شهردار تهران تاكید كرد:

بهره گیری از ظرفیت های مردمی برای حل معضل کودکان کار و خیابان

بهره گیری از ظرفیت های مردمی برای حل معضل کودکان کار و خیابان

شهردار تهران با تاکید بر لزوم بهره گیری از ظرفیت های مردمی برای حل معضل کودکان کار و خیابان، اظهار داشت: هم افزایی ظرفیت های دستگاه های مرتبط در کنار ظرفیت های مردمی امکان حل معضلات این حوزه را فراهم می آورد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی در اولین همایش ملی پشتیبانی از اطفال و نوجوانان لطمه دیده و در معرض لطمه های اجتماعی (کار و خیابان)، اظهار داشت: در این همایش که محصول کار گروههای مردمی است ما هم بعنوان خدمتگزار حضور پیدا کردیم تا برای ایجاد همکاری در آینده زمینه های لازم را فراهم نماییم. در واقع ۴۰ گروه مردمی فعالیت کردند که در نتیجه فعالیت این مجموعه ها چنین همایشی شکل گرفت و امروز ثمره آنرا مرور کردیم. امیدواریم راهکارهای جدی برای معضل کودکان کار و خیابان ارائه شود.
وی ادامه داد: بخش عمده این کودکان کسانی هستند که از اتباع قلمداد می شوند؛ اما بدون شک انسان هستند و در شروع شکل گیری شخصیت خود مورد استثمار قرار می گیرند که به تبع آن در آینده و با ادامه این روند جامعه را گرفتار مشکلات بسیاری می کند.
شهردار تهران افزود: بدون شک این مورد حرکتی مردمی است و ما نیز به تبع حرکت مردم وارد عمل شدیم و از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد که گروه ها چقدر در این حوزه فعالانه وارد شدند و اساسا توجه به آینده انسان ها از اهمیت به سزایی برای مردم و خدمتگزاران مردم برخوردار می باشد.
شهردار تهران در تشریح نقش مدیریت شهری در امر کودکان کار و خیابان نیز، اظهار داشت: معتادان متجاهر توسط شهرداری تهران جمع آوری نشدند بلکه تعدادی از دستگاههای مرتبط از استانداری و فرمانداری، بهزیستی و فراجا، کمیته امداد تا دستگاه قضایی و دانشگاه های علوم پزشکی همه دست به دست هم دادند و تنها شهرداری تهران در این امر نبوده، البته این مورد اختتام نپذیرفته و ادامه دارد.
زاکانی تصریح کرد: قرارگاهی که تحت عنوان قرارگاه اجتماعی کار خودرا با جمع آوری معتادان متجاهر شروع کرد امروز حدود سه کمیته ذیل این قرارگاه تشکیل شده که همچون آنها میتوان به کمیته ای ناظر بر خانواده معتادان متجاهر و همین طور کمیته ای ناظر به کودکان کار که با محوریت سازمان بهزیستی اقدام می کند اشاره نمود.
وی افزود: اساسا مجموعه ها در کنار یکدیگر هم افزایی خواهند داشت و می توانند این دفعه سنگین را بردارند. همایش امروز نویدبخش افزایش سرعت ما برای خدمت به این کودکان است که با ملیت های مختلف هستند و دغدغه امروز ما برای آنها به این علت است که شرایط امروز آنها نقطه شروع لطمه های دیگر است.
شهردار تهران تصریح کرد: نعمت بزرگ خدمت به فرزندان این مرز و بوم و انسان هایی که در معرض استثمار قرار گرفته اند بسیار پرارزش و بزرگ است. نگاه اسلامی این گونه تبیین می کند که نجات یک انسان به مانند همه انسان های این کره خاکی است. وقتی نوجوانی در سالیان سال و در مقطعی که بناست شخصیت او شکل بگیرد مورد استثمار قرار می گیرد لطمه جدی به این گوهر و پیکره وارد می شود که سالیان سال جامعه از این لطمه رنج خواهد برد. توجه به این مورد و حل این کلاف به ظاهر سردرگم برای همه کسانی که مسلمان هستند و تعلقی نسبت به این مرز و بوم دارند واضح و مشخص است.
وی افزود: مشکل بزرگی که بخشی از آن از فرای مرزها به کشور تحمیل می شود این است که وقتی صحبت از کودکان کار و خیابان می نماییم یعنی سلامت جسم و روح این کودکان در معرض لطمه است. ما باید بیندیشیم که کودکانی که تحت این عنوان مورد استثمار هستند بخصوص کودکان خیابان که امروز تحت خطر لطمه های اجتماعی بیشتر قرار دارند جوانانی هستند که آینده سازان این کشور خواهند بود. کودکانی که تحت شبکه های مافیایی مورد استثمار قرار می گیرند و لطمه هایی که روزانه همه ما مشاهده می نماییم. پس در اینجا اهمیت این کار به روشنی مشخص می شود و ارائه طریق برای حل این مورد بیش از پیش اهمیتش مشخص می شود. هیچ دستگاهی نمی تواند این دفعه بزرگ و پر اهمیت را بردارد هر چند که در قانون دستگاههای مختلفی همراه با شرح وظایفی عنوان شده اند اما در عمل آنچه که حاصل دیدگان ما در جامعه است بی توجهی به ظرفیت های عظیم مردمی است.
وی تصریح کرد: بدون شک پیوستگی همه ظرفیت ها تنها در کنار ظرفیت های مردمی امکان انجام اقدامات بزرگ را فراهم می آورد همانطور که در طول انقلاب نمونه های آنرا به روشنی دیده ایم. هیچ راهی برای حل مشکلات مردم نیست مگر این که از ظرفیت های خود مردم برای حل مشکلات بهره بگیریم.
شهردار تهران در پاسخ به سوالی در مورد موضوع تحقق هوشمندسازی در شهر تهران، اظهار داشت: کار خودرا در حوزه هوشمندسازی با ایجاد سازمانی در حوزه فناوری شروع کردیم که مجوزهای لازم از دستگاههای مرتبط گرفتن شده و تمهیدات ما برای توسعه زیرساخت ها اندیشیده شده تا بدین سان هویت های جدی برای تهران در کنار پایتخت بودن این شهر فراهم نماییم. در این خصوص مقدمات درحال فراهم شدن است و امیدواریم در آینده نزدیک خبرهای خوب برای شهروندان داشته باشیم.1401/03/24
08:50:01
0.0 / 5
616
تگهای خبر: دستگاه , فناوری , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد