پیگیری تصویب قانون ممنوعیت ورود دستفروشان به واگن های مترو

پیگیری تصویب قانون ممنوعیت ورود دستفروشان به واگن های مترو

به گزارش بکسیها مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران از پیگیری شرکت مترو برای تصویب قانون «ممنوعیت ورود دستفروشان به واگن های مترو» توسط هیئت وزیران اطلاع داد و اظهار داشت: مقرر شده تا پیش نویسی از جانب شرکت بهره برداری آماده و به وزارت دادگستری ارسال شود.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، مهدی شایسته اصل درباره وظیفه ابلاغی جدید پلیس مترو توضیح داد: دستورالعملی در مرحله اول به پلیس مترو ابلاغ گردیده است تا این نیروهای پرکار از حضور آقایان دستفروش در واگن ویژه بانوان، ممانعت به عمل آورند. پیشتر هم حضور آقایان و مردان دستفروش در واگن ویژه بانوان ممنوع بوده است اما باتوجه به عدم توجه به این مورد وارد واگن ویژه بانوان می شدند. هم اکنون ۵۳۰ نیروی پلیس در مترو تهران حضور دارند که در ایستگاه ها به صورت شیفتی خدمت رسانی می کنند.
مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه، شکایت از ورود آقایان در واگن بانوان را یکی از پرتکرارترین شکایت های مردمی در حوزه مترو اعلام نمود و اضافه کرد: حل این مشکل، نیازمند یاری و همراهی شهروندان در رعایت هنجارهای اجتماعی است. پلیس مترو از آقایان درخواست می کند تا از واگن ویژه بانوان بیرون بروند و به واگن آقایان بروند.
ایشان در ادامه اطلاع داد که مقرر است در مرحله بعدی این دستورالعمل ابلاغی، حضور دستفروشان در تمامی واگن ها ممنوع شود و پلیس مترو از حضور آنها در واگن ها جلوگیری نماید.
شایسته اصل ضمن اشاره به برگزاری جلسات و مذاکرات با وزیر دادگستری و مراجع قانون گذار برای تصویب قانون «ممنوعیت ورود دستفروشان به واگن های مترو» اظهار داشت: کلیات این طرح در گذشته تهیه شده است. این قانون دستورالعمل اجرایی دارد که باید توسط هیئت وزیران مصوب شود و هماهنگی های لازم برای تصویب و اجرای این قانون در حال انجام می باشد.
تشریح جرائم دستفروشان در صورت ورود به واگن
مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه با اشاره به اینکه مترو مسئول تصویب این قانون نیست، اظهار داشت: به دلیل خلاء قانونی موجود و مرتفع کردن مشکل حضور دستفروشان در واگن های مترو، شرکت بهره برداری متروی تهران متولی پیگیری تصویب این قانون شده است تا با همکاری دستگاههای مربوطه این مشکل حل شود.
ایشان در ادامه بیان نمود: مقرر شد تا پیش نویسی از سمت شرکت بهره برداری آماده و به وزیر دادگستری که رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی دولت می باشد، ارسال شود.
شایسته اصل درباره چگونگی جریمه دستفروشان در صورت ورود به واگن های مترو اظهار داشت: باید اعداد و ارقام جرائم متناسب با شرایط روز باشد. اساس این جرائم کیفری نیست بلکه حقوقی است یعنی جریمه فردی برای دستفروشان تعیین می شود. اگر فردی برای بار اول ناهنجاری های تعیین شده توسط قانون را در مترو انجام دهد، تذکرات اولیه به او داده می شود. اگر باردیگر ناهنجاری صورت گیرد، جریمه فردی اعمال می شود. همینطور اگر فرد برای بار سوم ناهنجاری را انجام دهد از حضور در مترو و استفاده از ناوگان مترو محروم می شود.
بنا براعلام سایت شهر، مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه در بخش پایانی سخنان خود از برنامه ریزی برای ساماندهی دستفروشان و ایجاد غرفه های مختلف در ایستگاه ها برای دستفروشان مترو تهران اطلاع داد.
منبع:

1401/02/05
23:44:48
0.0 / 5
591
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد