای مجازی قضیه را بشکافیم و به مردم بگوییم که نشر از این طریق چه لطماتی خورده است، خود به خود ذهن ها همراه می شود. همزمان چند دستگاه مثل نیروی انتظامی و قوه قضاییه نیز با این کار همراه شوند.
اما این در حالی بود که محمدتقی عرفان پور در واکنش به این اظهارات به تخفیف کتاب در مکان هایی مثل مترو اشاره نمود و اظهار داشت که وقتی مجوز برای فروش کتاب بدون مجوز در مترو می دهید دیگر بازرسان ما نمی توانند کاری کنند. اگر قانون بد را اجرا نماییم، بهتر از این بی نظمی است. آن بخشی را که در دست شما است، منوط کنید.
محمدعلی جعفریه، مدیر نشر ثالث نیز که قبل تر در این جلسه از قاچاق کتاب انتقاد کرده بود بار دیگر با انتقاد از کتاب سازی اظهار نمود: جلو بساطی هایی را که کتاب ناسالم می فروشند، بگیرید. شهرداری در بعضی جاها مثل مترو از این ها حمایت می کند. ما مافیای نشر داریم، کسی که در عمرش یک کتاب نخوانده حالا بزرگ ترین تولیدکننده کتاب شده است. بعضی دست فروشان کتاب را حتی رییس شورای شهر هم نتوانسته جمع کند.
منبع:

1400/08/24
23:43:41
0.0 / 5
826
تگهای خبر: دستگاه , فضای مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد