۲۵۶ معبر و ۱۴۵ بوستان تا مهرماه مناسب سازی می شوند

۲۵۶ معبر و ۱۴۵ بوستان تا مهرماه مناسب سازی می شوند

به گزارش بکسیها معاون شهردار تهران از مناسب سازی 256 معبر، 145 بوستان و 58 ساختمان تا مهر ماه امسال آگاهی داد و اظهار داشت: در این دوره مدیریت شهری، موضوع مناسب سازی فضاهای شهری و تسهیل حمل و نقل عمومی برای جانبازان، معلولان و افراد کم توان از اولویت های کاری ما است.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، بیست و هفتمین جلسه ستاد مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولین جسمی و حرکتی با حضور اعضای این ستاد انجام شد و حمیدرضا صارمی که دبیری ستاد مناسب سازی را نیز بر عهده دارد، درباره جلسه مذکور اظهار داشت: بخش عمده فعالیت سامانه معلولین و جانبازان، مربوط به ون های ویژه تردد معلولین است. هم اکنون ۶۲ خودروی ون در شهر تهران مشغول به فعالیت هستند که برمبنای مصوبه سال ۹۵ شورای اسلامی شهر تهران، می بایست تعداد ۶۰ ون دیگر به این سامانه اضافه شود.

وی افزود: طبق گزارش شرکت اتوبوسرانی، ۲۰ دستگاه مینی بوس فیات با ظرفیت ۵ ویلچر تا اختتام اردیبهشت ماه مورد بهره برداری قرار می گیرند و ۴۰ دستگاه مینی بوس فیات دیگر نیز تا اختتام امسال تحویل خواهد شد. همین طور باتوجه به ایرادات فنی برخی از ۶۲ دستگاه ون فعال در سطح شهر، تمام این خودرو ها تا آخر سال ۱۴۰۱ اورهال می شوند.

معاون شهردار تهران درباب مناسب سازی ایستگاه های BRT، گفت: خطوط ده گانه اتوبوس های تندرو، دارای ۳۱۰ ایستگاه هستند که از این تعداد، ۲۰۵ ایستگاه مجهز به رمپ معلولان، ۲۱ ایستگاه مجهز به تابلو بریل، ۱۶۵ ایستگاه مجهز به مسیر نابینایان و ۶۷ ایستگاه نیز به شاخک تاشو مجهز شده اند. البته در جلسه ای که داشتیم، نمایندگان جامعه معلولان ایراداتی را از نظر فنی به اقدامات انجام شده، وارد کردند که بنا شد، تمامی ایستگاه های خطوط ده گانه BRT، ظرف یک ماه مورد بازدید قرار گیرند و بعد از احصاء مشکلات موجود، نسبت به رفع نقصها آنها اقدام گردد.

وی ادامه داد: در این نشست بر ضرورت آموزش رانندگان ناوگان اتوبوس های تندرو بمنظور خدمت رسانی به افراد دارای معلولیت تاکید شد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به مناسب سازی ایستگاه های مترو، بیان کرد: ما ۱۴۳ ایستگاه بهره برداری شده مترو در ۷ خط داریم که هم اکنون ۵۲ ایستگاه آن دارای آسانسور فعال و ۱۱۱ ایستگاه دارای رمپ ورودی و ۷۰ ایستگاه دارای مسیر نابینایان است و مجموعا ً۱۱۰۰ پله برقی فعال در این ایستگاه ها وجود دارد.

صارمی اشاره کرد: مناسب سازی ایستگاه های مترو در ۶ بخش نصب آسانسور، پله برقی، خطوط بساوایی (مسیر مخصوص عبور نابینایان)، گیت عریض، رمپ معلولین و هندریل تعریف شده است که بنا به گزارش شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه، در سال قبل ایستگاه های اقدسیه، بعثت، تربیت مدرس، شهید رضایی، شهرک آزمایش، مرزداران، یادگار امام (ره)، اشرفی اصفهانی، شهید ستاری، بوستان گفت و گو، آهنگ، مهدیه، هلال احمر، مدافعان سلامت، بسیج، دولاب، میدان قیام، کمیل، برج میلاد، توحید، رودکی، بریانک و مولوی مناسب سازی شده اند.

دبیر ستاد مناسب سازی تهران اضافه کرد: امسال نیز مناسب سازی ایستگاه های ۱۷ شهریور، دادمان، میدان کتاب، شهدای هفتم تیر، میدان ولیعصر (عج)، بوستان لاله و کارگر صورت خواهد گرفت. بگفته نماینده شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه، یکی از مشکلاتی که درباب آسانسورها وجود دارد، نبود ضوابط مشخص برای تعیین استاندارد آسانسور ایستگاه های مترو است که قرار شد در این خصوص، جلسه ای را با حضور شهردار تهران، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، مشاور معاونت شهرسازی و معماری در امور افراد دارای معلولیت و اینجانب بمنظور بررسی موضوع داشته باشیم. همین طور شرکت مترو می بایست با هماهنگی دبیرخانه ستاد مناسب سازی نسبت به تعیین تکلیف استاندارد آسانسورها ظرف دو ماه اقدام نماید.

معاون شهردار تهران، تعیین تکلیف برنامه مناسب سازی خطوط ۶ و ۷ مترو و امکان سنجی نصب دستگاه های پله پیما را از دیگر مصوبات این جلسه عنوان نمود که می بایست ظرف یکماه توسط کمیته فنی و شهرسازی ستاد مناسب سازی صورت گیرد.

صارمی در ادامه با اشاره به اهمیت مسئله نظارت در امر مناسب سازی معابر، بوستان ها و ساختمان ها اظهار داشت: طبق برنامه مصوب، مقرر است تا مهرماه امسال، ۲۵۶ معبر، ۱۴۵ بوستان و ۵۸ ساختمان، مناسب سازی شوند، بمنظور انجام هرچه بهتر این برنامه، تصمیم گرفته شد که هر دو منطقه شهر تهران یک ناظر که خود دارای معلولیت است و مورد آموزش قرار گرفته، داشته باشند. همین طور هر معاونت یک مشاور آموزش دیده بعنوان ناظر معرفی نماید.

وی افزود: در پایان، قرار شد که کلیه معاونت ها و سازمان ها، برنامه زمان بندی دقیق تکالیف خودرا مطابق برنامه سوم توسعه شهرداری تهران و قانون جامع پشتیبانی از افراد دارای معلولیت به دبیرخانه ستاد مناسب سازی اعلام کنند.

طبق گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، دبیر ستاد مناسب سازی فضاهای شهری تاکید کرد: جانبازان، معلولان و افراد کم توان مانند سایر شهروندان دارای حقوق شهروندی هستند و حق بهره مندی آسان از فضاهای شهری را دارند، به همین دلیل ما در این دوره مدیریت شهری موضوع مناسب سازی فضاهای شهری و تسهیل حمل و نقل عمومی برای این طیف را در اولویت کار خود قرار داده ایم.1401/02/22
11:47:20
0.0 / 5
629
تگهای خبر: آموزش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد