مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای كشور خبر داد

برخورد با نصب کننده های کاتالیست اجاره ای برای فریب مراکز معاینه فنی

برخورد با نصب کننده های کاتالیست اجاره ای برای فریب مراکز معاینه فنی

بکسیها: مدیریت امور اجرائی معاینه فنی خودرو های کشور با اشاره به این که با بهره گیری از اکیپ های فنی سیار و دستگاه آنالیز گاز خروجی خودرو ها به هنگام تردد در کنار جاده کنترل می شوند، از برخورد با افرادی که به قصد فریب مراکز معاینه فنی مبادرت به نصب کاتالیست اجاره ای کرده اند، آگاهی داد.


عبدالله متولی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر تأثیر کاتالیست در بهبود عملکرد خودرو ها اظهار داشت: درباب کاتالیست باید به ماده ۲ بخشنامه کاهش آلایندگی هوای کلانشهرها مصوب سال۱۳۹۰ در هیئت وزیران اشاره کنم. امیدواریم بر طبق این ماده و دو تبصره ذیل آن؛ از یک سو تولید و عرضه کاتالیست باکیفیت در کشور به جهت کاهش قیمت آن، افزایش یابد و از سویی با همکاری جمعی ارگان هایی همچون وزارت صمت، سازمان محیط زیست و دستگاه های انتظامی و قضایی، نظارت بر تعمیرگاه های متخلفی که به قصد فریب مراکز معاینه فنی مبادرت به نصب و اجاره کاتالیست می کنند؛ تشدید شود.

وی ادامه داد: طبق بررسی های انجام شده کاتالیست ۹۰ درصد از گازهای سمی را بی اثر می کند، چنانچه بعنوان نمونه هیدروکربن های نسوخته که از موتور خارج می شوند را تبدیل به آب و دی اکسید کربن می کند و یا اکسیدهای ازُت را به گاز ازُت تبدیل می کند که این موارد بسیار در کاهش آلودگی هوا موثر هستند.
کارآیی کاتالیست های تولید داخل تا مسافت ۸۰ هزار کیلومتر موثر است

متولی، کارآیی کاتالیست های تولید داخل را تا مسافت ۸۰ هزار کیلومتر موثر دانست و اضافه کرد: پس از طی این مسافت کاتالیست ها عملا کارآیی خودرا از دست می دهند و در این صورت میزان آلایندگی خودرو تا ۵ برابر افزایش می یابد و این نکته بسیار مهمی است که باید بطور جدی مورد توجه قرار گیرد. چنانچه خودروهایی که ۴ سال از عمرشان می گذرد حتما باید گواهی معاینه فنی را دریافت کند؛ اما نکته اینجاست که شاید یک خودرو بواسطه عملکردش طی یک سال این ۸۰ هزار کیلومتر را طی نماید. بدین سبب این خودرو حتما باید مبادرت به تعویض کاتالیست خود کند چون در غیر این صورت با تولید حجم زیاد گازهای سمی خطرناک، می تواند برای پاکیزگی هوا و در نهایت سلامت شهروندان مضر باشد.
وی افزود: از بعد اجتماعی هر شهروندی باید نسبت به سلامت شهروندان حساس باشد و بموقع مبادرت به تعویض کاتالیست بی کیفیت خودروی خود کند تا سبب تشدید آلایندگی هوا و خسارت های کلان ناشی از آن نشود.
مدیر امور اجرائی معاینه فنی خودرو های کشور درباره استفاده بدون مجوز برخی افراد از کاتالیست اجاره ای، اظهار داشت: رانندگان باید بدانند که با بهره گیری از اکیپ های فنی سیار و دستگاه آنالیز، گاز خروجی خودرو ها به هنگام تردد در کنار جاده کنترل می شوند و به لحاظ فنی سنجش آنها انجام می شود؛ پس اگر در جریان پیگیری ها به مواردی برخورد شود که افرادی به قصد فریب مراکز فنی مبادرت به نصب کاتالیست یا قطعات اجاره ای کرده اند، بی شک با آنها برخورد قانونی صورت می گیرد و پرونده مالکین چنین خودروهایی به دادگستری و مراجع قضایی ارجاع خواهد شد، ولی استفاده بدون مجوز از کاتالیست اجاره ای از طرف مراکز معاینه فنی قابل شناسایی نیست.
۵۲ درصد از مردودی خودرو های کشور به سبب آلایندگی خودرو بوده
کاتالیست ۹۰ درصد گازهای خروجی را تصفیه و به بی خطر تبدیل می کند
وی با اشاره به این که از شروع سال جاری۵۲ درصد از مردودی خودرو های کشور به سبب آلایندگی خودرو بوده است، اشاره کرد: آیتم های مختلفی وجود دارد که یک خودرو به سبب آلایندگی رد می شود یعنی نشان نمی دهد که این مردودی به سبب نقص کاتالیست بوده یا بطورمثال به خاطر روغن سوزی خودرو بوده است و… چون ما گازهای خروجی از اگزوز را در نظر می گیریم؛ امایکی از آیتم هایی که جلوی آلایندگی گازها را می گیرد کاتالیست است که ۹۰ درصد گازهای خروجی را تصفیه و به بی خطر تبدیل می کند.
متولی اضافه کرد: طی بررسی های صورت گرفته ۹۰ درصد خودرو ها بعد از مردودی در آزمون آلایندگی نسبت به رفع نقص خودرو اقدام نموده اند که این مساله گویای موثر بودن آزمون های معاینه فنی در شناسایی و رفع نقایص خودرو خصوصاً در حوزه آلایندگی است.
منبع:

1400/11/08
20:22:43
0.0 / 5
564
تگهای خبر: دستگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد