تاکید عضو شورا بر تهیه طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲

تاکید عضو شورا بر تهیه طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲

به گزارش بکسیها، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران به ضرورت تهیه و تدوین طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ برای حل مشکلات معماری و شهرسازی با هدف مشارکت مردم در این عرصه تاکید نمود.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، جعفر شربیانی در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: منطقه ۱۲ بعنوان کانون و هسته تاریخی شهر تهران، یکی از پر چالش ترین مناطق شهر است.
وی افزود: معضلات این منطقه از بافت فرسوده گرفته تا صدمه های اجتماعی، سیما و منظر شهری، مسائل در ارتباط با ایمنی و ناپایداری بناهای قدیمی در بازار تهران، تغییر کاربرد گسترده، عدم تعیین تکلیف زیرپهنه های فاقد ضابطه و عدم تدقیق پهنه بندی برخی پهنه ها مثل پهنه R۲۵۱ و... به شمار می آید.
وی ادامه داد: کمیته شهرسازی و معماری شورای ششم با رویکرد کاهش مشکلات شهروندان و افزایش رضایتمندی و همینطور با نگاه صیانت از بافت های ارزشمند، با رویکرد مشارکتی مردمی بر ضرورت تغییر نگرش به بافت تاریخی و تهیه طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ تاکید دارد.
شربیانی ضمن اشاره به احصاء چالش های حوزه شهرسازی و معماری در نشست هم اندیشی با کارشناسان و مدیران شهرسازی و معماری منطقه، تصریح کرد: برای رفع این بخش از مشکلات منطقه ۱۲ دو راهکار پیشنهاد شد که بخش نخست در ارتباط با مسائل اجرایی نواحی است. در این رابطه تدوین دستورالعمل و سازوکار اجرایی و ایجاد سامانه برخط (بین دادسرا، کلانتری، مرکز حقوقی و شهرداری نواحی) با هدف تعیین شرح خدمات چگونگی اجراء آرای کمیسیون های ماده صد در این منطقه لزوم دارد.
وی تصریح کرد: تدوین دستورالعمل و سازوکار اجرایی برای اجرای رفع خطر املاک خطرناک و تعمیرات غیراساسی در سطح منطقه بخصوص محدوده های ناکارآمد همچون محلات هرندی و مولوی به علت ریزش املاک یا فرو نشست ناشی از فعالیت مترو و... لازم است.
شربیانی ضمن اشاره به راهکار دوم اضافه کرد: در بخش ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری مسائلی همچون تهیه طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ است. با عنایت به این که پتانسیل ها و ظرفیت های منطقه ۱۲ خاص خودش است، در نتیجه نمی توان پهنه بندی آنرا همانند سایر مناطق لحاظ کرد و رویکرد و نگاه در تهیه طرح های توسعه شهری در این منطقه باید در جهت صیانت از بافت تاریخی و بازآفرینی بافت های صدمه پذیر صورت گیرد.
وی ادامه داد: تهیه طرح ویژه نحوه تأمین پارکینگ در منطقه ۱۲ ضروریست چون که مبحث تأمین پارکینگ در این منطقه از مسایل مهم و ضروریست که هم در بحث صدور پروانه و کاهش زمان صدور پروانه و هم در بحث ترافیک و آلودگی هوا و.... تأثیر دارد. اگر نگاه به این منطقه تاریخی ویژه باشد اساسا چالش پارکینگ می بایست لحاظ گردد.
این عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران اظهار داشت: تدوین کتابچه ملاک عمل ساخت و ساز شهری، با هدف ایجاد وحدت رویه بین مناطق، پیشگیری از صدور بخشنامه های مختلف و استعلامات موردی، افزایش آگاهی شهروندان و کاهش زمان صدور پروانه لازم است.
وی تصریح کرد: امیدواریم با برنامه ریزی درست و مبادرت به موقع حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، شاهد عرضه طرح ویژه منطقه ۱۲ با رویکرد حفاظت از بناهای باارزش و ارتقاء کیفیت زندگی و بازآفرینی بافت محلات ناکارآمد این منطقه مهم باشیم.
منبع:

1400/08/25
23:19:38
0.0 / 5
738
تگهای خبر: خدمات , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد