اعلام برنامه زمان بندی افتتاح ایستگاه های متروی پایتخت در سال 1401

اعلام برنامه زمان بندی افتتاح ایستگاه های متروی پایتخت در سال 1401

بکسیها: مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه درباره افتتاحیه های فصل بهار و همین طور تکمیل مسیر مترو پرند و تامین ناوگان آن توضیحاتی ارائه نمود.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، مسعود درستی درباره برنامه زمان بندی افتتاح ایستگاه های مترو تهران در سال ۱۴۰۱ بیان کرد: ایستگاه ۱۷ شهریور واقع در خط هفت متروی تهران در ایام پایانی اردیبهشت ۱۴۰۱ افتتاح می شود.
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه با اشاره به اینکه پایانه اکباتان نیز در نیمه دوم اردیبهشت ۱۴۰۱ افتتاح می شود، عنوان کرد: همین طور ورودی دوم ایستگاه یادگار امام (ره) نیز با ۲ دستگاه آسانسور و ۴ رشته پله برقی تا اوایل اردیبهشت افتتاح و به بهره برداری رسمی می رسد.
ایشان سپس تاکید کرد که بیشترین تمرکز شرکت راه آهن شهری تهران و حومه در سال ۱۴۰۱ روی رفع نقصها و تکمیل اقدامات باقی مانده خطوط ۶ و ۷ متروی تهران است.
درستی با اشاره به اینکه بهره برداری از خط ۶ به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود، اظهار داشت: بخش مرکزی خط ۶ که بعنوان آمار مسافرگیری بهترین بخش این خط به حساب می آید، بنابر دلایلی هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته است.
تلاش برای بهره برداری از بخش میانی خط ۶
بگفته مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه؛ اولویت و برنامه ریزی اجرائی این شرکت بر اتصال دو بخش شمالی و جنوبی خط ۶ است تا ایستگاه های میانی نیز فعال شوند و ارائه سرویس در خط ۶ به شهروندان ارتقاء پیدا کند.
ایشان سپس افزود: امسال حداقل یک ایستگاه در بخش توسعه غربی خط ۴ مترو افتتاح می شود، البته در تلاش هستیم که ۲ ایستگاه افتتاح شود.
درستی درباره وضعیت فعلی چهار خط جدید متروی تهران توضیح داد: مقدمات شروع عملیات اجرائی که شامل تکمیل مطالعات خطوط ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ می شود به سرعت درحال پیشبرد است تا عملیات اجرائی آن به سرعت شروع شود.
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه، اتصال متروی تهران به شهر پرند را یکی از مهم ترین ماموریت های سال جاری اعلام نمود و اضافه کرد: بخش نهایی این پروژه از ایستگاه فرودگاه امام خمینی(ره) تا ایستگاه پرند امتداد دارد و حدود ۲۰ کیلومتر مسافت را شامل می شود؛ اولین جلسه اتصال ایستگاه فرودگاه امام خمینی(ره) به پرند در ۱۴ فروردین برگزار شد؛ مشکلات منابع مالی رفع شده است و تمامی منابع امسال جذب خواهد شد تا این اتصال در انتهای سال بصورت کامل رخ دهد.
تأمین ناوگان خط متروی پرند زمان بر است
درستی درباره چگونگی تامین واگن های این مسیر بیان کرد: هم اکنون موضوع اصلی میان مذاکرات دولت با شهرداری بر سر ساخت خط است. طی سنوات گذشته دولت متعهد به تامین ۲ هزار دستگاه واگن برای کلانشهرهای کشور شده است و مقرر است که دولت برای تامین ناوگان این خط، علاوه بر سهم مشخص تهران مساعدت بیشتری داشته باشد.
ایشان سپس عنوان کرد: امسال ساخت مسیر ایستگاه فرودگاه امام خمینی(ره) تا پرند تمام می شود اما تامین ناوگان آن زمان بر خواهد بود؛ چونکه پروسه تولید واگن طولانی است.
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه درباره وضعیت فعلی قرارداد ۶۳۰ دستگاه واگن سهم تهران، بیان کرد: پیش پرداخت ۱۵ درصدی که دولت برای این قرارداد داشت، مساعدت بسیار بزرگی بود. تقریباً کارهای بروکراسی آن در حال انجام می باشد و عاملیت آن هم تقریباً مشخص شده است.
درستی ضمن اشاره به تشکیل کارگروهی در شهرداری تهران اظهار داشت: این کارگروه پیگیری می کند تا تصمیمات دولت برای پیش پرداخت ۱۵ درصد عملیاتی شود و منجر به شروع قرارداد تامین ۲ هزار دستگاه واگن مترو برای کلانشهرهای ایران شود. بعد از ۱۸ ماه از شروع قرارداد، اولین واگن ها تحویل ایران می شود.
طبق گزارش سایت شهر، وی پیش بینی نمود که باتوجه به هماهنگی میان ارکان دولت و شهرداری تهران، تا اختتام نیمه نخست امسال قرارداد تامین ۲ هزار دستگاه واگن با چین منعقد می شود.
منبع:

1401/01/25
13:18:40
0.0 / 5
586
تگهای خبر: پروژه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد