در گزارش بكسیها بیان شد؛

ارائه وام قرض الحسنه و مشارکت در ساخت مسکن اولویت بنیاد علوی است

ارائه وام قرض الحسنه و مشارکت در ساخت مسکن اولویت بنیاد علوی است

رییس بنیاد علوی ارائه وام قرض الحسنه و مشارکت در ساخت مسکن را از برنامه های دارای اولویت این بنیاد اعلام نمود.وحید خاوه ای رییس بنیاد علوی در بازدید از خبرگزاری مهر و نشستی که به همراه معاونان خود با خبرنگار مهر داشت درباره کارهای این بنیاد در مناطق محروم گفت: ما کار ویژه ای در مناطق انجام نمی دهیم مگر این که تلاش نماییم مردم نسبت به توان و استعداد خودشان باورمندی تازه ای پیدا کنند. ما می خواهیم مردم دور هم جمع شوند، یک جا کارها زودتر انجام می شود و در جای دیگر دیرتر نتیجه می دهد یا این که ما نمی توانیم انگیزه ها را تهییج نماییم تا وارد یک فرآیند تحول درونی شوند. این اتفاقات ظواهر متفاوتی پیدا می کند ظاهر آنها می شود کارهایی که در زمینه دامپروری، صنایع دستی، ساخت و ساز و … انجام می گیرد.
وی اظهار داشت: تلاش ما بر این است که خودشان در زندگی بتوانند تحولی به وجود بیاورند. بدین سبب اهتمام می نماییم توانمندشان نماییم. دور هم کار کنند و تجربه به دست بیاورند مردم باید بدانند که اگر پروژه ای موفق شد یا شکست خورد؛ نقش شأن دراین زمینه چیست.

رئیس بنیاد علوی اظهار داشت: ما پس از دو یا سه سال از هر منطقه ای که کار می نماییم خارج می شویم تا حضورمان طولانی نشود اما در خروجمان از قلعه گنج تأخیر داشتیم باید زودتر عملیات پایدارسازی را انجام می دادیم. در قلعه گنج اگر کسی بافندگی می کند حمایت می شود تا مهارتش را گسترش دهد و محصولش خریداری یا دیده شود. بدین سبب مردم را باید نسبت به داشته های خودشان بینا کرد.
خاوه ای درباره کارهای همسو با سایر ارگان ها در مناطق محروم نیز توضیح داد: حتما هنگام ورودمان به هر منطقه محرومی توجه می نماییم که بقیه نهادها در مناطق چه فعالیتی کرده اند یا اصلاً حضوری دارند یا نه. عمدتا با ستاد اجرائی فرمان امام (ره) هماهنگ می شویم شاید چون بقیه جاها کارهای گسترده ای انجام نمی دهند. نکته دیگر این که مقیاس کارهای ما شهرستانی است و جایی مانند بنیاد مسکن محدودتر است یا مبنای سپاه دهستان ها بوده است. ولی با همه مجموعه ها در ارتباط هستیم تا باردیگر کاری انجام نشود. در زمینه معیشتی نیز اگر اقدامی انجام یا بسته ای توزیع شود، با کمیته امداد یا بسیج و جهاد خواهد بود. اهتمام می نماییم در مناطق هدف اگر از قبل کاری انجام شده، آنرا تکمیل نماییم یا اقدامات دیگری صورت گیرد.

فرهاد قادریان معاون طرح آبادانی و پیشرفت بنیاد علوی هم در این جلسه اظهار داشت: بودجه بنیاد علوی در سال ۱۴۰۰ با فزایش خوبی نسبت به سال قبل مواجه گردید. این بنیاد کارهای متنوعی از مسکن تا خدمات اجتماعی، مادران حامله و معلولان دارد. در سنوات اخیر بنیاد مستضعفان عزم خودرا جزم کرد تا با امانت هایی که در اختیار دارد، برای مستضعفان هزینه شود.
خاوه ای نیز در تکمیل صحبت های قادریان درباره بودجه سال ۱۴۰۱ و نحوه هزینه کرد آن در مناطق محروم اظهار داشت: بودجه بنیاد مانند دولت نیست که بگوییم نسبت به سال قبل افزایش داشته است یا نه. ما به هر منطقه ای به هر اندازه ای که ظرفیت داشته باشد، منابع می بریم. کار و هدف ما مشارکت با مردم است. بعنوان مثال در منطقه ای که مسیر سیل موجب می شد، باغات تخریب شوند ورود کردیم. مردم منتظر بودند که سیل بند ایجاد نماییم گفتیم منتظریم تا مردم پای کار بیایند. گفتند که چنین چیزی امکان پذیر نیست. ما کار را تعطیل کردیم الان اگر به همان منطقه سر بزنید می بینید که مردم خودشان پول جمع می کنند و مسائل شأن را حل می کنند ما توانستیم با آنها مشارکت کرده و مشورت دهیم تا با کار جمعی مشکلاتشان را حل کنند. این تغییری بود که آنجا رخ داد. شاید اگر به منطقه ای ۲۰۰ میلیون تومان پول تزریق می شد ما به این هدف نمی رسیدیم. اتفاقاً بودجه ما باید کاهشی باشد. تا مردم بتوانند خودشان به درآمد رسیده و پایداری آنرا حفظ کنند. ما کارهای اجتماعی انجام می دهیم اگر قرار بود کار توسعه ای و عمران صورت گیرد، باید پول به منطقه تزریق می شد اما نظام بودجه کارهای اجتماعی متفاوت می باشد.

خاوه ای درباره با اهمیت ترین برنامه ۱۴۰۱ نیز اظهار داشت: ما دو کار را بصورت فراگیر انجام می دهیم تک تک پروژه ها برای ما مهمست چون در گفتگو با مردم انجام می شود. کاری مهم تر از این برای ما نیست. باید در زمینه قرض الحسنه کارهایی صورت گیرد. در سایر مناطق یا مناطق هدف برای مشاغل خرد و خانگی وام قرض الحسنه در نظر می گیریم. در کل کشور این مساله پشتیبانی می شود. چون موجب افزایش درآمد پایدار برای خانواده ها خواهد شد. ما به مشاغل بزرگ کاری نداریم. اما در زمینه مشاغل خرد و خانگی متناسب با هزینه ایجاد شغل پایدار وام تعلق می گیرد. الان مشاغل برای پایدارسازی حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان بودجه نیاز دارند برای ایجاد شغل حدود ۱۵۰ تومان منابع نیاز است. وام ها هم در همین حدود است. حتی شاید تعدادی از مشاغل با ده میلیون تومان یا کمتر نیز ایجاد شوند. مشاغل خانگی به طور معمول کمک هزینه است.
وی افزود: اولویت دوم ما این است که در زمینه مسکن محرومین فعالیت نماییم. تفاهم ده هزار واحدی با کمیته امداد امام خمینی (ره) برای تحت پوشش قرار دادن در ۶۰ منطقه داریم. با بنیاد مسکن نیز در ۷۰ منطقه تفاهم برای ایجاد ۲۰ هزار واحد نوشته ایم. کمیته امداد هم برای ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی برنامه دارد برای این واحدها سیمان را تامین می نماییم که با پروژه های دیگر در مجموع می توان گفت برای ساخت نزدیک به صد هزار واحد مسکونی کمک می نماییم. اینها علاوه بر برنامه هایی است که در تفاهم با وزارت راه بسته ایم. در این تفاهمنامه نیز قرار شد تا با زمینهای بنیاد، نزدیک به صد هزار واحد مسکن برای اقشار متوسط و دهک های پایین ساخته شود.

در این جلسه علیرضا قزل مدیر عامل شرکت تجاری توسعه تجارت زرفام کیش اظهار داشت: ما می خواهیم مردم درآمد بیشتر و تثبیت شده ای داشته باشند. رویکرد اساسی این است که آگاهی دهیم و متحد شوند تا کاری که می خواهند صورت گیرد. بدین سبب برمبنای توانمندی و درخواست شأن آموزش می دهیم تا در آن حوزه فعالیت کنند و به درآمد برسند. یا به شبکه های تخصصی دیگر معرفی شوند. از هلدینگ های بنیاد مستضعفان نیز برای مساعدت با کار و اشتغال مردم استفاده می نماییم. مردم باید دارایی بیشتری داشته باشند تا ما از آن منطقه خارج شویم. ما تنها روی یک موضوع تمرکز نمی نماییم بلکه خدمات عام را در نظر می گیریم اگر آنها درخواست یکسان داشته باشند کمک های ما هم نمود بیشتری روی آن دارد اما تلاش می شود همه مشاغل در نظر گرفته شوند.

1400/10/25
22:26:35
0.0 / 5
784
تگهای خبر: آموزش , پروژه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد