رییس كمیته سلامت شورای شهر تهران:

شاخصهای بهداشتی مناطق کم برخوردار تهران مناسب نمی باشد

شاخصهای بهداشتی مناطق کم برخوردار تهران مناسب نمی باشد

به گزارش بکسیها رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران اعلام نمود که سیاستگذاری‎ها و خط مشی‎های سلامت شهر تهران در ۴ مقوله سلامت جسمی، روحی، روانی، معنوی و اجتماعی مدنظر قرار داده شد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، سوده نجفی در نطق قبل از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران که به مناسبت هفته سلامت انجام شد با اشاره به اینکه هفته ملی سلامت، فرصتی فراهم گردید تا با دعوت از دکتر زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و برخی از خانواده های شهدای مدافع سلامت به شورای شهر از زحمات و خدمات این عزیزان تقدیر و تشکری داشته باشیم، اظهار داشت: هفته سلامت یادآور اهمیت بنیادین سلامت در تحقق زندگی سالم و با نشاط است و این هدف مهم زمانی محقق می شود که تمام آحاد جامعه اهمیت سلامتی را دریافته و برای ایجاد و ماندگاری آن تلاش کنند.
به قول عضو شورای شهر تهران، سال جاری شعاری که برای هفته سلامت در نظر گرفته شده است «سلامت ما، سلامت سیاره ما» می باشد که به درستی سلامت انسان را در گروی سلامت زمین تعریف کرده است که این مورد فرصتی است برای هم اندیشی به سبب حل بحران های زیست محیطی جهان که بر سلامت انسان تأثیر مستقیم دارد.

وی با اشاره به اینکه معتقدم که مبحث سلامت یکی از اساسی ترین و حیاتی ترین مسائل کشور است و جزو مسائل درجه یک می باشند و باید با پرهیز از نگاه سطحی و کوتاه مدت، به آن توجه ویژه ای شود، اظهار داشت: جهان در ۲-۳ سال گذشته گرفتار یک بحران بزرگ در حوزه سلامت به نام ویروس کووید ۱۹یا همان کرونا بوده و هست که چالش های اساسی در حوزه اقتصادی و خدمت رسانی ایجاد کرد و خیلی از افراد در سرتاسر جهان قربانی آن شدند. ایران هم از این مورد مستثنی نبود و خیلی از کسب و کارها تعطیل، خدمت رسانی مختل و بر معیشت شهروندان تأثیر گذاشت. همینطور با دلیل دوری از دورهمی ها و اجتماع در محیط های سر بسته مشکلات روحی و روانی را در بعضی از هم وطنان ایجاد کرد. کرونا با وجود تاثیرات مخرب بسیاری که بر کشورهای درگیر این بیماری داشت نشان داد که سلامت اهمیت فراوانی دارد.

نجفی اضافه کرد: بطور قطع برای مبارزه با بیماری و حفظ سلامت جامعه همه افراد در آن نقش دارند و دستگاه ها و نهادهای اجرایی باید با همدلی و همراهی برای دستیابی به نعمت سلامت تلاش کنند که خوشبختانه در مبحث همه گیری ویروس کرونا شاهد یک همدلی و اتحاد در کنار مشارکت اجتماعی ملت بزرگ ایران بودیم.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه همانطور که در خیلی از اظهارنظرها عرض کردم مسائل و مشکلات شهر تهران عزم ملی و همگانی می طلبد و انتظار داریم برای حل چالش های مهم پایتخت سایر نهادها و به مدیریت شهری کمک کنند، اظهار نمود: بطور قطع حل همه مشکلات تهران به تنهایی از مدیریت شهری بر نمی آید و نیازمند بهره گیری و کمک از ظرفیت همه نهادهاست. بعنوان مثال آلودگی هوا که هر از چندی نفس کشیدن را بر شهروندان دشوار و سلامت آنها را تهدید می کند، یک مبحث فرا نهادی است و باید همه نهادها و دستگاه ها بر مبنای قانون هوای پاک به وظیفه خود عمل کنند و حل آن تنها بر عهده مدیریت شهری نیست و در مساله سلامت هم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متولی اصلی سلامت شهروندان است و مدیریت شهری در جهت دغدغه ای که به سلامت شهروندان دارد به این دستگاه مسئول برای انجام وظایف قانونی خود مساعدت می کند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه وضعیت عرضه خدمات بهداشتی در شهر تهران نسبت به خیلی از نقاط کشور مطلوب نمی باشد و مدیریت شهری با استفاده از خانه‎های سلامت که در سراهای محله وجود دارد این مورد را جبران کرده است، افزود: شاخصهای بهداشتی در مناطق کم برخوردار تهران مناسب نمی باشد و از دولت و مجلس انتظار می رود ضمن توجه به مبحث سلامت تهران، در توزیع بودجه های مربوطه دقت کافی را داشته باشند تا شهروندان تهران از سطح عادلانه تری از خدمات برخوردار شوند.

نجفی اضافه کرد: از سویی دیگر فضاهای عمومی شهری می تواند نقش مهم و تأثیرگذاری بر آرامش روانی و شادکامی شهروندان داشته باشد. در این میان سلامت روانی اقشار جامعه، یکی از مباحث مهم بوده که نیازمند سیاستگذاری و برنامه ریزی های دقیق و صحیح است و اتخاذ نگاههای نوین برنامه ریزی و طراحی محیط برای ارتقای سلامت شهروندان ضروری به نظر می رسد؛ چونکه فضاهای عمومی نامطلوب و فاقد کیفیت اجتماعی، کالبدی و خدمات شهری نه تنها مشارکت شهروندان را با مشکل مواجه می کند بلکه باعث جامعه گریزی افراد هم می شود.
به قول رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، متاسفانه هم اکنون نگاه به مبحث سلامت در شهر تهران بیشتر معطوف به سلامت جسم است و به سلامت روح و روان توجه ای نمی گردد که انتظار می رود در جهت ارتقای آگاهی و دانش و در واقع سواد سلامت مردم و شهروندان اقداماتی صورت گیرد و در کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران از آغاز آغاز به کار شورای ششم، اقداماتی در این راستا انجام داده است و ما در سیاستگذاری‎های حوزه سلامت شهر تهران سلامت جسمی، سلامت روحی و روانی، سلامت معنوی و سلامت اجتماعی را مدنظر قرار دادیم.

وی ادامه داد: در کمیته سلامت شورای شهر تهران سیاستگذاری‎ها و خط مشی‎های شهر تهران در ۴ مقوله سلامت جسمی، روحی، روانی، معنوی و اجتماعی مدنظر قرار داده شد. همینطور جهت بررسی تخصصی موضوعات سلامت، کارگروه بهداشت محیط و کارگروه سلامت شهروندی تشکیل و از حضور و نظرات کارشناسان و متخصصان حوزه سلامت استفاده شد.

نجفی اهم فعالیتهای این کمیته را بازدیدهای مستمر از مناطق، سازمانها، نهادها و مراکز سلامت شهری، بررسی طرح اجبار شهرداری تهران به تشکیل شورای راهبردی سلامت شهر تهران، بازبینی میزان پیشرفت برنامه پنج ساله سوم، برگزاری جلسه با کانون بازنشستگان در مورد بررسی مشکلات و درخواست‎های بازنشستگان در حوزه سلامت و درمان، بررسی مشکلات شرکت شهر سالم در مورد عرضه خدمات درمانی به پرسنل و بخصوص بازنشستگان، برگزاری جلسات مستمر در مورد بررسی طرح های در ارتباط با سند سلامت شهروندان شهر تهران، برگزاری نشست تخصصی بررسی طرح نیازسنجی از شهروندان سالمند، دارای معلولیت، کودک و زنان و پیگیری تدوین لایحه اجبار شهرداری به ارتقاء شاخص‎های سلامت شهری عنوان نمود.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر ابراز امیدواری کرد که ان شاءالله بتوانیم در شورای اسلامی شهر تهران با همکاری سایر نهادها وضعیت سلامت شهر تهران را ارتقاء دهیم.


منبع:

1401/02/20
12:22:49
0.0 / 5
448
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دستگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد