آشنایی با زیباترین باغ های شیراز

آشنایی با زیباترین باغ های شیراز

از جمله زیباترین باغ های شیراز باغ ارم و باغ عفیف آباد و باغ دلگشا و باغ جهان نما و یاغ موزه نارنجستان قوام و … می باشد در این مطلب شما را با این باغ ها و بناهای دیدنی شیراز آشنا می کنیم.


آشنایی با زیباترین باغ های شیراز

شیراز یکی از زیباترین شهرهای ایران می باشد که جاذبه های دیدنی وبسیار زیبایی دارد و همه ساله گردشگران زیادی به این شهر زیبا سفر می کنند و از دیدن مکان های دیدنی آن لذت می برند یکی از جاذبه های دیدنی آن باغ های زیبای این شهر است که بسیاز زیبا می باشند. باغ های تاریخی و معروف شیراز که بعضی از آن ها حتی 6000 سال قدمت دارند بخشی جدایی ناپذیر از سرزمین ایران بوده اند. از جمله زیباترین باغ های شیراز باغ ارم و باغ عفیف آباد و باغ دلگشا و باغ جهان نما و یاغ موزه نارنجستان قوام و … می باشد در این مطلب شما را با این باغ ها و بناهای دیدنی شیراز آشنا می کنیم. در ادامه با زیباترین باغ های شیراز آشنا شوید. برای بازدید از این باغ های زیبا می توانید ازسایت آس چارتر بلیط تهران شیراز را تهیه کنید.

 

باغ شاپوری شیراز

عمارت شاپوری خانه ای از دوران قاجار است که در مرکز بخش قدیمی شهر شیراز قرار دارد. ساختمان این عمارت دارای آینه کاری های زیبا است که اکنون مکانی برای بازدید عموم است. این مکان دارای کافی شاپ و رستورانهای خوبی است که غذاها و نوشیدنی های سنتی شیرازرا سرو می کنند.

ساعات بازدید عمارت شاپوری : 9 صبح تا 12 شب

آدرس عمارت شاپوری شیراز

این بنا که مربوط به اوایل دوره پهلوی است در شیراز، خیابان انوری، روبروی خیابان اهلی واقع شده ‌است. دسترسی به این محل از طریق بلوارکریم خان زند ممکن است.

 

باغ ارم شیراز

بازدید از باغ تاریخی ارم یکی از مهمترین کارهایی است که درباید در شیراز انجام شود. زیراکه این باغ یکی از بهترین نمونه های باغ های پارسی است. باغ ارم در یونسکو به عنوان میراث جهانی و سمبلی از باغهای ایرانی ثبت شده و شهرت جهانی یافته است. درحال حاضر نه تنها به دلیل هویت تاریخی خود بلکه به دلیل زیبایی و همچنین به عنوان یک مرکز تحقیقات گیاه شناسی ، بازدیدکنندگان را ازهمه جای دنیا جذب می کند. درمورد زمان ساخت این باغ اطلاعات دقیقی وجود ندارد. اما تاریخ ساخت آن را به دوران سلجوقیان نسبت داده‌‌اند و دلیل آن نیز این بود ‌که چند باغ تخت دیگر توسط فرمانروای وقت فارس که از سوی سلجوقیان حاکم فارس بود ساخته شده بود.

ساعت بازدید از باغ ارم: 8 صبح تا 8:30 شب

آدرس باغ ارم شیراز

برای دسترسی به باغ ارم شیراز باید به خیابان ارم بروید و در میدان ارم و در نزدیکی مجموعه‌ دانشگاه شیراز به این باغ خواهید رسید.

باغ عفیف آباد شیراز

باغ عفیف آباد یا گلشن از آثار تاریخی شهر شیراز است که نمونهٔ کاملی از هنر گل کاری ایرانی است و در بین باغ های تاریخی و معروف شیراز بسیار مشهور و سازنده عمارت باغ، میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم است که در سال ۱۲۸۴ هجری ‍قمری آن را احداث نمود. این مجموعه شامل یک کاخ سلطنتی، موزه سلاح‌های قدیمی و یک باغ ایرانی است که همگی برای بازدید همگانی فراهم هستند. باغ عفیف آباد با وسعتی حدود ۱۲۷۰۰۰ متر مربع از زیباترین باغ‌های تاریخی شیراز است. شما می توانید با کمتر از سه دقیقه بلیط هواپیما مشهد شیراز را از سایت آس چارتر تهیه نمایید.

 

ساعات بازدید از باغ عفیف آباد: 8 صبح تا 7 شب

آدرس باغ عفیف آباد

این باغ در خیابان عفیف آباد شهر شیراز واقع است و هم اکنون در اختیار ارتش قرار دارد و یکی از بزرگ ترین موزه های سلاح خاورمیانه در آن وجود دارد .

 

باغ موزه دلگشا شیراز

حتما وقتی به آرامگاه سعدی سرزده اید متوجه بوی نارنجی که اطراف را پرکرده است شده اید. این بوی نارنج به خاطر وجود باغی ۶ هکتاری در نزدیکی آن است که به باغ دلگشا معروف است. بیشتر درختان این باغ را بهارنارنج و پرتقال تشکیل می‌دهند و آنچه باعث شهرت این باغ میان باغ های تاریخی و معروف شیراز شده است جز قشنگی خودش، آبنماها و کوشکی‌ است که در میانه آن وجود دارد، ضمن اینکه اولین کلاه فرنگی ایران را هم می ‌توان در این باغ دید و از آن گذشته بهارها جشنواره گل های شمعدانی هم در آن برگزار می شود.

ساعات بازدید از باغ دلگشا: 8 صبح تا 11 شب

آدرس باغ دلگشا

باغ دلگشا با آرامگاه سعدی ۵ دقیقه بیشتر فاصله ندارد و انتهای خیابان بوستان شیراز است.

 

باغ جهان نما شیراز

باغ جهان نام باغی با دیوارهای بزرگ دورتا دور آن است که با طراحی داخلی سنتی زیبایی و هارمونی است و جویبار آن از رودخانه رودکنی تغذیه می کند. در این باغ درختان سروناز و درختان نارنج در تقاطعی به یکدیگر می رسند. . در هر مسیر 8 سرو ، 8 بخش به جویبار بلند و 8 فواره برای هر بخش وجود دارد. از دیگر زیبایی های این باغ، دسته گل های سرخ است که به شکل 8 هشت ضلعی در مرکز باغ کاشته شده اند. همچنین در یک طرح هندسی یک زمین عظیم با گیاهان رنگارنگ وجود دارد. عمارت هشت ضلعی دارای چهار طاقچه است که هر گوشه دارای یک راهرو است. نمای این عمارت از آجر ساخته شده است. درون عمارت یک استخر مرمر وجود دارد. این عمارت در حال حاضر به عنوان موزه فعالیت می کند.

 

ساعت بازدید از باغ جهان نما: 8 شبح تا 9:30 شب

آدرس باغ جهان نما شیراز

این باغ در نزدیکی حافظیه و دروازه قرآن، در شمال شهر شیراز قرار دارد. به چهارراه حافظیه که بروید باید خیابان حافظ را به سمت شمال بروید. بعد از مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در سمت راست خیابان باغ جهان نما خودنمایی می ‌کند. اگر هم از دروازه قرآن مستقیم وارد خیابان حافظ بشوید بعد از خیابان نفت، باغ جهان نما شیراز را در سمت چپ خودتان می‌ بینید.

نارنجستان قوام شیراز

قوام الملک در سال ۱۲۵۲ هجری قمری به حکومت فارس منصوب گردید و در محله سکونت خویش (محله بالاکفت) اقدام به احداث ابنیه تاریخی و سکونتی نمود که به شکل ‌گیری مجموعه قوام منجر گردید. این مجموعه که در بین عامه مردم به باغ قوام معروف است بواسطه نام بنای بیرونی خود امروز به نارنجستان قوام معروف است. مجموعه قوام بین سال‌های ۱۲۵۷ و ۱۲۶۷ مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته و تکمیل گردیده است. این مجموعه از عناصر متعددی تشکیل یافته که عمده‌ ترین این عناصر عبارتند از حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتب خانه قوام (خانه عرقیها)، اندرونی قوام (منزل زینت الملک)، دیوان خانه قوام (نارنجستان)، حمام اختصاصی قوام و اصطبل و زنجیرخانه (در حال حاضر از بین رفته است). البته بازارچه‌ای هم در این مجموعه وجود داشته که در اثر احداث خیابان لطفعلی خان زند از بین رفته ‌است. یکی از زیباترین و مشهورترین باغ‌های ایرانی ا‌ست.

ساعات بازدید از نارنجستان قوام:

شش ماهه اول: 20-8:00 ،  شش ماهه دوم: 18.30 -8:00

باغ های زیبا و چشم نواز شیراز وقتی در بهار و به خصوص در اردیبهشت به شیراز سفر می کنید مطمئنا عطر بهار نارنج ، گل رز و گل های محمدی عقل و هوش را از سرتان می برد و بی اختیار شما را به سمت باغ های سرسبز و بی نظیر این شهر زیبا می کشد. شهر شیراز سراسر زیبایی و شگفتی است در سرتاسر این شهر می توانید مکان هایی را پیدا کنید تا از بودن در ان لذت ببرید. باغ های منحصر به فرد این شهر چشم هر بیننده ای را خیره می کند و جشنواره ی گل های رنگارنگ این زیبای را تکامل می بخشد. باید سر فرصت به این باغ های زیبا که زبان زد همه است سری زد و جانی دوباره از این باغ های زیبا گرفت. با تهیه بلیط چارتر از سایت آس چارتر از تخفیفات ویژه ای برخوردار شوید.

1400/10/02
21:20:52
0.0 / 5
904
تگهای خبر: رپورتاژ , هنر , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد