شهردار تهران:

هوشمندسازی، چاره رفع ترافیک و آلودگی هوا است

هوشمندسازی، چاره رفع ترافیک و آلودگی هوا است

شهردار تهران اظهار داشت: با هوشمندسازی و فناوری بایدتعداد سفرها را کم و حداقل جابجایی را داشته باشیم تا مشکل هوا حل شود.به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا علیرضا زاکانی در نشست نخبگان منطقه ۲۲ با گرامیداشت یوم الله نهم دی، روز بصیرت اظهار داشت: پیام انقلاب چهار مفهوم آزادی، عدالت، معنویت و پیشرفت است که اگر محقق شود کشور به گلستان تبدیل می شود و ما هم باید با حضور مردم، اهداف انقلاب را دنبال نماییم. حاصل کار باید امکان رشد و تعالی انسان ها و برخورداری جامعه از آسایش و آرامش را فراهم آورد چونکه چنین جامعه ای امکان ظهور و بروز استعدادها و ظرفیت ها و تشدید تحقق اهداف را فراهم می آورد.

شهردار تهران با اشاره به اینکه در کنار خصوصیت ها و توانمندی ها عیوبی داریم که بدون این که پروایی از گفتن آنها داشته باشیم، باید آنها را با کمک هم حل نماییم، اضافه کرد: اگر در کنار هم قرار بگیریم می توانیم جامعه را بسازیم. از یک مسئول به تنهایی اندکی کار برمی آید اما اگر به توان و قدرت مردم گره بخورد، این قدرت و ظرفیت انتهایی نخواهد داشت.

زاکانی افزود: تهران سراسر قابلیت است، اگر با مردم دیده شود و فکر و اندیشه پیشروی مطرح شده را یک اراده جمعی و اقدام مناسب همراه نماییم. تهران یک اکوسیستم و بخش های متصل به هم است و نگاه بخشی نسبت به موضوعات آن پاسخگوی نیازها نیست و باید جنبه های نرم افزاری و سخت افزاری را در کنار هم دنبال نماییم.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: کمتر از چهار ماه است که توفیق خدمتگزاری در شهرداری داریم. میراثی که در دست ما است نقاط قوتی دارد که باید بپذیریم و بر آن بیفزاییم و نقایصی در آن وجود دارد که باید حل نماییم و از اشتباهات عبرت بگیریم. در شهرداری سعی کردیم چشم انداز درستی برای همه تهران ترسیم نماییم و در هر منطقه شرایطی را به اقتضای جغرافیا و خصوصیت های آن منطقه در نظر بگیریم.

زاکانی در ادامه اظهار داشت: در هر محله شرایطی را فراهم نماییم که نخبگان آن محله برای آن تصمیم بگیرند و محله بر محور نخبگان ساخته شود. ظرفیت های مردم را بر مدار نخبگان بعنوان پیشران به حرکت در بیاوریم.

وی ضمن اشاره به این که علم به ظرفیت های نخبگان کمتر مورد دقت قرار گرفته است، اضافه کرد: علاوه بر استفاده از ظرفیت های نخبگان در جوانی و نوجوانی باید بر تجربه های انباشته شده آنان پس از این دوران تکیه نماییم و با استفاده از مردم و ظرفیت های آنها پروژه های مختلف را بگونه ای انجام دهیم که گلوگاه های جدی را پشت سر بگذاریم.

شهردار تهران افزود: باید با فهم درست و انتخاب مطلوب، هویت علمی و فناوری پیدا کند چونکه دانشگاه های تهران محور علم و فناوری هستند. باید پارک های علم و فناوری را تشکیل دهیم و برای ایجاد این کارها لکه های چند ده هکتاری را مشخص و روسای دانشگاه ها را برای همکاری دعوت نماییم.

زاکانی افزود: تهران همینطور باید از هویت ورزشی و نشاط برخوردار شود. باید سبک زندگی و شرایط ما هم سنخ با یک جامعه پیشرو شکل بگیرد که برای این کارها نیازمند مردم هستیم و باید برای اجرای کلان پروژه ها و خرد پروژه ها مردم را به میدان بیاوریم.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری در رویارویی با مسائل اجتماعی و صدمه های اجتماعی امروز مسئولیت های خویش را می پذیرد و باید درباره کودکان خیابانی، معتادان و تکدی گری مسئولیت داشته باشد. بر همین مبنا با۱۰ تا ۱۵ دستگاه هر هفته جلسه داریم تا این مشکلات را حل نماییم و باید به مسائل بنیادی در این موضوعات دقت کنیم همینطور شهرداری متولی مبحث هوای پاک در تهران شده است و ۲۳ دستگاه در اینباره مسئولیت دارند که بنا شد شهرداری تهران محور باشد و بقیه بخش ها در آن کمک کنند. مباحثی مانند ذرات آلاینده و مباحث حمل و نقلی و غیر حمل و نقلی که در آلودگی موثرند، بررسی شود.

شهردار تهران اظهار داشت: طبق برنامه تا سال ۱۴۲۰ باید مترو تهران تکمیل شود و انتقال ۱۰ میلیون نفر از راه آن صورت گیرد اما با قابلیت هایی که داریم باید بتوانیم تا چهار سال دیگر خطوط مترو را تکمیل نماییم البته مشکل منابع وجود دارد و حل این مشکل راهی جز مشارکت مردم ندارد. باید با هوشمندسازی و فناوری تعداد سفرها را کم نماییم و حداقل جابجایی را داشته باشیم تا مشکل هوا حل شود.

زاکانی اضافه کرد: ۱۲ هزار کیلومتر پیاده راه داریم که مناسب سازی نشده است. برای سال آینده ۶۰۰ کیلومتر برای مناسب سازی در نظر گرفته شده است و باید طی شش سال با ضریب فزاینده ای مناسب سازی پیاده راه ها و پس از آن ابنیه را با عنایت به افزایش سالمندان انجام دهیم تا با همین مناسب سازی سفرهای داخل محله هم به صورت پیاده صورت گیرد.

وی افزود: منطقه ۲۲ ساخته شده اما نسبت به سرانه های آن غفلت شده است. این مسئله برای ما پیام سختی دارد که باید کارهای اضطراری را انجام دهیم. بحث فاضلاب و آب های سطحی، منطقه را در معرض صدمه قرار می دهد و برای ۲۵۰ هزارنفر از ساکنان منطقه گلوگاه هایی بوجود می آورد. ضمن این که جمعیت فعلی با استقرار همه ساکنان در مجتمع ها ۲.۵ برابر و مشکلات بیشتر می شود ازاین رو باید امروز این اتفاق را رقم بزنیم و توجه به زیرساخت ها داشته باشیم و منطقه هم باید از خصوصیت های ممتاز خود بهره بگیرد. باید بتوانیم به سرعت توسعه سرانه های هفت گانه را داشته باشیم البته وضعیت منطقه در بحث فضای سبز مناسب می باشد اما در بحث آموزشی و فرهنگی و سایر حوزه ها و زیر ساخت های فاضلاب و آب های سطحی باید توسعه پیدا کند.

به گزارش سایت شهر، شهردار تهران اظهار داشت: باید با اقداماتی که صورت می گیرد مقدمه حضور فعال مردم را برای تغییر و تحول فراهم نماییم. در کنار مردمسالاری دینی در بحث سیاسی، اقتصاد و اجتماع و فرهنگ ما هم باید مردمسالار باشد. امیدواریم شهر تهران الگو و منطقه ۲۲ هم الگوی سایر مناطق در بعضی از ابعاد و حوزه ها باشد.

/


1400/10/09
17:43:59
0.0 / 5
604
تگهای خبر: آموزش , پروژه , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد