ورود تهران به سومین سال خشکسالی

ورود تهران به سومین سال خشکسالی

بکسیها: در اولین نشست مسئولیت پذیری در زمینه آب (پویش آب) ضمن اشاره به ورود تهران به سومین سال خشکسالی بر ضرورت برنامه ریزی برای اجرای پویش آب در تابستان امسال تاکید گردید.به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا احمد احمدی صدر - مدیر عامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران - در اولین نشست مسئولیت پذیری در زمینه آب (پویش آب) که با حضور معاونان آبفای تهران، معاون فرمانداری تهران، معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و تعدادی از مدیران شهری برگزار شد، اشاره کرد: مسئولیت پذیری اجتماعی به دنبال تحقق توسعه پایدار و حفظ محیط زیست است و برمبنای اسناد بالادستی دبیرخانه مسئولیت پذیری اجتماعی شهر تهران باتوجه به بحران کم آبی خودرا موظف به همکاری در این خصوص می داند. در عین حال باید از ظرفیت مشارکت شهروندان و سازمان ها و بنگاه های اقتصادی بهره برد. این مهم تنها با محوریت شهرداری تهران به عنوان نهاد عمومی حکمران و تصمیم ساز شهر قابل اجرا می باشد.

وی اضافه کرد: از همین رو این پویش با محوریت دبیرخانه مسئولیت پذیری اجتماعی می تواند با بهره گیری از ظرفیت سازمان ها و بنگاه های اقتصادی شهر و باشگاه داوطلبان اجتماعی تهران طی سه ماه بحرانی تابستان امسال در سه بخش اطلاع رسانی و تبلیغاتی، آگاهی بخشی و آموزش و فرهنگ سازی برنامه ریزی و فعالیت کند.

اسماعیل سلیمی - معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان مدیریت بحران تهران نیز در این جلسه با اعلان اینکه کمبود آب در سفره های زیر زمینی مشکلات مختلفی همچون فرونشست زمین را به همراه داشته است، اضافه کرد: فرونشست زمین در دشت های شهریار، رباط کریم و اسلامشهر موجب کمبود آب در ۱۰ سال آینده شهر تهران خواهد شد و باید برای غلبه بر این بحران چاره اندیشی کرد.

وی اضافه کرد: برمبنای رده بندی انجام شده زلزله مخاطره اصلی شهر تهران است اما متاسفانه بحران آب هم اکنون در زمره مخاطرات اولیه شهر تهران به شمار می آید.

سلیمی اضافه کرد: نخستین پیامد کمبود آب و فرونشست زمین اثرگذاری بر شریان های حیاتی مانند آب، برق و مخابرات است. مقاوم سازی شریان های حیاتی باید مد نظر باشد و طبق مصوبه هیات وزیران، وزارت نیرو و سایر دستگاهها موظفند برای مقاوم سازی شریان های حیاتی اقدام نمایند.

وی با استقبال از برگزاری پویش آب اضافه کرد: هدف از برگزاری این پویش فرهنگسازی و تبلیغات برای اصلاح الگوی مصرف، استقرار تیم های پایش مصرف آب در سازمان ها و ایجاد تسهیلات برای ساخت تصفیه خانه ها و تاسیسات آب شهری است.

همچنین در این جلسه دو تن از مدیران سازمان آبفای تهران نیز در سخنانی با تشریح شرایط بحرانی کمبود آب به افزایش سرانه مصرف آب اشاره کردند. بگفته آنان با مصرف سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون لیتر آب به رکورد تازه ای در تهران رسیده ایم و عبور از این شرایط بحرانی نیازمند همکاری عمومی و جلب مشارکت شهروندان است.

در این جلسه اعلام گردید که تهران دومین سال خشکسالی را تجربه می کند و با کمترین ذخیره آبی درحال ورود به سومین سال خشکسالی هستیم. از همین رو موضوع فرهنگسازی مقابله با خشکسالی و بحران آب نباید به تابستان محدود شود و باید ابعاد مختلف راهکارهای مقابله با این بحران همچون استاندارد سازی تاسیسات آبی در ساخت و سازها و جلوگیری از هدر رفت آب در آبیاری فضای سبز نیز مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، پویش آب حرکتی است که هدف آن فرهنگ سازی برای غلبه بر بحران کم آبی با اجرای برنامه های آموزشی و ترویجی است و با هماهنگی و همکاری شرکت آبفای تهران و شهرداری تهران اجرا می شود.

منبع:

1401/04/16
14:35:07
0.0 / 5
633
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد