رونمایی از کتاب چگاسفلای من در خانه موزه خیمه شب بازی

رونمایی از کتاب چگاسفلای من در خانه موزه خیمه شب بازی

بکسیها: رونمایی کتاب چگاسفلای من، از مجموعه نقش نگاره های کودکانه ایران چهارم آذر با هدف آشنایی کودکان 10 تا 13 سال با دیرینه شناسی و میراث فرهنگی در خانه موزه خیمه شب بازی انجام می شود.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، ماجرای گردآوری کتاب «چگاسفلای من» به سال ۱۳۹۹ برمی گردد، زمانی که محوطه باستانی چگاسفلی در بهبهان خوزستان در خطر نابودی قرار داشت. انتشارات دادکین از کودکان ایران خواست تا نقش هایی از آثار کشف شده از این محوطه باستانی بکشند و برای این انتشارات ارسال نمایند. این فراخوان بمنظور آشنایی و تشویق بیش تر بچه ها با آثار تاریخی و میراث فرهنگی ایران داده شده بود تا کودکان ایران بیش از پیش با آثار باستانی ایران آشنا گردند و خودشان حافظان میراث فرهنگی این سرزمین باشند.
این فراخوان با استقبال رو به رو شد. قبل از این هم عباس مقدم، سرپرست هیأت کاوش این محوطه تاریخی نقاشی هایی در پشتیبانی از چگاسفلی دریافت کرده بود که برخی از این نقاشی ها هم در کنار نقاشی هایی که به انتشارات ارسال شده بود، قرار گرفت.
چگاسفلی یکی از مهم ترین محوطه های دیرینه شناسی کشف شده در بهبهان خوزستان است که در کنار محوطه با ارزش ارجان باستانی هویت خلیج فارس ایران را بیش از پیش تثبیت می کند. این محوطه در لیست لنداسکیپ آئینی خاور نزدیک ثبت موقت جهانی شده است. باستان شناسان اولین گورستان آجری جهان، در شش هزار سال پیش را در چگاسفلی بهبهان کشف کردند.
اسماعیل یغمایی، عتیقه شناس پیشکسوت و سرپرست هیأت دیرینه شناسی ارجان بهبهان از این ایده حمایت کرده و سرانجام بعد از بررسی نقاشی ها و نوشته هایی که کودکان برای انتشارات ارسال کردند، این کتاب به چاپ رسید.
عباس مقدم، سرپرست هیأت دیرینه شناسی چگاسفلی با جان و دل پاسدار این محوطه تاریخی بوده و در مقدمه این کتاب نوشت: «طی سالهای قبل، دستاوردهای باارزش جستجوهای دیرینه شناسی در چگاسفلی به شیوه های مختلف روایت شد. هدف اصلی ما در روایت گسترده دستاوردهایمان، جلب مشارکت همگانی در حفاظت از چنین میراث ارزشمندی بود. در مقابل این اقداماتِ ما، دستاوردهای متعلق به شش هزار سال پیشِ چگاسفلی مورد استقبال گسترده افراد چه در مجامع علمی داخلی و خارجی و چه آحاد مردم با خاستگاه های مختلف قرار گرفت. با کوشش های صورت گرفته، جمع گسترده ای از دانش آموزان توانستند از نزدیک اکتشافات صورت گرفته در گورستان چگاسفلی را شاهد باشند. در این بین، هنرمندان سفالگر نیز به بازآفرینی ظروف سفالین و نقش های نمادین چگاسفلی دست زدند.»
کتاب چگاسفلای من در ۶۴ صفحه، کاغذ گلاسه و قطع خشتی بزرگ انتشار یافته است. علاقمندان می توانند جهت شرکت در این رونمایی به صفحه اینستاگرامی انتشارات دادکین @dadkinpublisher مراجعه کنند.


منبع:

1400/08/30
22:11:19
0.0 / 5
726
تگهای خبر: هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد