برگزاری جلسه فرماندهی عملیات پاسخ به بحران حادثه متروپل

پروانه ساختمان متروپل برای 6 طبقه بود

پروانه ساختمان متروپل برای 6 طبقه بود

بکسیها: جلسه مرکز فرماندهی عملیات پاسخ به بحران و بررسی حادثه ساختمان متروپل آبادان روز پنج شنبه به ریاست وزیر کشور و با حضور رییس و اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان، استاندار و مسئولان محلی اجرا شد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، در ابتدای این جلسه محمد خانچی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان، چگونگی و علت ریزش ساختمان متروپل و همین طور شیوه امداد رسانی و آواربرداری را شرح داد.

وی اظهار داشت: از آغاز حادثه، وزیر کشور، استاندار و سایر مسئولان استانی و نهادهای امدادی در منطقه حاضر شدند و وزیر کشور شخصا فرماندهی عملیات امداد و نجات را برعهده گرفت.

معاون استاندار خوزستان اضافه کرد: یک دستگاه بالگرد، ۱۵۰ دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین، تجهیزات امداد رسانی و بیش از ۷۰۰ نیروی امدادی و انتظامی در محل حضور دارند.
خانچی ضمن اشاره به چالش های پیش روی امداد رسانی خاطرنشان کرد: حضور خانواده های حادثه دیده وداغدار، حضور افراد متفرقه در صحنه و همین طور موضوع ریزش بخش ناپایدار سازه مجاور، کار آواربرداری را با مشکلات و محدودیت جدی مواجه کرده است.

گزارش آتش نشانی:

قدرت الله محمدی رییس سازمان آتش نشانی شهرداری تهران که از طرف وزیر کشور بعنوان فرمانده میدان تعیین شده است هم در این نشست اظهار داشت: بیرون آوردن اجساد همراه با ازدحام و احساسات جمعیت، سبب شد که آواربرداری و امداد رسانی با مشکلات فراوانی روبرو شود.

گزارش هلال احمر:

پیرحسین کولیوند رییس جمعیت هلال احمر کشور هم در این نشست اظهار نمود: سرعت امداد رسانی در این حادثه نسبت به سایر حوادث گذشته همچون پلاسکو، از سرعت مناسبی برخوردار بوده است اما شرایط با پیچیدگی و خطرات جدی همچون احتمال ریزش بخش ناپایدار این ساختمان در هرلحظه رو بروست که کار را مشکل تر کرده است.

وی تصریح کرد: همه امکانات و تجهیزات در منطقه وجود دارد و همه نیروها، سازمان ها و نهادها به صورت شبانه روزی درحال تلاشند. امدادگران و نیروهای نظامی و انتظامی حاضر در محل حادثه هم با اطلاع کامل از احتمال خطر فروریختن ساختمان، این خطر را پذیرفته اند و باجدیت درحال آواربرداری هستند.

رییس جمعیت هلال احمر کشور همین طور با تقدیر از حضور بموقع و مستمر وزیر کشور که از آغاز حادثه تا کنون در منطقه حاضر شده است، اظهار داشت: شخص وزیر کشور از همان ابتدا فرماندهی و مدیریت این بحران را برعهده گرفت و به صورت شبانه روزی در میدان و در کنار امدادگران و نیروهای مردمی حضور دارد.

گزارش سازمان مدیریت بحران:

محمد حسن نامی رییس سازمان مدیریت بحران کشور هم دیگر مسئول حاضر در این نشست بود که اظهار داشت: دلیل این حادثه، دور زدن قانون و تخلف آشکار و جدی در ساخت آن بوده است.

وی ادامه داد: مهندسان ناظر و شهرداری در زمان ساخت و پروسه اجرای این مجتمع، به قانون و مقررات توجه نداشته اند که امروز شاهد این فاجعه تلخ هستیم.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: باید توجه داشت که خرمشهر و آبادان به علت قرار گرفتن بر روی یک گسل رانشی، نباید بیش از ۸ طبقه مجوز ساخت داشته باشند. ازاین رو، باید در اسرع وقت باید برای مقام سازی ساختمان هایی که نسبت به این مساله بی توجهی کرده اند، ارزیابی و اقدام جدی صورت گیرد.

حضور ۱۱ گروه کارشناسی در محل حادثه:

احمد وحیدی وزیر کشور بعد از استماع گزارش های ارائه شده، اظهار داشت: از همان ابتدا گروههای کارشناسی و متخصص شکل دادیم به صورتی که بیش از ۱۱ گروه از کارشناسان در محل حضور داشتند و نقطه نظرات خودرا برای چگونگی آواربرداری و کمک به مصدومان ارائه کردند.

وی ضمن اشاره به پیچیدگی ها و دشواری های عملیات امداد و نجات در این حادثه اظهار داشت: حضور احساسی مردم و سازه ناپایدار بخش دیگر این ساختمان، مشکلات جدی برای امداد رسانی و آواربرداری بوجود آورده است.

وزیر کشور افزود: در شرایط حاضر نیز، سازه ناپایدار که برمبنای نظر متخصصان با احتمال ریزش جدی مواجه می باشد، برای ما نگرانی عمیق بوجود آورده. با این وجود، همه تدابیر لازم در نظر گرفته شده است تا خدای نکرده برای امداد رسانان و نیروهای انتظامی و حاضر در محل، حادثه دیگری ایجاد نشود.

وحیدی تصریح کرد: اقدامات و برنامه های لازم در حال انجام می باشد تا شهر سریع تر به حالت عادی بازگردد و از این شرایط بحرانی عبور نماییم.

او همینطور از همه دستگاه ها و نهادهای حاضر در این بحران، همچون هلال احمر، اورژانس، آتش نشانی، قرارگاه خاتم، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، شرکت پالایش نفت و بخصوص مردم آبادن که با وجود داغدار بودن، تلاش کردند تا در کنار نیروهای امدادی به حادثه دیدگان کمک کنند، تقدیر و تشکر کرد.

گزارش استاندار خوزستان:

صادق خلیلیان استاندار خوزستان هم در این نشست اظهار داشت: این جلسه به منظور تسریع در روند انجام عملیات برگزار شد تا ضمن بررسی بیشتر، هرچه زودتر کار آواربرداری به پایان برسد.

وی با اشاره به اینکه ستاد بحران حادثه ساختمان متروپل از ساعات اولیه تشکیل شد، اضافه کرد: از اولین ساعت حادثه، وزیر کشور و برخی دیگر از مدیران استانی و ملی در محل حادثه حضور بهم رساندند و بطور مرتب، جلسات لازم تشکیل و تقسیم کار انجام شد.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: آواربرداری از نقاطی که احتمال وجود افراد زیر آوار می رفت با تجهیزات کامل شروع شد اما باتوجه به این که نگرانی ریزش قسمتی از ساختمان وجود دارد، کار با حساسیت بیشتری دنبال می شود.

خلیلیان افزود: عدم رعایت استانداردها و مشکلات فنی عامل ریزش بود؛ پروانه این ساختمان ۶ طبقه بود اما در ۱۱ طبقه ساخته شد. همین طور ساختمان نیمه کاره و در همکف چندین مغازه فعال و افرادی در زمان حادثه در آن حضور داشتند.

وی اظهار داشت: از ساعات اولیه و با عنایت به نیاز به نیروهای باتجربه امدادرسان، تیم های عملیات حادثه پلاسکو کمتر از ۲۴ ساعت در محل حضور بهم رساندند و شرکتها و موسسات نیز از ساعات اولیه، تجهیزات خودرا برای حادثه ارسال کردند.

استاندار خوزستان همین طور به بازداشت ۱۱ نفر متهم شامل سه شهردار و ناظر کیفی و کسانی که در شهرداری در این مورد تاثیر گذار بودند، اشاره نمود.

آمادگی کمیسیون عمران مجلس

علاوه بر این، محمد رضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با تشکر و تقدیر از تلاشهای شبانه روزی وزیر کشور و شیوه مدیریت و عملکرد وی از آغاز این بحران تا کنون، اظهار داشت: به نمانیدگی از مجلس شورای اسلامی و به دستور رییس مجلس در آبادان و محل حادثه حضور یافتیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، وی ادامه داد: انتظار داریم که آواربرداری به همین روال با دقت و حساسیت بالا صورت گیرد تا خدای نکرده حادثه دیگری پیش نیاید.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همین طور اظهار نمود: مجلس شورای اسلامی و کمیسیون آن برای هرگونه کمک همچون در نظر گرفتن اعتبارات لازم برای مقاوم سازی بافت های موجود، آمادگی دارد.
منبع:

1401/03/05
16:34:05
0.0 / 5
657
تگهای خبر: دستگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد