گزارش مهر از مناطق زلزله زده اندیكا؛

اندیکا در راه رفع محرومیت

اندیکا در راه رفع محرومیت

به گزارش بکسیها، زمین لرزه اندیکا سبب نمایان شدن محرومیت های این شهر شد ولی پس از زلزله، اراده ای شکل گرفته است تا مشکلات این شهر در چارچوب بازسازی مناطق زلزله زده به حداقل برسد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها - کوثر کریمی: محرومیت در اندیکا قصه دیرینه ای دارد، جایی که از شهرستان های محروم کشور معرفی شده و پیکرش بیشتر از آنکه از زلزله بلرزد، از محرومیت لرزیده است.
براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور، شهرستان اندیکا در فهرست محروم ترین شهرستان های کشور قرار گرفته و مردم آن از داشتن امکانات اولیه زندگی بی بهره هستند؛ زنگ آبادی از جانب توسعه و عمران کشور در اندیکا تا پیش از این نواخته نشده و مردم با رنگ و بوی نعمتی مثل آب آشامیدنی پایدار، برق، گاز و جاده بیگانه اند.
هرچه بیشتر از مرکز شهرستان فاصله بگیریم، آسفالت جاده رنگ می بازد، سنگ روی سنگ بند نمی گردد و خاک ما را به عمق محرومیت هدایت می کند؛ جایی که با وجود جاده خاکی باید مسیر ۲۵ کیلومتری را در زمانی حدود سه تا چهار ساعت طی نماییم.
از ۱۲ تا ۱۹ آبان ماه سال جاری پنج زمین لرزه در شهرستان اندیکا رخ داد که بزرگترین آن ۵.۷ ریشتر شدت داشت. اندیکا با حدود ۶۰۰ روستا و سه بخش مرکزی، چلو و آبژدان در شمال شرق خوزستان قرار دارد. زلزله اندیکا سبب شد حدود ۹۸۰ واحد مسکونی به کلی تخریب شده و به یک هزار و ۹۳۰ واحد مسکونی شهری و روستایی اندیکا خسارت وارد شود. این زلزله چهره محرومیت های منطقه را بیشتر از پیش نمایان ساخت تا مسؤلان امر دست به کار کمک به مردم شوند.
اما حالا سفیدی چادرهای هلال احمر بین سیاهی چادرهای عشایری منطقه برگزار شده و کودکانه های زیبایی بین طبیعت بکر و کوهستانی روستای فرگه و آینده سازان این مرز و بوم رقم می خورد.
مادرانی که کودکان خویش را با پارچه بسته و تنها دارایی آنها از دنیا یک چادر است و چند پتو با رویی باز و خنده بر لب به استقبال آمده اند؛ کاری ندارند که برای کمک رفته ایم یا تهیه خبر، همه را به چادرهای خود دعوت کردند؛ هرچند بعضی از آنها تک اتاقی برای استراحتگاه یا مهمانی دارند ولی همان هم با زلزله ترک برداشته و از حضور در آن ترس دارند.
با وجود این که در حالت عادی به خاطر ترس از گزش مار و عقرب روی تخت های فنری - سیمی و در محوطه باز شب ها را به بامداد می رساندند ولی چون لحظه های پراسترس زلزله را به چشم دیده اند، کماکان با وجود سرما و بارش باران از ترس ناایمن بودن اتاق ها و یا احتمال وقوع مجدد زلزله، روی تخت های فنری می خوابند.
کمک ها کافی نیست
پیرزن اندیکایی از شروع مراحل ساخت خانه خود خوشحال ولی نگران از تهیه کالاهای مختلف خانگی برای ادامه زندگی اش است؛ او با وجود حضور خیران بسیار ولی هنوز کنار جاده روی زیراندازی کهنه روزگار می گذارند.

فرگه یکی از روستاهای بخش سوسن سرخاب شهرستان اندیکا است که مردمان آن به صورت عشایری در خانه های کاه گلی و یا سیاه چادر زندگی می کنند؛ ورودی روستا سیاه چادری در دل شب به چشم می آید، خانواده ای با ۱۰ دختر، یک پسر، عروس و نوه همه کنار یکدیگر زندگی می کنند.
تنها یکی از دختران آن هم پس از مقطعی که ترک تحصیل کرده بود، حالا در مدارس صدرای سازمان تبلیغات اسلامی شهر مسجدسلیمان مشغول به تحصیل شده ولی بقیه افراد بامداد ها برای تهیه آب آشامیدنی باید بشکه به دست راهی کوه و کمر شوند تا به چشمه آب برسند؛ کمک به پدر برای رسیدگی به امور گله هم از دیگر وظایف این دختران در خانواده به حساب می آید.
طی کردن مسیر رفت و برگشت از چشمه تا خانه دو ساعت زمان می برد؛ هر کدام از دختران برای هر بار رفتن به این مسیر خسته کننده تنها توان جابه جایی دو بشکه را دارند.
پدر خانواده با تقدیر از حضور هلال احمر ولی کمک ها را کافی نمی داند و خواهان رسیدگی بیشتر مسؤلان به این منطقه شد؛ هرچند از خوابیدن در خانه های به جامانده از زلزله با ترک های عمیق ترس دارند ولی آنها ترس از وجود مار و عقرب هم دارند.
زندگی بر مدار صفر درجه
زندگی به سبک عشایر یادآور زندگی در مدار صفر درجه فاقد هرگونه امکانات اولیه است؛ مردمی که از نبود حمام و توالت رنج می برند و به سبک سنتی با قابلمه های مختلف و از راه آتش به آب گرم دسترسی پیدا می کنند.
اینجا در سرمای پاییزی زودهنگامی که به خاطر مجاورت با استان چهارمحال و بختیاری به سراغ آنها آمده باید با آب تگری صورت های خویش را بشویند.

مردم ساکن در روستاهای این بخش باید برای عقرب گزیدگی یا موارد درمانی خود مسیر چهار تا هفت ساعتی را طی کنند؛ همینطور در بخشی از این مسیر که راه آسفالت نشده است فقط ماشین های کمک دار امکان تردد دارند.
اینجا خبری از نفت و گاز نیست و هیزم های جمع آوری شده از دل کوهستان گرمابخش خانه ها می شود ولی برای جابه جایی هیزم ها هم هر بار باید مبلغ ۳۰۰ هزار تومان را به خودرو های نیسان وانت پرداخت کنند؛ همینطور با روشن شدن هیزم در منقل و نگهداری آن در چادر گاز مونوکسید کربن متصاعد و این کار سبب مسمومیت های تنفسی می شود.
خانه های ۴۰ متری
بهزاد صالحی می گوید: بافت قدیمی روستا با زلزله گرفتار صدمه شده و مسؤلان وعده های مختلفی داشتند که اولویت اعلامی مردم بهسازی جاده بود؛ هرچند تا حدودی آنرا اصلاح کردند ولی هنوز آسفالت نشده است.
دهیار روستای فرگه ضمن اشاره به تغییر وعده اولیه ساخت شهرک در روستا به درجا سازی خانه ها ادامه می دهد: یک سری تسهیلات برای درجا سازی خانه ها به صورت پیش ساخته در نظر گرفتند که سبب انصراف مردم شده است؛ اگر قرار باشد خانه های ۴۰ متری را با قیمت ۲۱۵ میلیون تومانی (۵۰ میلیون تومان آن بلاعوض است) بسازیم، مردم هیچ انگیزه ای ندارند.

او ضمن اشاره به فرارسیدن فصل سرما، نبود سرپناه و شروع بارندگی از مسؤلان درخواست نمود تا بیشتر به منطقه رسیدگی کنند.
«بی بی بی گٌم» که سنش از ۴۰ سال فراتر رفته در یک چادر هلال احمر روزگار می گذراند و به غیر از پتو هیچ وسیله دیگری به منظور زندگی ندارد؛ او که به علت اختلال رشدی که داشته ازدواج نکرده از رد شدن آب از چادرها گلایه دارد.
او می گوید: کاش کانکس داشتیم تا خانه ها باردیگر ساخته شوند و این طور باران ما را اذیت نمی کرد.
ساخت واحدهای حداقل ۶۰ متری
رئیس بنیاد مسکن کشور در واکنش به نگرانی مردم از متراژ کم خانه های احداثی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می کند: همه مسؤلان بخصوص رئیس جمهور اهتمام خاصی به بازسازی شهرستان اندیکا دارند؛ بدین منظور بازسازی واحدهای تخریبی و تعمیری در کوتاه ترین زمان ممکن آغاز شد.
اکبر نیکزاد ضمن اشاره به ابلاغ تسهیلات به بانک مرکزی ادامه می دهد: ابلاغ این تسهیلات به بانکهای استان هم صورت گرفته و اساسا بزودی انعقاد قرارداد با مردم انجام می شود.

وی در واکنش به گلایه مردم برای متراژ خانه های بازسازی شده می گوید: تمام بازسازی های شهرستان زلزله زده اندیکا در زمینه مساحت و نوع سازه با محوریت مردم و تاکید بر ساخت واحدهای حداقل ۶۰ متری انجام می شود.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر بیان می کند: برای بازسازی مناطق زلزله زده اندیکا برای ۵۰۰ واحد مسکونی پروانه ساختمانی دریافت شده، آواربرداری ۴۰۰ واحد به اتمام رسیده و عملیات اجرایی ۲۵۰ واحد هم شروع شده است.
حسین جنتی ضمن اشاره به این که در زلزله اندیکا دو هزار و ۹۳۰ واحد مسکونی صدمه دیده و از این بین ۹۸۰ واحد تخریب شدند، ادامه می دهد: با بانکهای استان جلسات منظمی برگزار و ابلاغیه بانک مرکزی به همه بانکهای خوزستان ارسال شده و در همین راستا از هفته آینده انعقاد قرارداد و پرداخت تسهیلات آغاز می شود.
وی ضمن اشاره به این که استانهای دیگر ماشین آلات و تجهیزاتی را ارسال کردند، می گوید: تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی در کنار کمک های بلاعوض ۶۰ میلیون تومانی برای مردم زلزله زده اندیکا در نظر گرفته شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان ضمن اشاره به این که در بعضی از روستاها معارض مردمی روی املاک هست، بیان می کند: کار بازسازی شروع شده و پیشبینی می نماییم تا آخر سال جاری به پایان برسد و مردم در عید نوروز در خانه های جدید خود ساکن شوند.ساخت جاده اولویت دارد
تلاش های خبرنگار مهر برای مصاحبه با نماینده مردم مسجدسلیمان، لالی، هفتکل و اندیکا بی نتیجه بود؛ همینطور فرماندار این شهرستان حاضر به پاسخگویی در زمینه آخرین اقدامات انجام شده و روند رسیدگی به مردم زلزله زده نشد.
یکی از مهم ترین مشکلات شهرستان اندیکا نبود راه دسترسی و ضعف آسفالت برای راه هاست؛ با عنایت به این که برای توسعه زیرساخت ها باید راه دسترسی باشد، این مشکل سبب تضعیف خدمات رسانی دیگر دستگاههای اجرایی هم می شود.
نبود بیمارستان یا درمان بستر مناسبی که کمبود بیمارستان را جبران کند، فاصله داشتن پایگاه های بهداشت، نبود پادزهر برای عقرب زدگی در درمانگاه های فعلی که سبب مرگ کودکان بسیاری در سالهای اخیر شده است.
همچنین نبود آب و برق پایدار، آنتن دهی ضعیف شبکه موبایل و اینترنت، نبود گاز و کمبود مدرسه از دیگر مشکلات مردم در شهرستان اندیکا است.
در این شرایط سخت سرما و بارش باران که تردد برای مردم سخت شده مسؤلان باید ساخت جاده را در اولویت قرار دهند؛ همینطور با عنایت به زمان بر بودن کار نوسازی و بازسازی منازل باید کانکس های مطمئنی برای اسکان در اختیار مردم قرار بگیرد.

1400/09/16
12:34:17
0.0 / 5
887
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد