تعیین تکلیف پروژه های مشارکت و سرمایه گذاری شهرداری تهران در بوجه ۱۴۰۱

تعیین تکلیف پروژه های مشارکت و سرمایه گذاری شهرداری تهران در بوجه ۱۴۰۱

به گزارش بکسیها اعضای شورای اسلامی شهر تهران با ۲۰ رای موافق پروژه های مشارکت و سرمایه گذاری شهرداری تهران را در بودجه سال آینده به تصویب رساندند.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در ادامه بررسی تبصره های بودجه سال آینده بررسی تبصره نوزدهم این بودجه را در دستور کار خود داشتند که در همین راستا امانی در تشریح این تبصره اظهار داشت: در اجرای جزء پنجم و ششم بند «د» و جزء هفتم بند «هـ» مصوبه ابلاغی شورای اسلامی شهر تهران در تاریخ ۱۷ آبان ماه سالجاری تحت عنوان سند سیاست های حاکم بر تدوین برنامه و بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری تهران و به منظور جلب مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی، شهرداری مجاز است با رعایت آئین نامه مالی شهرداری ها در زمان ابلاغ بودجه، ۱۰ درصد از سرجمع اعتبارات ردیف های اعتباری تملک دارایی سرمایه ای را کسب و در ردیف متمرکز تحت عنوان اعتبارات متمرکز اجرای پروژه های مشارکت و سرمایه گذاری منظور کند تا بعنوان آورده شهرداری در پروژه های غیرخودگردان مشمول بهره مندی از اعتبارات شهرداری تهران تلقی شود.
وی ادامه داد: بدین منظور معاونت برنامه ریزی شهرداری تهران مجاز است صرفاً برای پروژه های مشارکتی که مدل اقتصادی آنها غیر خودگردان تعیین و به تایید سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی رسیده باشد بعد از انعقاد قرارداد نسبت به ایجاد ردیف متناظر در بخش تملک دارایی سرمایه ای اقدام و تا سقف ۳۰ درصد مبلغ قرارداد را به واحد اجرایی مربوطه ابلاغ کنند.
وی ادامه داد: منابع حاصل از واگذاری سهم شهرداری تهران در پروژه های مشارکتی در قالب مقررات و آئین نامه های مالی و معاملاتی شهرداری تهران بعد از تحقق یا واریز به خزانه صرفاً در چارچوب اعتبارات پروژه های متملک دارایی سرمایه ای قابل تخصیص بوده و در گزارش تفریغ بودجه شهرداری تهران هم انعکاس می یابد.
وی افزود: شهرداری تهران موظف است نسبت به شناسایی اقتصادی بودن پتانسیل های شهر تهران در کلیه عرصه ها بخصوص املاک و اراضی شهرداری تهران تا آخر شهریورماه سال آینده اقدام و بسته به پروژه های مشارکت مدنی، عمومی و خصوصی، به شورای اسلامی شهر تهران عرضه کند.
وی تصریح کرد: کلیه واحدهای اجرایی مکلفند کلیه مستندات، مطالعات و مجوزهای مورد نیاز پروژه ها از قبیل مطالعات فنی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی و پدافند غیرعامل را پیش از هرگونه مبادرت به عقد قرارداد مشارکت، تهیه و تاییدیه سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی و سایر مراجع مورد نیاز را دریافت کنند.
امانی افزود: شهرداری تهران مجاز است علاوه بر پروژه های مشخص شده در جدول بخش هشتم، سایر پروژه های مشارکتی نیمه تمام و یا جدید را منوط به انجام مطالعه اقتصادی و احصاء مدل اقتصادی پروژه و تایید سازمان سرمایه گذاری اجرایی کند. همینطور شهرداری تهران موظف است با انجام مطالعات لازم نسبت به احصاء اقلام دارایی ها و منابع نامشهود و داده های شهر اقدام نموده و برنامه مولدسازی این ذخایر را از راه آزادسازی و به اشتراک گذاری با کلیه فعالان اقتصادی و اجتماعی با هدف شکل گیری پلت فرم اقتصاد دیجیتال شهری و دستیابی به درآمد پایه دار از محل خدمات نوین را تا آخر شهریورماه سال آینده تهیه و به شورای شهر تهران ارائه نمایند.
وی تصریح کرد: در این تبصره به شهرداری تهران اجازه داده می شود تا علاوه بر پروژه های مشخص شده در این تبصره با تأمین منابع مالی از راه جذب مشارکت بخش خصوصی یا سایر روش های تأمین مالی نسبت به اجرای پروژه های عنوان شده در این تبصره اقدام نمایند.
قائمی در جریان بررسی این تبصره با عرضه پیشنهادی اظهار داشت: پیشنهاد می کنم در این تبصره عنوان شود که اجرای پروژه ها بعد از تصویب طرح جامع ریلی و سیر مراحل قانونی آن اجرایی شود و همینطور در ادامه برخی از پروژه های مشارکتی به لیست این تبصره همچون راه اندازی پارکینگ خیابان مدنی و پارکینگ های طبقاتی هاشمی، منطقه ۱۸، وحدت، فردوس، توحید، ماهان، نیایش و پارکینگ مکانیزه جانبازان اضافه شود.
چمران بعد از عرضه پیشنهاد قائمی اظهار داشت: با عنایت به این که پیشنهاد اضافه شدن اجرای پروژه ها بعد از تصویب طرح جامع ریلی مشکلاتی را به وجود می آورد بهتر است بنویسیم بعد از طی مراحل تصویب طرح جامع ریلی، چونکه این طرح در شورای ترافیک کشور بررسی می شود و بعد از تصویب قابل اجراست.
به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران بعد از بحث و بررسی در نهایت با ۲۰ رای موافق تبصره نوزدهم لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران را به تصویب رساندند.
منبع:

1400/11/25
09:02:55
0.0 / 5
774
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد