رشد ساخت و ساز در غرب تهران عامل تغییر حجم رواناب ها و افزایش احتمال جاری شدن سیلاب

رشد ساخت و ساز در غرب تهران عامل تغییر حجم رواناب ها و افزایش احتمال جاری شدن سیلاب

به گزارش بکسیها، مدیرعامل شرکت خاکریز آب اظهار داشت: رشد چشم گیر ساخت و ساز در غرب تهران منجر به کاهش اراضی نفوذپذیر، تغییر حجم رواناب ها و افزایش احتمال جاری شدن سیلاب شده است.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، سید عبدالمهدی حسینی ضمن اعلام خبر فوق، پروژه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی محدوده بزرگراه فتح را یکی از مجاری درحال اجرای حوضه آبریز چیتگر دانست و تصریح کرد: این تونل که به روش مکانیزه و با بهره گیری از دستگاه حفار تی بی ام در بخش حدفاصل مجرای کاروانسرا سنگی تا مجرای شهریار در حال اجرا می باشد، شامل چهار فاز به طول کلی ۵۵۴۴ متر بوده و عملیات اجرائی آن از سال ۱۳۹۸ شروع شده است.
به گفته ی ایشان، پیشرفت عملیات حفاری در پروژه راه اندازی تونل جمع آوری و هدایت آبهای سطحی محدوده بزرگراه فتح از مرز ۳ کیلومتر گذشت.
حسینی با اشاره به اتمام عملیات حفاری و سگمنت گذاری فاز نخست و نیز اتمام عملیات حفاری فاز دوم پروژه، تصریح کرد: تا حالا ۳۰۳۵ متر از طول این تونل با موفقیت حفاری شده است و پیشرفت کلی عملیات اجرائی از مرز ۷۵ درصد فراتر رفته است.
مدیرعامل شرکت خاکریز آب با بیان آنکه رشد چشم گیر ساخت و ساز در غرب تهران منجر به کاهش اراضی نفوذپذیر، تغییر حجم رواناب ها و افزایش احتمال جاری شدن سیلاب شده است، طراحی و اجرای یک حوضه آبریز در غربی ترین محدوده تهران را اجتناب ناپذیر دانست و اضافه کرد: حوضه آبریز چیتگر در محدوده رودخانه وردآورد و با بکارگیری سامانه ها، مجاری و الگوهای پیاده سازی متفاوت طراحی شده تا رواناب های مناطق ۲۱ و ۲۲ شهرداری تهران با عبور مطمئن از کانال های ارتباطی به سمت تخلیه گاه مناسب (شاخه ای از رودخانه کرج) هدایت شوند.
بنا براعلام پایگاه خبری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، گفتنی است دستگاه حفار TBM مورد استفاده در این پروژه از نوع EPB بوده و به سبب ایمنی بالا در حفاری و حفظ فشار خاک در زمان اجرا، دارای کمترین ریسک برای شهر و شهروندان است. قطر تونل درحال اجرا با این سیستم ۳.۷ متر بوده و طول کل دستگاه به همراه تجهیزات جانبی آن به ۷۰ متر می رسد.
منبع:

1400/12/09
20:35:39
0.0 / 5
546
تگهای خبر: پروژه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد