رییس سازمان مدیریت بحران كشور عنوان كرد

ضرورت توجه به طرح های تفصیلی و پیشگیری از تغییر کاربری

ضرورت توجه به طرح های تفصیلی و پیشگیری از تغییر کاربری

بکسیها: رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ضمن اشاره به ضرورت توجه به ظرفیت ها و خصوصیت های خاص هر منطقه و اقلیم کشور برای ساخت و سازه های متعدد اظهار داشت: باید ساخت و ساز در هر شهر بر مبنای نقشه تفصیلی در ارتباط با آن انجام و هر ساختمان با کاربری مخصوص به خود ساخته شود. تغییر کاربری، ریسک حوادث را بالا می برد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، محمد حسن نامی در یکی از سلسله نشست های تخصصی در زمینه مدیریت بحران که درباب بررسی ابعاد مدیریتی حادثه متروپل آبادان برگزار شد، با اشاره به ابعاد مختلف حادثه متروپل آبادان اظهار داشت: ما صحنه هایی از حادثه را دیدیم که خود شرمنده مردم شدیم. این نخستین ساختمانی نبود که در دنیا فرو ریخته و آخرین نیز نخواهد بود. در کالیفرنیا ساختمانی ۱۱ طبقه با ۵۵ واحد فرو ریخت و چند تن کشته شدند. در برزیل نیز سال قبل سیلی صورت گرفت و ۶۴۱ نفر جان خودرا از دست دادند. مشکل ما این است که توجه کافی به این حوادث نمی گردد و اتفاقاتی مشابه متروپل در ایران برجسته می شود.

وی افزود: بلندگوی تبلیغاتی قدرتمندی وجود دارد که روی جمهوری اسلامی تمرکز کرده است. در حادثه اخیر برای مثال ۲۲ کشته اعلام می شود در صورتیکه در حقیقت ۱۴ کشته در این اتفاق ثبت شده است. برخی از کشته ها نیز قابل شناسایی نبودند و با تشت دی ان ای شناسایی شدند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: ما مردم بسیار خوبی داریم و در حقیقت مردم بودند که مانند شرایط جنگ در این حادثه به ما کمک کردند. من خوزستان را می شناسم و نسبت به این منطقه تعصب خاصی دارم و لحظه های جنگ را در حادثه اخیر باردیگر به چشم دیدم. مردم خطر را می دیدند؛ اما هنوز پای کار بودند.

نامی افزود: کار اصلی را سازمان هلال احمر انجام داد. در گروه هایی که آنجا حضور داشتند متخصصین مختلف همچون روانشناس نیز حضور داشتند.

وی افزود: سازمان مهندسی یک سازمان نخبه محور است. اگر بی دقتی وجود دارد به سبب وجود افرادی است که می خواهند قانون را زیر پا بگذارند. این مجموعه اگر سالم می ماند ارزش تجاری و اقتصادی زیادی برای منطقه داشت؛ اما به سبب بی دقتی و کم کاری تخریب شد. حتی سیمان ساختمان با فشار کمی خرد می شد و نشان می داد که به درستی آب نخورده است. این در حالیست که شهر آبادان با آب عجین است. شاید باید در شهری مانند آبادان ساختمان های بلند کمتری ساخته شوند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اضافه کرد: خیلی از کاربری ها در ساختمان های تهران عوض شده است. این در حالیست که کاربری به خصوصی برای آن تعیین شده و امنیت ساختمان وابسته به آنست. هر ساختمان برای کاربری خاصی تولید شده است. به خطر افتادن امنیت برخی ساختمان ها به سبب تغییرات کاربری است.

ایشان سپس اظهار داشت: سازمان معماری و شهرسازی برای هر شهر نقشه ای تفصیلی تهیه کرده است. باید در آینده به این مورد توجه و ساخت و ساز برمبنای آن صورت گیرد. همین طور باید به آمایش سرزمین که عمر ۶۱ ساله در ایران دارد بیشتر پرداخته شود. برقراری نسبت منظم بین فعالیت، انسان و فضا به عنوان آمایش سرزمین شناخته می شود. در کشوری با وسعت ۱ میلیون و ۸۷۳ هزار و ۹۵۹ کیلومتر، باید به آمایش اهمیت بدهیم.

نامی اظهار نمود: برخی کشورها مساحت کمی دارند و مجبور به بلندمرتبه سازی می شوند. ما کشور وسیعی داریم و باید بیشتر روی این مساله فکر نماییم و از مساحت کشور خود بهره ببریم.

وی افزود: تجهیزات مهندسی در اینجا اصلا قابل مقایسه با پلاسکو نبود. در پلاسکو چیزی که در مقابل ما قرار داشت آجر و گل بود؛ اما اینجا ما با بتن آرمه و فلزات سر و کار داشتیم. در پلاسکو خطر فروریزش ساختمان های مجاور وجود نداشت اما در اینجا خطر ریزش ساختمان های دیگر حس می شد. همین طور فضایی که در پلاسکو وجود داشت در متروپل نبود. وقتی یک جرثقیل می خواست آواربرداری کند نمی توانست در یک خیابان ۱۲ متری و یک کوچه ۴ متری به آسانی فعالیت کند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: وزیر کشور انسان فداکاری است و در این حادثه نیز وقتی فرماندهی را بر عهده گرفت، فضا تغییر نمود و جو سنگین موجود عوض شد و فرماندهی در مسجد قائم قرار گرفت و عملیات به سرعت مدیریت شد. ایده منفجرکردن ساختمان نیز عنوان شد اما به سبب احتمال لطمه ساختمان های مجاور این مورد کنار رفت.

وی اظهار داشت: این حادثه باید به عنوان تجربه ای برای دیگر ساختمان ها در تهران و سایر نقاط کشور به کار گرفته شود. در آبادان نیز سازمان های ارزشمندی مانند پالایشگاه آبادان وجود داشتند که به ما کمک کردند و حرکت آنها برمبنای دانش بود. ظرفیت شهر آبادان بسیار بالاست و حتی خود شهر نیز توانایی مدیریت این حادثه را داشت.
1401/03/25
23:56:18
0.0 / 5
529
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد