پیگیری مهر؛

تشکیل پرونده قضایی برای مسببان تخریب پل سیاهرود

تشکیل پرونده قضایی برای مسببان تخریب پل سیاهرود

تخریب پل تاریخی سیاهرود رودبار به سبب برداشت شن و ماسه و نگرانی مردم منطقه سبب شد امروز معاون پیش گیری از وقوع جرم دادگستری گیلان از منطقه بازدید و از تشکیل پرونده قضایی خبر دهد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- بهرام قربانپور: ۴ اردیبهشت ماه امسال گزارشی با عنوان ادامه بی مهری ها به پل تاریخی سیاهرود / مدعی العموم ورود کرد در خبرگزاری مهر استان گیلان انتشار یافته که گلایه ها و نگرانی ها مردم منطقه سیاهرود را نسبت به لطمه های وارده به پل تاریخی این منطقه منعکس کرد.
حال تعدادی از شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای منطقه سیاهرود به نمایندگی از مردم منطقه، در نامه ای مکتوب به رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی خواهان رسیدگی ویژه به مسئله پل تاریخی سیاهرود شدند. بدین منظور معاون پیش گیری از وقوع جرم دادگستری گیلان امروز از این منطقه بازدید نمود.
صیانت از میراث تاریخی جزو وظایف اصلی همه است
احمد آقایی معاون پیش گیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در این بازدید با اشاره به اهمیت و جایگاه حفظ و حراست از میراث ملی و طبیعی، اظهار نمود: بمحض کسب اطلاع از موضوع لطمه دیدن پل تاریخی سیاهرود، بررسی و برخورد با متخلفین را از دادستان رودبار خواستم.
وی از تشکیل پرونده برای مسببان تخریب پل تاریخی سیاهرود آگاهی داد و اضافه کرد: پرونده مزبور در دست بررسی می باشد و در برخورد با متخلفین هیچ نوع اغماضی پذیرفته نیست.
معاون پیش گیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به اینکه صیانت از میراث تاریخی جز وظایف اصلی همه است، اظهار داشت: دستگاه قضائی در برخورد با متخلفین جدی عمل کرده و کوتاهی در این خصوص به هیچ عنوان پذیرفته نیست.
آقایی با اشاره به اینکه رضایتمندی مردم اولویت دستگاه قضائی است، اشاره کرد: در کنار مردم هستیم و منافع و رضایتمندی مردم برای ما ارزشمندتر از منافع افراد خاص بوده و در مقابل صاحبان قدرت و ثروت می ایستیم.
وی با اشاره به عزم سه قوه برای دفاع از حقوق مردم، اضافه کرد: همه دستگاهها به ویژه مجموعه دستگاه قضائی برای جلب رضایتمندی مردم تلاش می کنند و اجازه تعرض به حقوق مردم و انفال را نمی دهیم.

تاکید بر مرمت و بازسازی پل تاریخی سیاهرود
معاون پیش گیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به اینکه آثار تاریخی و ملی را باید سالم و بدون لطمه به نسل آینده بسپاریم، اشاره کرد: در مقابل هرگونه سو ء استفاده افرادی که با تخریب آثار طبیعی، تاریخی و ملی می خواهند به سود کلان دست یابند با تمام قدرت می ایستیم و این اجازه را به آنها نمی دهیم.
آقایی با اشاره به لطمه های صورت گرفته در بخش هایی از پل تاریخی سیاهرود، اظهار داشت: لطمه های وارد شده بر پل باید توسط فرد خاطی مورد مرمت و بازسازی قرار گیرد.
وی همین طور افزود: میراث فرهنگی استان و شهرستان موظف است قسمت هایی از پل که در سالهای گذشته لطمه دیده را مورد مرمت و بازسازی قرار دهد.
اولویت ایجاد فضای گردشگری در سیاهرود با بومیان منطقه
معاون پیش گیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به این که اولویت ایجاد فضای گردشگری در سیاهرود با بومیان منطقه است، اظهار داشت: دهیاران روستاهای منطقه سیاهرود با ایجاد شرکت تعاونی، مدیریت سایت گردشگری این منطقه را بر عهده بگیرند.
آقایی با اشاره به اینکه منطقه سیاهرود با وجود پارک جنگلی میرزا کوچک خان و پل تاریخی دارای ظرفیت های خوب گردشگری ست، افزود: اگر مقرر است فضای گردشگری در این منطقه ایجاد شود اولویت فعالیت با بومیان و روستاییان منطقه است تا منافع گردشگری به روستاییان برسد نه فقط افراد خاص.
وی با اشاره به این که زمینهای روستایی نباید به غیربومیان فروخته شود، به تشریح لطمه های اجتماعی و فرهنگی فروش زمینهای روستایی به غیر بومیان پرداخت، اضافه کرد: فروش زمینهای روستایی به غیر بومیان سبب تغییر ساختار فرهنگی و اجتماعی روستا می شود.

برخورد جدی با مسببان لطمه به پل تاریخی سیاهرود مطالبه جدی مردم است
مرادپور دهیار سیاهرودپشته نیز در حاشیه این بازدید، اظهار داشت: پل تاریخی سیاهرود میراث و هویت منطقه است و در حفظ آن از جان هم می گذاریم.
وی با انتقاد از ایجاد فضای گردشگری در منطقه سیاهرود، اضافه کرد: ایجاد فضای گردشگری در منطقه سیاهرود توسط افراد غیر بومی، تنش اجتماعی به همراه خواهد داشت.
مرادپور با انتقاد از عدم پیگیری و واکنش دستگاه های اجرائی شهرستان نسبت به مسئله پل تاریخی سیاهرود، اشاره کرد: بی توجهی برخی مسئولان نسبت اتفاق تلخ برای پل تاریخی سیاهرود جای تأمل است.
وی از دستگاه قضائی خواست تا حصول نتیجه مسئله پل تاریخی سیاهرود را پیگیری کند وافزود: برخورد جدی با متخلفین و مسببین به لطمه رساندن پل تاریخی سیاهرود مطالبه جدی مردم منطقه است.
چندی پیش فردی از گروه سرمایه گذاری بخش خصوصی بمنظور ایجاد فضای گردشگری و قایقرانی، قصد لایروبی از رودخانه زیر پل تاریخی سیاهرود را داشته و منجر به لطمه زدن این پل تاریخی شده که همین موضوع واکنش اهالی منطقه را به دنبال داشته است.

1401/02/06
23:24:45
0.0 / 5
536
تگهای خبر: دستگاه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد