پیام وزیر كشور به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله؛

مساله مبتلابه کنونی کشور شرایط خشکسالی، تنش آبی و پدیده فرونشست است

مساله مبتلابه کنونی کشور شرایط خشکسالی، تنش آبی و پدیده فرونشست است

وزیر کشور و نایب رییس شورایعالی مدیریت بحران کشور در پیامی به مناسبت روز ملی ایمنی در مقابل زلزله اظهار داشت: مساله مبتلابه کنونی کشور شرایط خشکسالی، تنش آبی و پدیده فرونشست است.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا- طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در متن پیام دکتر وحیدی وزیر کشور به مناسبت روز ملی ایمنی در مقابل زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی آمده است:

"پنجم دی در تقویم رسمی جمهوری اسلامی، بعنوان "روز ملی ایمنی در مقابل زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی" نامگذاری شده است. شعار سال جاری "همکاری همه جانبه دستگاههای اجرائی ملی و محلی با مردم برای کاهش ریسک بلایا" می باشد.

سازمان مدیریت بحران کشور که با هدف ارتقای توانمندی جامعه در امور پیشبینی و پیشگیری، کاهش خطر و صدمه پذیری، پاسخ موثر در مقابل مخاطرات طبیعی، حوادث و بحران ها فعالیت می کند، با درک اهمیت نقش مردم در کاهش خطر حوادث، دستورالعمل مشارکت نهادهای مردمی در مدیریت بحران را با همکاری و همفکری نمایندگان سمن ها و موسسات علمی تخصصی ذیربط تدوین نموده است.

در کنار حوادث طبیعی مختلف که همه ساله در جای جای کشور رخ می دهد، مساله مبتلابه کنونی کشور شرایط خشکسالی، تنش آبی و پدیده فرونشست می باشد. افزایش روز افزون بهره برداری از آب های زیرزمینی، می تواند به نشست و یا فروریزش سطح زمین منجر شود که متاسفانه سرشتی بازگشت ناپذیر دارند و به سختی میتوان آنها را کند و مهار نمود که اصلاح روش های مدیریت منابع آب و تغییر روش های آبیاری را نیاز دارد.

سازگاری و همزیستی کلیدی ترین مفهوم در رویارویی با شرایط کم آبی است. یعنی باید شرایط اقلیمی ایران را مبنای هرگونه راهبرد، برنامه و اقدام در بهره برداری از منابع آب قرار داد. کاهش باران و تأثیر آن بر کاهش ذخیره آبی، ایران را در وضعیت تنش آبی قرار داده است؛ ازاین رو سازگاری با کم آبی یک لزوم است.

طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در بخش دیگری از این پیام امده است: اینجانب با گرامی داشت یاد و خاطره درگذشتگان حادثه زلزله بم برخود لازم می دانم از زحمات همه همکاران عضو ستادهای پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در سطوح ملی، استان ها و شهرستان ها و همیاری های مردم عزیز و شریف ایران سپاسگزاری نموده و امید دارم در سایه تلاش و همدلی در ساختن کشوری ایمن بیشتر از پیش موفق باشیم."
1400/10/05
20:48:07
0.0 / 5
675
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد